Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na tej działce, w sąsiedztwie CWK, ma powstać centrum "Łukasiewicz"

Władzom Rzeszowa nie podoba się, że Interaktywne Centrum Nauki „Łukasiewicz” powstanie poza granicami miasta. W poniedziałek ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, by „podkarpacki Kopernik” był w stolicy województwa. 

O Interaktywnym Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Rzeszowie mówi się od 10 lat. W 2014 roku amerykański koncern United Technologies, właściciel Pratt & Whitney Rzeszów, przekazał 1 mln zł na stworzenie w Rzeszowie placówki na wzór Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Mówiono wówczas, że centrum imienia Ignacego Łukasiewicza będzie na terenie Politechniki Rzeszowskiej. Temat potem umilkł.

Dwa lata później okazało się, że za budowę „podkarpackiego Kopernika” wzięły się władze województwa podkarpackiego. Koncepcję centrum opracowało Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”, znanego z organizowania od wielu lat w Rzeszowie „Dnia Odkrywców”.

Inwestycja ma być sfinansowana z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza samorząd podkarpacki. Szacuje się, że budowa centrum będzie kosztowała ok. 80 mln zł. Budynek ma mieć ok. 5 tys. m kw. 

Gdy za realizację „Łukasiewicza” wziął się samorząd wojewódzki, cały czas dyskutowano, gdzie to centrum ostatecznie ma powstać. Władze Rzeszowa uważały, że placówka powinna być w mieście. Tymczasem, jak poinformowała w ubiegłym tygodniu rzeszowska „Gazeta Wyborcza”, zapadła decyzja, iż „Łukasiewicz” zostanie wybudowany w Jasionce niedaleko lotniska w sąsiedztwie otwartego w 2016 roku Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. 

Dla Rzeszowa to fatalna wiadomość. Ratusz proponował, by „Łukasiewicz” powstał na terenach kolejowych przy ul. Kochanowskiego albo przy ul. Wyspiańskiego – tam, gdzie jeszcze do niedawna było lodowisko. Na tym drugim terenie hula wiatr, bo inna inwestycja „Res-Vita” nie doczekała się realizacji i miasto na drodze sądowej stara się odzyskać działkę.

Propozycje miasta odrzucono, podobnie zresztą, jak wcześniejsze zabiegi, by CWK było w Rzeszowie, a nie w oddalonej o kilka kilometrów od miasta – Jasionce. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, mówi, że ratusz prowadził rozmowy z urzędem marszałkowskim, by „Łukasiewicz” powstał w stolicy województwa. – Przychylna temu pomysłowi była wicemarszałek [Maria Kurowska – przyp. red.] – twierdzi Ferenc. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Niestety, zapadła decyzja, że centrum będzie poza miastem. To zdecydowanie bardzo zła decyzja – uważa Tadeusz Ferenc. 

Otoczenie prezydenta nie ma wątpliwości, że plan budowy „Łukasiewicza” w Jasionce jest decyzją polityczną. W samorządzie wojewódzkim rządzi PiS. – Chodzi o to, by tą inwestycją nie mógł się pochwalić Tadeusz Ferenc. Kto będzie jeździł do Jasionki? – zastanawiają się współpracownicy prezydenta Rzeszowa. 

Komitet wyborczy Tadeusza Ferenca Rozwój Rzeszowa zapowiada, że tematu budowy centrum nie odpuści. – Chcemy, aby powstało ono w Rzeszowie. Takie placówki w całym kraju są w stolicach województw – mówi Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa. 

W poniedziałek ruszyła zbiórka podpisów pod petycją, by „Łukasiewicz” był w Rzeszowie. Podpisy są zbierane w formie papierowej, wkrótce ruszy także akcja w internecie. – Mamy nadzieję, że przekonamy władze województwa, by centrum powstało w Rzeszowie – dodaje Tomasz Kamiński. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama