Zdjęcie: USK w Rzeszowie
Reklama

15 ośrodków w Polsce bada, jaki wpływ mają czynniki ryzyka na problemy z sercem u pacjentów onkologicznych. Projekt koordynuje Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

W Polsce brakuje danych dotyczących liczby pacjentów chorujących jednocześnie na serce i nowotwór. Dlatego projekt koordynowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie przeanalizuje, jaki wpływ na te choroby mają tzw. czynniki ryzyka (cecha, stan lub zachowanie, które zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania).

Rejestr „ChOroby i czyNNiki ryzyka sErcowo-naczyniowe u paCjentów z najczęstszymi nowoTworami w POLsce” (CONNECT-POL), zbierze dane na temat występowania czynników ryzyka u pacjentów chorych na najczęstsze złośliwe nowotwory: raka piersi, płuca, jelita grubego i prostaty.

– Dzięki temu możliwa będzie ocena skali problemów kardioonkologicznych w Polsce i opracowanie modelu opieki kardioonkologicznej w naszym kraju – tłumaczy dr hab. n. med. Katarzyna Styczkiewicz, główny badacz i inicjatorka rejestru oraz przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Kardioonkologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wiele wspólnych czynników ryzyka

Choroby sercowo-naczyniowe oraz nowotwory dzielą wiele wspólnych czynników ryzyka. Wśród nich jest: starszy wiek, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, otyłość oraz ekspozycja na zanieczyszczenia środowiskowe.

Leczenie onkologiczne często pogarsza przebieg chorób układu krążenia, co negatywnie wpływa na rokowanie pacjentów. Dodatkowo wywołuje toksyczny wpływ na układ krążenia.

– Dlatego przed jego rozpoczęciem należy wskazać czynniki ryzyka i wcześniej występujące choroby układu sercowo-naczyniowego. Pozwoli to na zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz na określenie właściwego planu prewencji i nadzoru – mówią lekarze.

Dostarczą nowe dane

Kardioonkologia to relatywnie nowa gałąź medycyny, która zajmująca się chorobami układu sercowo-naczyniowego u pacjentów wymagających specjalistycznej opieki i indywidualnego leczenia onkologicznego.

Choroby serca oraz nowotwory często występują razem, stąd w wielu wypadkach konieczne jest zastosowanie jednoczesnego leczenia kardiologicznego oraz terapii przeciwnowotworowej.

– Dlatego też badania koordynowane w Rzeszowie, pozwolą dostarczyć cennych danych i będą miały wpływ na proces opieki pacjentów kardioonkologicznych – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie.

Potrwa rok

Rejestr CONNECT-POL będzie prowadzony m.in. w ośrodkach badawczych w: Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Olsztynie i Kielcach. Będą one współpracować z krajowymi ekspertami w zakresie kardioonkologii.

Dzięki badaniu, powstanie sieć ośrodków. Pomoże to w kompleksowemu leczeniu pacjentów onkologicznych z obciążeniami kardiologicznymi. Czas trwania rejestru przewidziany jest na 12 miesięcy.

Badanie prowadzone jest pod auspicjami i dzięki wsparciu Platformy Naukowej PTK, która została uruchomiona 1 stycznia 2021 roku.

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama