Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na tej działce, w sąsiedztwie CWK, ma powstać centrum "Łukasiewicz"
Reklama

Władzom Rzeszowa nie podoba się, że Interaktywne Centrum Nauki „Łukasiewicz” powstanie poza granicami miasta. W poniedziałek ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, by „podkarpacki Kopernik” był w stolicy województwa. 

O Interaktywnym Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Rzeszowie mówi się od 10 lat. W 2014 roku amerykański koncern United Technologies, właściciel Pratt & Whitney Rzeszów, przekazał 1 mln zł na stworzenie w Rzeszowie placówki na wzór Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Mówiono wówczas, że centrum imienia Ignacego Łukasiewicza będzie na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Temat potem umilkł.

Dwa lata później okazało się, że za budowę „podkarpackiego Kopernika” wzięły się władze województwa podkarpackiego. Koncepcję centrum opracowało Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”, znanego z organizowania od wielu lat w Rzeszowie „Dnia Odkrywców”.

Inwestycja ma być sfinansowana z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza samorząd podkarpacki. Szacuje się, że budowa centrum będzie kosztowała ok. 80 mln zł. Budynek ma mieć ok. 5 tys. m kw. 

Gdy za realizację „Łukasiewicza” wziął się samorząd wojewódzki, cały czas dyskutowano, gdzie to centrum ostatecznie ma powstać. Władze Rzeszowa uważały, że placówka powinna być w mieście. Tymczasem, jak poinformowała w ubiegłym tygodniu rzeszowska „Gazeta Wyborcza”, zapadła decyzja, iż „Łukasiewicz” zostanie wybudowany w Jasionce niedaleko lotniska w sąsiedztwie otwartego w 2016 roku Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. 

Dla Rzeszowa to fatalna wiadomość. Ratusz proponował, by „Łukasiewicz” powstał na terenach kolejowych przy ul. Kochanowskiego albo przy ul. Wyspiańskiego – tam, gdzie jeszcze do niedawna było lodowisko. Na tym drugim terenie hula wiatr, bo inna inwestycja „Res-Vita” nie doczekała się realizacji i miasto na drodze sądowej stara się odzyskać działkę.

Propozycje miasta odrzucono, podobnie zresztą, jak wcześniejsze zabiegi, by CWK było w Rzeszowie, a nie w oddalonej o kilka kilometrów od miasta – Jasionce. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, mówi, że ratusz prowadził rozmowy z urzędem marszałkowskim, by „Łukasiewicz” powstał w stolicy województwa. – Przychylna temu pomysłowi była wicemarszałek [Maria Kurowska – przyp. red.] – twierdzi Ferenc. 

– Niestety, zapadła decyzja, że centrum będzie poza miastem. To zdecydowanie bardzo zła decyzja – uważa Tadeusz Ferenc. 

Otoczenie prezydenta nie ma wątpliwości, że plan budowy „Łukasiewicza” w Jasionce jest decyzją polityczną. W samorządzie wojewódzkim rządzi PiS. – Chodzi o to, by tą inwestycją nie mógł się pochwalić Tadeusz Ferenc. Kto będzie jeździł do Jasionki? – zastanawiają się współpracownicy prezydenta Rzeszowa. 

Komitet wyborczy Tadeusza Ferenca Rozwój Rzeszowa zapowiada, że tematu budowy centrum nie odpuści. – Chcemy, aby powstało ono w Rzeszowie. Takie placówki w całym kraju są w stolicach województw – mówi Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa. 

W poniedziałek ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, by „Łukasiewicz” był w Rzeszowie. Podpisy są zbierane w formie papierowej, wkrótce ruszy także akcja w internecie. – Mamy nadzieję, że przekonamy władze województwa, by centrum powstało w Rzeszowie – dodaje Tomasz Kamiński. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

49 KOMENTARZE

 1. To nie jest tylko inwestycja dla Rzeszowiam ale i i nnych gmin lezacych w poblizu. Dobra lokalizacja, dzialka wiadomo do kogo nalezy, bez korkow, ciekawe miejsce na taka inwestycje.

 2. Nie wiem kiedy tam byłeś ale już ponad rok z tyłu za centrum jest parking i to duży, a jak będzie ci mało to jest kolejny za MTU, który poza dniami powszednimi stoi pusty. Razem to jakieś kilkaset miejsc. Organizujesz większą imprezę że to dla ciebie mało?

 3. Dojazd faktycznie fajny, ale z tym parkingiem to przesadzacie, jestem pewny że nikt zachwalający tą lokalizacje nie był nigdy podczas jakiejkolwiek imprezy w g2 tam niema ŻADNEGO parkingu 🙂

 4. To tam jest widicznie fatamorgana : bo Oni widzą place tylko nie swoje
  -dobrze że jeszcze nie opowiadają o OAZACH i wielblądach bo o palmach to już raz coś bełkotali.

 5. Ale kabaret. Miasto urządza kwik, że wielki błąd, zagrywka polityczna, że wszystko, nawet ogromne CN powinno budować się w centrum miasta ….. ale do zaoferowania ma jedynie dwie lokalizacje, DO KTÓRYCH NAWET NIE MA PRAWA WŁASNOŚCI (tereny PKP oraz działkę objętą postępowaniem sądowym).
  Kabaret, cyrk, a może zwykły burd#l?

 6. ale o co tyle hałasu ??? przecież i tak to za niedługo będzie w Rzeszowie. Nic tylko się cieszyć, włączając tereny do autostrady z Jasionką przybędzie nie tylko firm ale i ok 30 000 mieszkańców.

 7. To przynajmniej jasne czemu rzeszowianie tak krytykują ta lokalizację. Jest to tak daleko, że trzeba będzie nocleg dzieciom zorganizować 😀
  Co do zapewnienia dochodów spółce to równie dobrze można powiedzieć, że na Wyspiańskiego zyska B1, a na Kochanowskiego Europa 2 i Galeria Grafika…

 8. Ja dodam, że taka lokalizacja ma służyć półpaństwowej spółce Chopin Airport Development, która tam Hotel stawia. Tylko do tego celu potrzebuje tam atrakcji, które będą przyciągać turystów i zadbają o ich portfel. Nie jest tajemnicą, że politycy PIS sympatyzują z obecnym prezesem spółki i pomagają mu osiągać „sukcesy” w branży hotelowej.

 9. Rzeszowiaku, daj na luz, weź dzień urlopu, i zobacz jak wyglądają ulice naszej metropolii w środku dnia. One są PUSTE.
  Ruch trwa od 6 do 8 rano a potem od 14 do 16.
  Naprawdę, to miasto nie wie co to są korki.

 10. Tak sobie czytam ten artykuł i komentarze i się zastanawiam po co miastu całe Trzebownisko w tym Jasionka skoro jest to tak daleko, że nikt tam nie będzie jeździł? Chwalą się przy tym jakie to pieniądze nie wpakują w przyłączenie gminy (rządowe bo przecież nie miejskie) przez ileś tam lat a tu proszę jeden budynek 100 mln. Zastanawiające jest również czemu inwestycja która z czasem i tak trafi do miasta po przyłączeniu Jasionki jest najbardziej krytykowana przez mieszkańców tegoż miasta, gdzie krytyka to słowo na wyrost gdyż wygląda to bardziej jak wylewanie pomyj na zamówienie… Głosy, że z południa miasta nie ma jak dojechać są przy tym co najmniej śmieszne, gdyż sam mieszkam na południu pod miastem i go już od dłuższego czasu omijam łącznikiem po czym z autostrady zjazd jest już niemalże w samej strefie. Łatwiej tam będzie dojechać i zaparkować niż gdziekolwiek w mieście zwłaszcza jak zbudują odcinek S19 do Babicy, a przecież budynek pewnie wcześniej nie powstanie niż gdy ta droga już będzie gotowa. Jakoś głosów przeciwnych z Jarosławia, Przemyśla, Stalowej Woli, Tarnobrzega, Mielca, Jasła, Krosna, Sanoka itd to nie słychać tylko od miejscowych którym nie podoba się że budują u somsiada a nie u mnie.
  Jak lokalizacja na Wyspiańskiego jest tak dobra i bez wad prawnych to niech oddadzą teren pod Mieszkanie+. Kochanowskiego to ciekawy teren, ale osobiście widział bym tam muzeum kolejnictwa, rzemiosła czy coś w ten deseń.

 11. Ula, odrobinę wyobraźni a nie tylko demagogia.
  Taki twór jak Centrum ma służyć CAŁEMU PODKARPACIU, nie tylko miastu.
  12 latek z Baligrodu przyjedzie samodzielnie do Rzeszowa?
  Dziś takie centrum ma przyjmować zorganizowane grupy, osoby zwiedzające indywidualnie to margines.
  Gdzie koło dworca masz miejsce na budowlę, parkingi i drogi dojazdowe?
  Uczniowie w zorganizowanych grupach to główni klienci tej atrakcji. Oni o prawo jazdy martwić się nie muszą 🙂

 12. Trzeba sobie postawić zasadnicze pytanie: Dla kogo to jest budowane?
  1. Dla polityków w celu wygrania wyborów?
  2. Dla dzieci?
  Jeżeli dla dzieci to zaznaczam, iż one nie posiadają prawa jazdy i nie dojadą do Jasionki autem. Jeżeli ktoś będzie chciał dojechać z innego regionu to jest skazany na wielokrotne przesiadki i zwłokę czasową pomiędzy przesiadkami.
  Analogicznie cała komunikacja ze wszech stron kieruję się zawsze w stronę dworca głównego i uważam iż takie centrum powinno być możliwie jak najbliżej Głównego dworca aby dzieciom było jak najwygodniej się dostać. 12, czy 14latek nie ma prawa jazdy i nie dojedzie bezproblemowo do Jasionki.

 13. Zwolennicy PO, SLD, Partii Razem oraz wszelkich innych będących w opozycji do PIS zgodnie krzyczą o sprzeciwie co do lokalizacji Centrum.
  Oczywiście ci ludzie szczycą się tym że są nowocześni, światli, wykształceni.
  I jednocześnie ci sami ludzie widzą największy problem w dojeździe do doskonale skomunikowanego miejsca.
  Macie rację, wybudujcie kolejny kurnik w centrum miasta, zróbcie koło niego parking tak wielki jak koło basenu, a potem płaczcie ze to mało nowoczesne.
  Ale nie ma się czym martwić, jeżeli prezydent Ferenc weźmie się za budowę, to Centrum nigdy nie powstanie.
  Oczywiście PiS mu to zablokuje 🙂

 14. Redakcja toleruje takie komentarze jak ten Diabła?
  Mają one pomóc prezydentowi Ferencowi?
  Przecież ten wpis to prymitywny bluzg, który powinien w błyskawicznym tempie zostać usunięty, a autor już nigdy nie powinien mieć możliwości komentowania.
  I jest bardzo bliski do tego by trafił do prokuratury

 15. No kotłuje sie jak w baniaku z gulaszem :
  Temat ( Centrum) już powinno być budowane albo powinno funkcjonować bo temat jest ” przelewany” z garnuszka do szklanki teraz wybory nadchodzą i temat wypłynął.
  Centrum powinno być w mieście a nie na jakims zadupiu jak ma być dla całego regionu tylko w miescie – teraz gdzie ?
  I tu jest to sławetne Ale – przedewszystkim potrzebny jest teren na sam obiekt- oraz odpowiedni parking i to nie jakaś pizdułka na 100-50 sam .tylko na 1000 sam + 50 autobusów z odpowiednim wjazdem i wyjazdem. Bo będzie rotacja sam do tego musi być odpowiednie połączenie z jakąś obwodnicą bo będzie sie wszystko korkować raz : ruch miejscowy oraz ruch przyjezdnych i wyjeżdżających z obiektu – czy jest taki plac w mieście blisko trasy – obwodnicy no nie ma i tu jest problem – co pozostaje no właśnie Jasionka bo :
  Jest odpowiedni teren bo teren jest najważniejszy – dojazdy coraz leprze teraz doprowadzić droge 2+2 od ul.lubelskiej co do komunikacji miasto =Centrum co 15 minut autobus przegubowy a ma być kolejka więc jaki to problem dojazd nawet 15 minut co ?
  Znajomy był kilka lat temu w USA do pracy dojeżdżał ponad 400 kilometrów w jedną strone i to był pikuś a tu problem
  12-14 km i powrót.
  Dlatego jednak lokalizacja Jasionka jest odpowiednia chyba że jest jakaś działka w mieście a nie placyk na piaskownice – tylko gdzie ? ; O !

 16. Apel do PIS – jesteście obłudnicy, a nie obrońcy Podkarpacia. Inwestycja w tamtej lokalizacji jest krzywdząca dla Rzeszowa, ale rykoszetem dostały inne miasta. Jak autobusem z Brzozowa lub Sanoka można tam się dostać? Z 10cioma przesiadkami? Wiem, macie to gdzieś bo dla was liczy się tylko aby upokorzyć Rzeszów. Zamiast polityką inwestycyjną weźcie się lepiej za to w czym jesteście dobrzy i jedźcie się pokiwać z resztą Pisu na urodzinach u Rydzyka

 17. Te tępe Larwy to może jeszcze Dworzec Centralny tam przeniosą? Tylko to już nie będzie Rzeszów Główny wiec trzeba będzie go przechrzcić na: Centralny Dworzec Podkarpacia.

 18. Kolejny raz te PISowskie Rozwielitki bez wyobraźni dały ciała! Ja mam tylko jedno pytanie do szanownej władzy PIS – jak widzicie dojazd dziecka ze Strzyżowa lub Krosna autobusem w tamtą lokalizacje??????????????? Jeżeli nastolatek chciałby dostać się z jasła autobusem do centrum nauki to prosiłbym o naświetlenie jak w dogodny sposób miałby to zrobić!!!!!

 19. 12 minut to może w nocy wystarczy żeby dojechać do jasionka i to od jej strony 🙁 Bo od strony oś Budziwój już nie 🙁 Jak nie będę pracował tylko żył z 500+ jak niektórzy to może i będę miał czas na zwiedzanie Jasionki z dziećmi:( Ja narazie mam pracę i muszę pracować żeby Państwo mogło wypłacać 500 z moich podatków:(

 20. Pokolenie sie zmienia, to ktore aktualnie dorasta -jest opanowane przez wszelką elektronikę. Aktualnie dzieci i młodzież musza miec podane wszystko na tacy, to nie te czasy kiedy do 23 biegalo sie po boisku przed blokiem a niestety nie będzie lepiej. Wiec najlepszym rozwiazaniem dla centrum aby powstalo w mieście. Poza miastem padnie zapomniane i za 10 lat jeśli powstanie bedzie to pusta ruina. Taka to smutna rzeczywistość.

 21. No bo w sumie po co ma jeździć?! To jest miejsce pod imprezy masowe, którego w Rzeszowie nie ma.
  W ciągu tygodnia nic się tu nie dzieje,to i jeździć nie ma po co 😉
  Ostatnio dojeżdżamy tam z dziećmi, żeby pośmigać na rolkach i rowerach po ścieżkach.
  Zamiast ściskać tyłek z zazdrości, to Miasto powinno wspólnie z Marszałkiem i Gminą chwalić się tą okolicą, bo widać tam życie.
  Teraz tam tą drogę chyba niedawno oddali, to w końcu to jakoś wygląda i dojazd też cywilizowany.

 22. Problem, tego się nie da przeskoczyć.
  Biedne dzieci, a one tak bardzo chcą rowerami z Leska lub Krosna dojechać do Jasionki.
  Wygląda że Centrum nie powstanie 🙂

 23. I to się nazywa pozytywnym myśleniem.
  Obok lotnisko, można dodatkowo pokazać sposób jego funkcjonowania.
  Nowoczesne zakłady przemysłowe, też przy odrobinie dobrej woli z ich strony, można pokazać starszym dzieciom nowoczesne maszyny w nich pracujące. Same plusy
  I atut, przestrzeń parkingowa.
  Ale nie podoba się Ferencowi. A to dla Gazety Wyborczej i tego portalu ostateczny autorytet

 24. W sumie to z dojazdem tragedii nie ma do Jasionki. Pamiętajcie że to nie tylko Rzeszów ma skorzystać z CNŁ, a całe Województwo!
  Wyobraźcie sobie autobusy z dziecmi/młodzieżą zjeżdżające w ciągu dnia do CNŁ. Gdzie to wszystko pomieścić przy Wyspiańskiego?
  Liczy się nie tylko samo Centrum ale i jego otoczenie, żeby dojechać łatwo i ogarnąć taką ilość aut.
  Jak jest przy Galeriach i ich parkingach to już każdy z nas przerabiał 🙁 trzeba się uczyć na błędach!!!

 25. To nic nie da. Pis trzyma budżet i nie kieruje się interesem wyborców czy dobrem miasta. Ważne żeby zrobić Ferencowi na złość i jakoś mu zaszkodzić. No to już wiesz jak będzie? Podam dobry przykład. Ferenc chciał obwodnicy południowej. Pis dopiął i tu swego. Czy masz obwodnicę? No to wiesz co da podpisywanie petycji.

 26. Szkoda mi pana Buczaka. Ortyl z panią Leniart? czy kto tam z pisu u samej góry wpadł na ten inteligentny inaczej pomysł pozbawił de facto pana Buczaka jakiejkolwiek szansy na prezydenturę. Niby wszyscy w jednej partii ale tak się świń nie podkłada na 30 dni przed wyborami.

  Do wyborców dotrze przekaz pis wyprowadza inwestycje za sto baniek po za miasto a obecny prezydent chce Łukasiewicza/Kopernika W Rzeszowie. No i jak myślicie kto wygra? Pan Buczak już nie musi się starać. Może już jechać na ryby. Wbiliście mu wizerunkowy nóż w plecy.

 27. Będziesz tam jechał wozem drabiniastym?
  Ludzie, w „mieście innowacji” mieszkacie a macie mentalność chłopa pańszczyźnianego przywiązanego do ziemi!
  Jasionka to dla was koniec świata?
  To nie jest podróż do „hameryki”
  To 10 minut jazdy!
  Chyba że ratusz wam płaci za to zawodzenie, wtedy mogę to zrozumieć!

 28. Budynek ma kosztować 100 mln zł. Ale pewnie 99% młodzieży szkolnej i studentów nigdy tam nie pojedzie bo to po prostu za daleko. Będzie frekwencyjna klapa. Ciekawe kto i za co taką olbrzymią kubaturę będzie ogrzewał przez pół roku? Rzeszowscy podatnicy?

  Dobrze mówi Ferenc, niech to będzie w stolicy Podkarpacia a nie huj wie gdzie.

 29. a ty przydupas Buczka przepraszam ze zapytam??? Autobusami to bedziecie jezdzic ale za fajera z fijolkiem i kultysem jak was od koryta ludzie odsuna…

 30. Chcecie mieszkać w stolicy innowacji a czterech liter wam się nie chce ruszyć?
  10 kilometrów to problem?
  Człowieku, w Krakowie, Warszawie ludzie do pracy w mieście jadą po 1.5 godz w jedną stronę.
  A tu 12 minut to problem?

 31. Bardzo dobry pomysł.
  Pozostawienie tego Centrum w Rzeszowie jest gwarancją że nigdy nie powstanie. A na pewno nie za czasów pana Ferenca. Centrum na Wyspiańskiego? Żart? Procesy sądowe będą ciągnąć się przez następne 10 lat.
  Jasionka jest doskonałym miejscem.
  Jak tam jeździć? Linia autobusowa z centrum miasta co 30 minut, obsługiwana przez przegubowce.
  Dla dzieci darmowa.
  A na Wyspiańskiego deweloperzy i tak wybudują bloki jeżeli dalej będzie rządził miłościwie nam panujący.

 32. I Jak ja mam ci Buczak ufac jak pierd….isz o miescie przyjaznym mieszkancom a twoja wieruszka Pisowska robi byle by tylko na zlosc zrobic dla Ferenca zakłamani do szpiku i kosci jestescie Panie BUUUUUU

 33. W Rzeszowie 45 tyś studentów a centrum edukacyjne Kopernik postawią po za Rzeszowem. Ręce opadają. Brawo!

  Chciałem podziękować pisowi. Teraz już mam pewność że na Buczaka z ich partii nie oddam swojego głosu.

 34. Heh jechac do jasionki to już lepiej wcale nie jechać:( Dobrze że rząd promuje centrum wystawiennicze bo inaczej już by dawno padło:( komu z mieszkańców miasta chce się tam jechać:( Może niewielkiej garstce:(

 35. I znowu po staremu jak ma w zwyczaju PIS robi na złość prezydentowi. Kopernik to przedsięwzięcie dla dzieci i młodzieży. Budować to między lotniskiem a terenami strefy przemysłowymi to nie jest nawet głupota to debilizm.

  Apel do pisu. Czy was tam ujeem opasało? Może idzcie dalej w głupocie i postawcie Kopernika w Turzy w lesie żeby jeszcze dalej z Rzeszowa było. Boże co to za barany.

 36. Spokojnie Panie Prezydencie ludzie widza ile poczynan Pan wkłada w miasto a my mieszkancy odwdzieczymy sie przy urnach dla tych PiSowskich zakłamanych i obłudnych hien…I te Buczoki Fiolki i Kultysy maja czelnosc Panu zarzucac czego Pan nie zrobił a moze przez kogo powinni powiedziec!!!!Moja płenta jest nastepujaca….WĘGLEM PIÓREM DŁUGOPISEM WSZYSCY PISZA W PIS-DU Z PISEM.Dobranoc

Comments are closed.