Reklama

Tłumy rzeszowian kibicowały zmaganiom 9. drużyn w kulinarnym konkursie Chef`s Fight Poland 2014. Na talerzach gościła wołowina i czekolada. Oceny dań dokonał m.in. Michel Moran, juror polskiej edycji MasterChef.

[Not a valid template]

 

Chef`s Fight Poland 2014 to pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla kucharzy i szefów kuchni nie bojących się wyzwań i ceniących zdrową rywalizację. Tytuł tegorocznej edycji to I Ogólnopolski Konkurs Kulinarny w Przyrządzaniu Potraw z Wołowiny Podkarpackiej. Głównym składnikiem dania głównego na talerzu była więc wołowina, a w deserach królowała czekolada.

Aby przystąpić do konkursu należało przejść część kwalifikacyjną, czyli wymyślić oryginalną recepturę dania głównego z wołowiny, opracować wyjątkowy deser z użyciem czekolady, wykonać potrawy konkursowe oraz je sfotografować i przesłać jury. Do głównego konkursu przeszło 9. drużyn. Niestety, nie zakwalifikował się nikt z Podkarpacia.

Finał Konkursu Chef`s Fight 2014 odbył się w sobotę Galerii Reszów i nie był łatwy, ponieważ jury podzieliło się na dwie oceniające grupy: degustacyjną i techniczną. W skład jury degustacyjnego weszli wyśmienici kucharze: Michel Moran, juror polskiej edycji MasterChef, Grzegorz Parczewski, szef kuchni restauracji Villa Calvados, Kazimiera Staszel, szefowa kuchni w Hotelu Villa Marilor w Zakopanem, Piotr Chylarecki, Callebaut Chef i pasjonat czekolady oraz Piotr Sabala, Executive Chef w Hotelu Arłamów. To jury oceniało prezentację i estetykę potrawy, techniki użyte w gotowaniu, smak potrawy, dobór dodatków smakowych, wyczuwalny niezmieniony smak własny surowca, stopień trudności wykonania, nowoczesność i innowacyjność dania.

Jury techniczne, czyli: Dariusz Kuźniak, finalista popularnego programu telewizyjnego Top Chef, Janusz Pyra, Executive Chef w Zamku Dubiecko, oceniało miejsce pracy, przygotowanie produktów i sprzętu, podział pracy, czystość, profesjonalizm pracy, techniki produkcji, zastosowane obróbki technologiczne i zespołowość.

I miejsce i 8 tys. zł wygotował sobie zespół w składzie: Izabela Sowińska i Przemysław Wieloch z restauracji „Jan” z Bełchatowa. II miejsce zdobyli Kamil Mamerski i Paweł Odrzygożdz z hotelu Westin z Warszawy, a III Daniel Uliczny i Bartłomiej Sowa z restauracji „Winosfera”, także z Warszawy.

Imprezę poprowadził popularny aktor Jacek Rozenek, a w jury VIP zasiedli: Marcello Bedoni, włoski tenor i restaurator, Bogdan Romaniuk członek zarządu województwa podkarpackiego, Edyta Podkulska, restauratorka, Władysław Brejta z zakładu doświadczalnego Instytutu Zootechniki PiB Odrzechowa, Edgar Benes, prezes Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego.

Organizatorami konkursu byli Hotel Rzeszów, marszałek podkarpacki oraz restauracja Oranżeria.

Chef`s Fight to pierwsza edycja cyklicznego ogólnopolskiego konkursu dla kucharzy i szefów kuchni. Cel, jaki mu przyświeca, to promowanie staropolskiej tradycji kulinarnej regionu podkarpackiego, a przede wszystkim znalezienie talentów i osobowości kulinarnych.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.