Koncert plenerowy Jose Carrerasa, światowej sławy tenora, zainauguruje w sobotę 53. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Hiszpański tenor w piątek wziął udział w konferencji prasowej w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

Koncert rozpoczynający festiwal odbędzie się na dziedzińcu dawnej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich. Wraz z Jose Carrerasem wystąpi także znakomita sopranistka pochodzenia ukraińskiego Nataliya Kovalova, hiszpański dyrygent David Gimenez oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.

– Podczas sobotniego koncertu chciałbym przedstawić zróżnicowany repertuar. Będą to na pewno pieśni hiszpańskie i pieśni neapolitańskie, które zagramy wspólnie z Nataliyą Kovalovą i Davidem Gimenezem – mówił podczas konferencji prasowej Jose Carreras. – Repertuar koncertu będzie tak dograny, by doskonale współgrał z przepięknym i klimatycznym miejscem, jakim jest park przy zamku w Łańcucie.

Nataliya Kovalowa z Carrerasem gra już trzeci koncert w Polsce. Wcześniej byli w Toruniu i Warszawie. – Oczywiście to dla mnie wielki zaszczyt, ale również i ogromna przyjemność – mówiła Koralova, która z Carrerasem zna się od 10 lat. – Nasza praca daje nam dużą są satysfakcje i mam nadzieję, że daje ją również naszej publiczności.

Jose Carreras mówił nie tylko o łańcuckim festiwalu. Hiszpański tenor jest wielkim fanem FC Barcelony. Na zakończenie konferencji dodał, że ma nadzieje, iż jego ulubiony klub piłkarski w przyszłym roku weźmie udział w finale Ligii Mistrzów. – Całe szczęście, że nie grają w sobotę, bo miałbym problem z koncertem – śmiał się tenor. W finale LM zagrają dwie madryckie drużyny: Real i Atletico.

W ramach 53. festiwalu, który potrwa do 30 maja, odbędzie się osiem koncertów, w tym jeden nocny. W programie imprezy znajdą się kompozycje od baroku po współczesność. Przed festiwalową publicznością oprócz Jose Carrerasa zaprezentują się Jadwiga Rappe, Joseph Malovany, Krzysztof Jakowicz, jak i wykonawcy młodego pokolenia, m.in. Leonora Armellini czy Kwartet Opium.

Jak co roku odbędą się też koncerty o nieco lżejszym charakterze. Jednym z nich będzie niedzielny występ Grzegorza Turnaua z Sebastianem Karpielem-Bułecką wraz z zespołem Zakopower z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Młodej Polskiej Filharmonii. Ich wspólne przedsięwzięcie nazywa się „Po drodze”. –  To dosyć ciekawy projekt, bo jeśli spojrzymy z perspektywy na naszą twórczość, wydaje się zupełnie inna, że ma inny charakter – mówi Sebastian Karpiel Bułecka.

– Siedzieliśmy z Sebastianem nad płytami, słuchaliśmy wzajemnie naszych różnych utworów z różnych okresów. Okazało się, że niektóre z nich nie tylko się pięknie łączą, ale są w tej samej tonacji – twierdzi Grzegorz Turnau. Na gości czeka brawurowa mieszanka spokojnych dźwięków fortepianu oraz energicznych góralskich rytmów.

httpv://www.youtube.com/watch?v=kiRr9XY0mik#t=55

W drugim nocnym koncercie, który odbędzie się w ostatni dzień festiwalu (30 maja), wystąpi Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kwintet Plus. Utwory, powstałego w 2004 roku zespołu, to rodzaj kameralistyki pop z wpływami jazzu i soulu oraz polskiej muzyki tradycyjnej. Muzycy wykonają zbiór pieśni skomponowanych do wierszy wybitnych polskich poetów.

– Do Łańcuta chcemy pojechać z koncertem, który po raz pierwszy zagraliśmy na Festiwalu Poetyckim w Luksemburgu. To jest po prostu zbiór utworów, które na przestrzeni lat skomponowałem do wierszy Leopolda Staffa, Haliny Poświatowskiej, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Jarosława Iwaszkiewicza, etc. Więc w tym rozumieniu jest to koncert specjalny, my go nazywany luksemburskim – mówi Stanisław Soyka.

httpv://www.youtube.com/watch?v=0QkfdsfNd9s#t=29

Organizatorem festiwalu jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Dyrektorem festiwalu jest Marta Wierzbieniec, dyrektorka Filharmonii. – Festiwal cieszy się tak ogromną popularnością, że w tym roku musieliśmy dostawić dodatkowe krzesełka na dziedzińcu Zamku. Będzie ich 3300 – mówiła Wierzbieniec.

Pierwsze łańcuckie spotkania muzyczne odbyły się w 1961 roku. Od tamtej pory koncerty festiwalowe odbywają się tam do dziś.

PROGRAM FESTIWALU 

24 maja, godz. 19:00, plener – park przed Zamkiem

JOSÉ CARRERAS, NATALIYA KOVALOVA – sopran, DAVID GIMÉNEZ – dyrygent, ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

25 maja, godz. 19:00, plener – park przed Zamkiem

GRZEGORZ TURNAU Z ZESPOŁEM, SEBASTIAN KARPIEL BUŁECKA I ZAKOPOWER, ORKIESTRA KAMERALNA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII

26 maja, godz. 19:00, sala balowa Muzeum-Zamek w Łańcucie

MICHAEL MACIASZCZYK – dyrygent, skrzypce, PAULINA PORAZIŃSKA – harfa, MACIEJ FRĄCKIEWICZ – akordeon, EWA LIPSKA – słowo, recytacja

27 maja, godz. 19:00, sala balowa Muzeum-Zamek w Łańcucie

JADWIGA RAPPE – alt, KWARTET OPIUM: AGNIESZKA MARUCHA – I skrzypce, ANNA SZALIŃSKA – II skrzypce, MAGDALENA MAŁECKA – altówka, OLGA ŁOSAKIEWICZ-MARCYNIAK – wiolonczela

28 maja, godz. 19:00, synagoga w Łańcucie

JOSEPH MALOVANY – kantor, CHÓR „SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM”, STANISŁAW RYBARCZYK – dyrygent, PIOTR ROJEK – organy. W programie tradycyjna żydowska muzyka liturgiczna

29 maja, godz. 19:00, sala balowa Muzeum-Zamek w Łańcucie

„NASTROJE” – MISTRZOWSKI WIECZÓR POEZJI I MUZYKI. KRZYSZTOF JAKOWICZ – skrzypce, ROBERT MORAWSKI – fortepian, DANIEL OLBRYCHSKI – słowo. W programie utwory poetyckie m.in.: A. Mickiewicza, J. Słowackiego, kompozycje H. Wieniawskiego, F. Chopina, K. Szymanowskiego

30 maja, godz. 19:00, sala balowa Muzeum-Zamek w Łańcucie

ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA, MASSIMILIANO CALDI – dyrygent, LEONORA ARMELLINI – fortepiano

30 maja, godz. 22:00, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

„SOYKA FOR LANCUT FESTIWAL”. SOYKA KWINTET PLUS: STANISŁAW SOYKA – fortepian, śpiew, MARCIN LAMCH – kontrabas, PRZEMEK GREGER – gitara 12 strunowa, KUBA SOJKA – perkusja, śpiew, ZBIGNIEW BRYSIAK – perkusjonalia, ANTONI GRALAK – trąbka

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama