Zdjęcie: Caritas
Reklama

– Potrzeby są i będą ogromne – mówi ks. Piotr Potyrała, i zachęca do udziału w zbiórce funduszy na rzecz uchodźców oraz Polaków i Ukraińców, którzy zostali zza wschodnią granicą.

Caritas w całym kraju przeprowadzi dwie zbiórki pieniędzy do puszek. W niedzielę, 27 lutego oraz w Środę Popielcową, 2 marca. To reakcja na słowa przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który zaapelował do Polaków o otwarte i gościnne serca. 

 – Naszą odpowiedzią na tę nową sytuację jest post, modlitwa i dzieła miłosierdzia. To, czym możemy pomóc, to zapewnić Ukraińców o naszej solidarności z nimi, o pomocy materialnej i o gościnności, która jest niezbędna – przekonywał hierarcha. 

Caritas Polska już przekazała 100 tys. zł na pomoc Ukrainie. – Ale potrzeby są i będą ogromne, zarówno tam na miejscu, jak również w Polsce, gdzie Caritas współpracuje z władzami państwowymi i włącza się w pomocy uchodźcom z Ukrainy – mówi ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Zebrane pieniądze Caritas przeznaczy na zakup żywności, środków higienicznych, koców, śpiworów, materacy czy kuchni polowych. 

O pomoc uchodźcom z Ukrainy apelują także biskupi z południowo-wschodniej Polski. Napisali wspólny komunikat, w którym wyrażają niepokój i współczucie w związku z inwazją wojsk rosyjskich na teren Ukrainy.  

„Wiadomość o inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę napełnia nas wszystkich niepokojem wobec ludzkich cierpień i zagrożeń płynących z przekroczenia tym faktem podstawowych zasad moralnych i międzynarodowych umów” – napisali w liście hierarchowie z archidiecezji przemyskiej oraz diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej i zamojsko-lubaczowskiej. 

Zaapelowali również do „sumień tych, którzy decydują o przywróceniu pokoju na drodze ku pojednaniu zwaśnionych”. I dalej napisali: „Wyrażamy współczucie rodzinom zabitych, cierpiących i zagrożonych, łącząc się w modlitwie ze współbraćmi w wierze chrześcijańskiej i wszystkimi ludźmi dobrej woli”.

Biskupi zapewniają o modlitwie i proszą księży proboszczów poszczególnych diecezji, „by zachęcali wiernych do okazywania życzliwej pomocy uchodźcom z Ukrainy”. 

„Instytucje kościelne, oferują pomoc dla uchodźców, okazując tym samym chrześcijańską postawę miłosierdzia i braterstwa. Diecezjalne Caritas, działając w porozumieniu z władzami administracji publicznej, koordynować będą wszelkiego rodzaju inicjatywy pomocowe” – poinformowali biskupi z południowo-wschodniej Polski.

List podpisali: arcybiskupi z Przemyśla: Adam Szal, Józef Michalik, Stanisław Jamrozek, biskupi: Marian Rojek, Jan Śrutwa i Mariusz Leszczyński z Zamościa, biskupi: Jan Wątroba, Kazimierz Górny i Edward Białogłowski z Rzeszowa oraz biskup Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama