Zdjęcie: Czytelniczka Rzeszów News
Reklama

– Odór jest nieznośny – alarmują mieszkańcy Rzeszowa. Z jednego z domów na ulicy Wita Stwosza regularnie unosi się chmura dymu. 

O zanieczyszczeniu powietrza na ulicy Wita Stwosza poinformowała nas Czytelniczka Rzeszów News, która w czwartek po południu nagrała wydobywający się z dom cuchnący dym. 

“Palenie (opon, śmieci?), bo raczej nie węgla lub drewna, odbywa się tutaj prawie codziennie. Można to odczuć w godzinach porannych, kiedy to odór jest tak nieznośny, że idąc robi się ludziom po prostu niedobrze” – napisała do nas Czytelniczka. 

Mieszkańcy alarmują, że w okolicy ulicy Wita Stwosza czuć też zapach palonego plastiku. Dom, z którego wydobywa się dym, w okresie zimowym jest bardzo dobrze znany strażnikom miejskim. 

– W 2017 roku na posesji przeprowadzono około 20 kontroli, pobierano próbki popiołu. Badania nie wykazały nic niebezpiecznego – twierdzi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Ostatnia kontrola odbyła się 19 grudnia br. Strażnicy miejscy weszli na posesję razem z przedstawicielami wydziału ochrony środowiska rzeszowskiego magistratu. I tym razem pobrano próbki popiołu do badań. 

– Wyników jeszcze nie ma – dodaje Siwak-Krzywonos. 

Za palenie szkodliwymi materiałami grozi grzywna do 500 zł. W 2017 roku strażnicy miejscy w Rzeszowie zdobyli nowe uprawnienia do sprawdzania, czym mieszkańcy palą w piecach. Wyszkolono ich z pobierania próbek popiołu z pieca i popielnika.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

25 KOMENTARZE

 1. 500 ZŁ KARY TO W PORÓWNANIU Z TYM ILE LUDZI CHORUJE ROCZNIE Z POWODU TAKICH WLASNIE CYMBAŁÓW DOPIERDOLIĆ 10000 TYŚ KARY I UWIERZCIE MI NIKT NIE BEDZIE PALIŁ GÓWNEM W PIECU. BO TO SMIESZNE 500 ZŁ TO JEST NAPRWADĘ ŻENADA… Nie rozumiem ludzi ktorzy pala takim ścierwem w piecach przecież oni sami się tym duszą i to wdychają… ale cóż niektorzy starsi ludzie są tak zacofani że nie zwracają na to uwagi…

 2. Władza=kasa
  Własnie znalazłem sposób. Prace społeczne. Za drobne przestępstwa wysyłać w kamizelkach więziennych po donach i żeby zbierali plastiki od osób takich jak piszesz.
  A tak poważnie to dużą kasę wiem, że się robi na śmieciach.
  Tylko jak widzę granatowego forda focusa kombi mk2 i biale auto dla przedstawiciela pod domem. To nie wmówi mi nikt, ze on może mnie truć.

 3. Świetny pomysł, zakładaj stronę i fotografujmy. Być może świadomość, owych spalaczy, nieco polepszy się, a co za tym idzie jakość powietrza.

 4. Elvis… Co zrobisz aby nie wywiesić takiego plakatu osobom schorowanym, niedołężnym z rentą 378 zl na m/c…? To jest olbrzymi problem którego rozwiązaniem pochwali się władza jak dostanie kase z unii i wtedy ogłoszą to kolejnym sukcesem energetycznym. Niestety my czekamy i chorujemy. Jak długo jeszcze..? . Nie wiadomo, na razie jest to fajny as przechowywany w rekawie władzy… Niestety musi jeszcze poczekać na pokrycie finansowe… I wtedy dopiero media rozdzwonią sukces…

 5. Jest pomysł, wieszajmy na ogrodzeniach plakaty. TEN H……. TRUJE SĄSIADÓW. Może jak się śmierdzielom wstydu narobi to się opamiętają. Albo stronę www typu sasiadsmierdziel.pl i wrzucajmy zdjecia z adresem domow.

 6. Kol. Prawo i przepisy możesz sobie cytować do woli…. W polsce ich istnienie nic nie zmienia. Nikt sie niczym nie przejmuje i buch do pieca siebie i innych otruje. Straż miejska w tym temacie nie istnieje nic nikomu jeszcze nie zrobili poza upomnieniami którymi w piecu właśnie rozpalam bo opony nie chcą się zająć… A tam…. oleju podleje i gotowe. Kierowcy zapłaco podatki za co2 i już. I rząd syty i piec pełny…

 7. Nic mu nie zrobiom. U mnie byli ze sto razy, straszyli, próbki brali… i co…? G… No, przerobiłem se piec tak że nawet olej z silnika spuszczony spalam w nocy i filtry i żadnej karym nie zapłacił. Mieszkam w Budziwoju 400 metry od Tadka i nikt mi nic nie powie. Palić trza umić. W dzień tylko to co dymi na biało… Np. Płyn z chłodnic, śmieci suche i pieluchy, w nocy i w święta te ciemniejsze czyli oleje, smary, stare opony, meble wersalki( i tu mała uwaga na sprężyny co by sie nie przestraszyć bo same w piecu strzelają). Wtedy ciepełko za darmo jest. Zresztą zaoszczędzę nawet kilka tysi w zimie więc kara nawet 1000 zł. Koło tyłka mi nie lata. Aaaa i jeszcze jedna ważna rzecz… Schować komin w zabudowaniach tak, ze jak jeżdżą i szukają to nie widać skąd sie pali. W domu im oczywiście pokazuje piec gazowy,którym palę rzadko dla niepoznaki.

 8. Podobnych kominów jest więcej. Okolice Lidla na Krakowskiej.., Zajęcza ze sklepem meblowym i produkcją mebli w domku obok. Robotnicy co rano palą w piecu, dym nie zawsze jest bezwonny (delikatnie określając). Inni w nocy lub nad ranem spalają śmierdzielstwa. Pytanie kogo oszukują??? Opamiętajcie się, smrodzicie i trujecie siebie i okolicznych mieszkańców.

 9. Dokładnie, problemowi zrobili taki hype, że teraz hajs się sam będzie kręcił 😀

  A neomarksistowski green-pic powinien zapłacić za emisję CO2 z Etny!

 10. Sam mu kup, jeśli jesteś taki mądry i szczodry, ale po wypowiedzi widać, że raczej z cudzej torby. Skoro nie stać go na ogrzewanie domu, to niech sprzeda go i kupi sobie mieszkanie, to będzie taniej w utrzymanie i z sieci miejskiej go ogrzeją!

 11. Kupcie mu parę ton dobrego węgla albo zapłaćcie za gaz to nie będzie palił śmieci. Co ma zamarznąć bo go nie stać na węgiel?

 12. Wg mnie utrzymywanie smogu jest w interesie ratusza, więc nie spodziewajcie się skutecznych działań. Na smogu można robić dobrą kasę, projekty UE, inwestycje itd. A na tych oczywiście wałki i przytulanie forsy do kieszeni po drodze 😉

 13. Patrolu nie będzie bo i straż miejska uważa za ważniejsze najechanie kołem na trawnik i tylko tym się zajmują, to darmozjady. A z tego domu po drugiej stronie budynku OSP (kilkadziesiąt metrów w stronę DC) to regularnie taka zadyma, jeśli to węgiel to jakiś najgorszej jakości. Tam obok kolejny z głębi osiedla też kopci ale z drogi nie widać który to dokładnie dom.

 14. jakie 500 zł ?

  Za spalanie śmieci grożą surowe kary – mandat 500 zł, 5 tys. zł grzywny oraz 30 dni aresztu, co reguluje ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach – Dz.U. 2013 poz. 21. tj.:

  Art. 33. 1. Posiadacz odpadów jest obowiązany do postępowania z odpadami w sposób zgodny z zasadami gospodarki odpadami, o których mowa w art. 16–31, w tym do prowadzenia procesów przetwarzania odpadów w taki sposób, aby procesy te oraz powstające w ich wyniku odpady nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska,
  a także w sposób zgodny z przepisami o ochronie środowiska i planami gospodarki odpadami.
  Art. 176. 1. Kto wbrew przepisowi art. 33 ust. 1 prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby procesy te nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska podlega karze aresztu albo grzywny.
  2. Tej samej karze podlega, kto wbrew przepisowi art. 33 ust. 1 prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby odpady powstające z tych procesów nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska.

 15. To fakt jak jadę do rodziców to wracam z żółtym pyłem na aucie.
  Tam to jak wyjdziesz na zewnątrz to czujesz,że oddychasz pyłem.

 16. na ulicy ks.J. Staczka z nr ….. na Załężu też jest to samo. Zgloszenie na straz miejska bylo. Zanim przyjechali to pan nagrzal dom i juz mu zdazyl piec wygasnac. Zakladam, ze przyjechali, choc patrolu do dzisiaj nie widziałem.

 17. A takie pytanko! Lekarz to wypuścił że szpitala czy na własną prośbę wyszedł? A może uciekł? Z tego Szpitala to niedosc że można uciec to podobno z tego co słyszałem lekarstwa ludzie biorą z szafek tam gdzie nie ma pracownika i wychodzą! Nawet morfine! Darmowa Apteka!

Comments are closed.