Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Rzeszowa zatrzymali w środę sześć osób. Wśród nich jest Jerzy K., wiceprezes Grupy Nowy Styl z Krosna. Wszyscy usłyszeli zarzuty korupcyjne. 

Jak poinformowało CBA na Twitterze, agenci Biura, oprócz Jerzego K., zatrzymali także Patrycję Z., która do marca br. była wiceprezesem rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu, oraz Wojciecha W., prezesa informatycznej firmy Wasko z Gliwic. Patrycja Z. w przeszłości pracowała w gliwickiej firmie.

O pozostałych trzech zatrzymanych osobach CBA nie informuje w szczegółach.

– Śledztwo CBA jest związane z przyjmowaniem i wręczaniem korzyści majątkowych oraz tzw. praniem brudnych pieniędzy i dotyczy lat 2014/15 – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjnego.

W tym czasie, jak podaje portal Money.pl, krośnieńska spółka wygrała sześć przetargów publicznych na kwotę 3,37 mln zł.

Zarzuty korupcyjne

Śledztwo nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Po południu Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo dotyczy korupcji „związanej z bezprawnym załatwianiem spraw w jednej z instytucji państwowych oraz w krajowej jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi”.

– Miało ono polegać na nielegalnym wywarciu wpływu na decyzję – podała w komunikacie Prokuratura Krajowa. Dodała, że chodzi o tzw. przestępstwo pośrednictwa i płatną protekcję. Agenci CBA zatrzymali sześć osób na polecenie prokuratury.

– Wszystkim zostały przedstawione zarzuty korupcyjne. Dotyczą one zarówno wręczania jak i przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych, a także pośredniczenia – w zamian za korzyści majątkowe lub osobiste – w bezprawnym załatwianiu spraw – informuje PK.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi rzeszowska delegatura CBA. – Aktualnie trwają czynności procesowe, w tym również z udziałem zatrzymanych osób podejrzanych – czytamy w komunikacie prokuratury.

Pytany o tę sprawę dzisiaj w Sejmie Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych w rządzie Beaty Szydło, powiedział: – Nie znam szczegółów. Wiem, że chodzi o osobę pełniącą ważną funkcję w administracji poprzedniego rządu i wiem, że chodzi o poważny proceder korupcyjny, przyjmowanie łapówek przez tę osobę, ale bliższych informacji udzieli prokuratura.

Nowy Styl: Współpracujemy z organami ścigania

Zatrzymany Jerzy K. jest współzałożycielem krośnieńskiej Grupy Nowy Styl, a także jej wiceprezesem. Na czele firmy stoi brat Jerzego. Obaj zakładali przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą mebli biurowych, które sprzedawane są do blisko 100 krajów na całym świecie.

W środę na stronie Grupy Nowy Styl zostało opublikowane krótkie oświadczenie podpisane przez Adama Krzanowskiego, prezesa firmy, który potwierdził, że jego brat został dzisiaj rano zatrzymany przez CBA.

„Chcemy jednocześnie podkreślić, że spółka współpracuje z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia spraw będących przedmiotem prowadzonego postępowania” – napisał Adam Krzanowski.

Grupa Nowy Styl swoje zakłady posiada nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, na Ukrainie i w Rosji.

Krośnieńska firma dostarczała krzesła m.in. na stadiony na Euro 2012 i dwa obiekty Mistrzostw Świata w piłce nożnej w RPA. Także goście opery w Monachium czy Leicester Square Theatre w Londynie siedzą na siedziskach z Polski.

Jerzy K. razem bratem należą do jednych z najbogatszych Polaków. Na liście „Forbesa”, która zawiera 100 nazwisk, bracia znaleźli się na 79. miejscu z majątkiem szacowanym na ponad 400 mln zł. Grupa Nowy Styl zatrudnia ok. 5,7 tys. na całym świecie.

Laureat wielu nagród

Wojciech W. z kolei jest prezesem firmy Wasko z Gliwic, która zajmuje się realizacją projektów z dziedziny informatyki, automatyki przemysłowej i telekomunikacji oraz medycyny. Firma realizowała także projekty o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa i bezpieczeństwa obywateli.

Wojciech W. firmę założył w 1998 r., wcześniej porzucił karierę naukową na Politechnice Śląskiej. W. jest laureatem m.in. Platynowego Laura Umiejętności i Kompetencji, otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

(kaw, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama