CBŚP Rzeszów rozbiło grupę przestępczą. 20 osób oskarżonych o handel narkotykami

Reklama

Podkarpacki oddział Prokuratury Krajowej w Rzeszowie wysłał do sądu akt oskarżenia przeciwko 20 osobom, które brały udział w handlu narkotykami. Grupę przestępczą rozbiło rzeszowskie Centralne Biuro Śledcze Policji. 

 

CBŚP rozbiło grupę na początku marca 2019 r. To wtedy w Warszawie i w podwarszawskim Nadarzynie zatrzymano 12 osób, w tym kilku obywateli pochodzenia ormiańskiego.

Z ustaleń policjantów wynika, że grupa działała od co najmniej 6 lutego 2018 roku do 4 marca 2019 na terenie Warszawy i innych miejscowościach województwa mazowieckiego. Na jej czele, twierdzą śledczy, stał 32-letni Arayik T., obywatel Armenii, który mieszkał w Nadarzynie. Ściśle współpracował z 63-letnim Zbigniewem Ł. z Grodziska Mazowieckiego.

Aktem oskarżenia objętych jest 20 osób w wieku od 21 do 63 lat, wśród nich są wspomniani liderzy grupy, a także mieszkańcy kilku podwarszawskich miejscowości oraz dwóch mężczyzn pochodzenia ormiańskiego: 36-letni Vazgen M. i 25-letni Raffi M. Na ławie oskarżonych zasiądzie także jedna kobieta: 41-letnia Katarzyna G. z Warszawy.

Spośród 20 oskarżonych 13 odpowie za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków: kokainy, płynnej amfetaminy, haszyszu oraz marihuany. 6 osób oskarżono o uczestnictwo w obrocie narkotykami, a jedną o posiadanie narkotyków. 12 osób nadal siedzi w aresztach. 

Jak nas poinformował Rafał Teluk, szef Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, grupa przestępcza charakteryzowała się hierarchicznością oraz wysokim stopniem zorganizowania i podziałem ról jej członków.

– Zajmowała się organizowaniem nielegalnego rynku narkotykowego oraz handlem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, płynnej amfetaminy, amfetaminy, mefedronu, haszyszu oraz marihuany. Wszystkie oskarżone osoby cechowała wzajemna solidarność i bezwzględne podporządkowanie liderom grupy – twierdzi Rafał Teluk. 

W śledztwa ustalono, że Arayik T. zamawiał narkotyki od Zbigniewa Ł., a następnie poszukiwał hurtowych klientów. Za 15 tys. zł można było kupić litr płynnej amfetaminy, za 24 tys. zł kilogram marihuany dobrej jakości, a za 10 tys. zł kilogram amfetaminy. Śledczy ustalili, że Arayik T. uczestniczył w obrocie 30 kg narkotyków (marihuany, amfetaminy, haszyszu), 17 litrami płynnej amfetaminy oraz 2182 sztuk tabletek ekstazy.

W trakcie śledztwa przeprowadzono kilka upozorowanych zakupów narkotyków od członków grupy przestępczej, która przez długi czas była obserwowana przez policjantów działających pod przykryciem (tzw. PPP). W kontrolowanych transakcjach kupiono 2,5 kg amfetaminy, 16 l płynnej amfetaminy i 3,5 kg marihuany. Ich „czarnorynkowa” wartość to 414 tys. zł. 

Prokuratura zabezpieczyła majątek oskarżonych w wysokości 250 tys. zł.

Oskarżeni w zdecydowanej większości nie przyznali się do winy oraz odmówili złożenia wyjaśnień. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat więzienia, a za udział w takiej grupie do 5 lat. Wprowadzanie albo uczestnictwo w obrocie znacznymi ilościami narkotyków zagrożone jest grzywną i karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

W procesie będzie występowało czterech świadków incognito. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama