Zdjęcie: OSP Chmielnik

W akcję wsparcia poszkodowanych w powodziach mieszkańców Podkarpacia włączył się Kościół. Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekazał już powodzianom 873 tys. zł. A to nie koniec.

Przez gwałtowne burze, które w czerwcu przetoczyły się nad naszym regionem, setki podkarpackich rodzin straciło majątek. Ulewne deszcze spustoszyły m.in. miasto i gminę Jasło, gminę Skołyszyn, gminę Kołaczyce, gminę Chmielnik i gminę Wojaszówkę.

Z pomocą poszkodowanym ruszył m.in. Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Przekazał on łącznie 896 tys. zł 291 rodzinom. – To oczywiście nie koniec. Na nasze konto wciąż wpływają datki. Kwotą 660 tys. zł wsparła nas też Archidiecezja Katowicka. Wkrótce przekażemy powodzianom kolejne pieniądze, tym razem 1 milion zł – deklaruje ks. Piotr Potyrała, wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

W pierwszej akcji pomocowej Caritas wsparł rodziny, które ucierpiały szczególnie, m.in. te z podrzeszowskiej gminy Chmielnik. Każda z 291 rodzin otrzymała po ok. 3 tys. zł. 

Caritas nie ograniczył się tylko do wsparcia finansowego. – Rozpoczęliśmy od pomocy rzeczowej. Powodzianom przekazaliśmy żywność, wodę, środki czystości i osuszacze. Dzieciom z poszkodowanych rodzin zapewniliśmy miejsce w naszym ośrodku wypoczynkowym w Myczkowcach nad Soliną – tłumaczy ks. Potyrała. 

Ludzie chętnie pomagają

Odzew na zbiórkę pieniężną dla powodzian, którą ogłosił biskup rzeszowski Jan Wątroba, był duży zarówno w kościołach, jak i w sieci. – Do puszek i na konto Caritas dzięki wpłatom wpłatom indywidualnych i instytucjonalnych darczyńców, w tym PGE, zebraliśmy blisko 900 tys. zł – mówi ks. Piotr Potyrała. 

Co ciekawe, na konto Caritas nadal wpływają darowizny dla powodzian, Caritas Diecezji Rzeszowskiej przekaże więc drugą transzę pomocy. Trafi ona zarówno do rodzin najbardziej poszkodowanych, które już otrzymały wsparcie, jak również do rodzin, których szkody zostały oszacowane jako nieco mniejsze, ale znajdują się w trudnej sytuacji.

Jak twierdzi zarząd Caritas w Rzeszowie, jest on pierwszą instytucją, która przekazała pomoc ofiarom powodzi. – Otrzymaliśmy nawet list z podziękowaniami od mieszkańca gminy Jasło. Rzeczywiście możemy pomagać szybko, ponieważ nie potrzebujemy zbędnych procedur, dokumentacji etc. Aby przekazać pieniądze, potrzebujemy tylko podpisu osoby poszkodowanej, która je odbiera. Z kolei w odnajdywaniu ofiar powodzi pomagają nam parafie, gminy i domy pomocy społecznej – wyjaśnia wicedyrektor Caritas w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że pieniądze dla poszkodowanych w powodziach można wpłacać na konto Caritas Diecezji Rzeszowskiej: 96 1020 4391 0000 6902 0002 2616 z dopiskiem „Powódź”.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama