Zdjęcie: Pixabay

Kolejki do Centrum Krwiodawstwa? Nie w Rzeszowie. Placówka alarmuje, że ma niedobór dawców i apeluje o krew i osocze. 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie prosi osoby, które przechorowały COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2, o „dar osocza”. – Pacjenci uznani za wyleczonych i zdrowych mogą oddać osocze co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od ukończenia izolacji – podaje RCKiK. 

Zadzwoń lub napisz

O komfortowych warunkach w punkcie pobrań przy ul. Wierzbowej 14 w Rzeszowie zapewnia Ewa Zawilińska, dyrektor RCKiK w Rzeszowie. – Mamy dwa wejścia, salę wykładową dla oczekujących. W przeprowadzaniu ankiety wstępnej, czyli preselekcji z mierzeniem tempery, pomagają nam żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – tłumaczy.

– Dawców umawiamy wcześniej telefonicznie i mailowo. Nie ma mowy, by ktoś został na zewnątrz, wszyscy oczekują wewnątrz w komfortowych warunkach z zachowaniem dystansu wynikającego z obecnej sytuacji. Każdy dawca otrzymuje ciepły napój: kawę lub herbatę – dodaje dyrektor Zawilińska.

Niedobór dawców

W regionie brakuje jednak nie tylko osocza. Kończą się zapasy krwi. Aktualnie w Rzeszowie oddaje ją średnio 150 osób dziennie. To zdecydowanie mniej niż potrzeba. – W tej chwili mamy niedobór dawców. Robimy więc wszystko, by nie zniechęcić ochotników. Jesteśmy wydolni. Mamy potężne moce przerobowe – twierdzi Zawilińska. 

Na oddanie zarówno krwi, jak i osocza można umówić się pod numerem tel. 17 867 26 71 lub 17 867 20 30 wew. 34, 39, 58, lub przez adres e-mail: ozdrowieniec@rckk.rzeszow.pl.

Terapia osoczem w niektórych przypadkach pomaga uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2 po przetoczeniu, eliminują go z organizmu osoby chorej. Jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220-230 ml osocza.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Jak działa terapia osoczem?

Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama