Kadr z filmu "Homeward"
Reklama

Film „Homeward” („Do domu”) zobaczycie w sobotę (19 marca) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Pokazowi towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rehabilitację ukraińskich żołnierzy, którzy stawiają dzielny opór Rosji.

Do udziału w charytatywnym pokazie ukraińskiego kina zachęcają Podkarpacka Komisja Filmowa i WDK Rzeszów. Na „Homeward” w sposób szczególny zaprasza reżyser filmu – Nariman Aliev, który swoją twórczością chce wesprzeć swój kraj pogrążony w wojnie.

Filmowi towarzyszy zbiórka, z której cały dochód trafi do organizacji Come Back Alive na rehabilitację ukraińskich żołnierzy. Akcję prowadzi Władysław Tsovma, Ukrainiec, działający w Rzeszowie wolontariusz, od kilku lat związany z warsztatami filmowymi „CamON”.

Pokaz filmu (19 marca, godz. 17:00) nie będzie biletowany, ale pieniądze można wpłacać już teraz na pomagam.pl/backandalive.

W 2020 r. „Homeward” był oficjalnym kandydatem Ukrainy do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Obraz entuzjastycznie przyjęto na festiwalu w Cannes w 2019 roku. „Homeward” otrzymał Grand Prix podczas Międzynarodowych Festiwali Filmowych w Odessie i Bukareszcie.

Film opowiada o Mustafie Dżemilewie, przywódcy krymskich Tatarów, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego syna z Kijowa na Krym, by pochować go w rodzinnych stronach.

– Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację – zapowiadają organizatorzy pokazu. Film zostanie wyświetlony z napisami w języku angielskim.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama