Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Mniej chorych w szpitalach dzięki wypożyczaniu koncentratorów tlenu od Caritasu? Taki plan ma wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Od środy (4 listopada) osoby, które ciężko przechodzą COVID-19, a więc mają problemy z oddychaniem, mogą wypożyczyć koncentrator tlenu. 

– Podobne rozwiązane zmniejszy liczbę hospitalizacji. To ogromne wsparcie – mówi dr Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego – Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia. – Przewidujemy, że okresy wypożyczeń nie będą długie, potrwają od 7 do 10 dni. Pozwolą one pacjentowi przejść trudny okres w domu – dodaje. 

– To unikatowe rozwiązanie. Od środy lekarze rodzinni będą mogli skierować swoich pacjentów do wypożyczenia koncentratorów tlenu, zamiast od razu wysyłać ich do szpitali – chwali nowe rozwiązanie wojewoda Ewa Leniart.

W naszym regionie jest aktualnie 300 takich urządzeń. Większością z nich dysponuje Caritas diecezji rzeszowskiej – i to właśnie on będzie w dużej mierze odpowiadać za ich wypożyczanie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Od wielu lat wypożyczamy sprzęt rehabilitacyjny i pielęgnacyjny, także koncentratory tlenu. To wielka pomoc dla chorych i ich opiekunów. A ponieważ sytuacja pandemiczna wymaga specjalnych rozwiązań, zrodził się pomysł, abyśmy rozszerzyli formę pomocy – wyjaśnia ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiego Caritasu.

Sprzęt tlenowy ma docierać nie tylko do pojedynczych osób, lecz także do chorych w domach opieki społecznej i placówkach opiekuńczych. – Chcemy ratować tych, którzy na skutek zarażenia koronawirusem mają poważne problemy z oddychaniem. Setki sprzętu już jest w terenie – zapewnia ks. Potyrała. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama