Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

W sali obsługi cisza i spokój. Żadnych komunikatów i telefonów, światła są zgaszone lub przyciemnione. Osoby ze spektrum autyzmu mogą załatwić sprawę w NFZ, w bezpiecznych dla siebie warunkach.

Osobom zdrowym trudno to sobie wyobrazić, ale dla osób z autyzmem, nadmierne natężenie światła czy nawet z pozoru błahe dźwięki są szczególnie uciążliwe. Reagują na nie dużym stresem, a nawet bólem. Dlatego podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie wprowadził „ciche godziny”.

W każdy wtorek, od godziny 14:00 do 15:00, w sali obsługi klientów panują specjalne warunki. – Światła są wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe wyciszone. Rozmowy są prowadzone w sposób cichy i niezakłócający spokoju – mówi Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ. 

Osoby ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunowie mogą także skorzystać z wydłużonego, 30-minutowego czasu obsługi w odizolowanym, wyciszonym pomieszczeniu. Taką wizytę można zarezerwować dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta 800-190-590 lub poprzez rezerwacja.nfz-rzeszow.pl.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, autyzm dotyczy 1 na 100 osób, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 400 tysięcy osób w spektrum autyzmu.

oprac.(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama