Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Rzeszowski cmentarz komunalny na Wilkowyi zostanie rozbudowany o kolejne kwatery. Powstaną na 8 hektarach terenu, od strony ulicy Polnej. To zabezpieczy miejsce na pochówek zmarłych na kolejnych kilkanaście lat.

Wilkowyja to największy cmentarz w Rzeszowie. Od 1972 roku pochowano tu już ponad 30 tysięcy osób. Aktualnie organizuje się tu około 800 pogrzebów każdego roku. Obok rozbudowanej kaplicy działa spopielarnia zwłok, a w centralnej części cmentarza kilka lat temu wybudowano kolumbarium i pola urnowe. 

Cmentarz rozbuduje się w kierunku północnym, czyli w stronę osiedla Załęże. W tym rejonie miasto dysponuje jeszcze około 8 hektarami terenów, które sukcesywnie będą zamieniane na kolejne kwatery.

– Będziemy sukcesywnie budować kolejne części cmentarza, który rozrośnie się w kierunku ul. Polnej i al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Zaplanowana jest także nowa droga, która doprowadzi do kolejnego wejścia na cmentarz – wyjaśnia Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które zarządza nekropolią. 

W najbliższym czasie Urząd Miasta Rzeszowa rozpocznie przygotowania do zagospodarowania i uzbrojenia terenu pod nowe kwatery. Trzeba wybudować na nich m.in. wodociąg, zaplanować alejki, nasadzenia zieleni a także wyznaczyć miejsce na kolejne kolumbarium, które pełni funkcję zbiorowego grobowca dla kilkuset zmarłych

– Projekt budowlany ma powstać w tym roku – zapowiada Bartosz Guberant z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama