Współczesne telewizory spełniają znacznie więcej funkcji niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj nie służą już tylko do odbioru programów – współpracują także z popularnymi platformami streamingowymi, łączą się z internetem, stają się pełnoprawnym kinem domowym. Aby jednak można było wykorzystywać ten sprzęt w pełnym zakresie, warto w przemyślany sposób dobrać jego parametry. Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor w 2021 roku? Które z oferowanych przez producentów rozwiązań są już standardem?

Za dobry telewizor wcale nie trzeba płacić kilku pensji. Dobrej klasy sprzęt można kupić już w granicach 2500 – 3000 złotych – kluczem jest zastanowienie się, co stanowi priorytetem w późniejszym użytkowaniu.

Co musi mieć dobry telewizor w 2021 roku?

Większość osób zastanawiających się nad zakupem nowego telewizora w pierwszej kolejności skupia się na wymiarach ekranu. To rzeczywiście dość istotny parametr, wcale nie oznacza jednak, że duże telewizory są lepsze. Wszystko zależy od tego, w jakim pomieszczeniu sprzęt ma zostać umieszczony. Wymiary wyświetlacza w pierwszej kolejności powinny być dopasowane do metrażu i układu pokoju. Wielki ekran w małym salonie nie zapewni należytego komfortu.

Przemyśleć trzeba przede wszystkim dodatkowe funkcje urządzenia. Telewizory łączą się z internetem, pozwalają oglądać znajdujące się tam filmy, grać na konsoli. Zapewniają także doskonałą jakość obrazu i dźwięku. Im więcej opcji, tym wyższa cena. Nie zawsze jest sens przepłacać za coś, co nigdy nie zostanie wykorzystane.

Rozdzielczość 4K czy 8K? Którą wybrać w 2021 roku?

Przez długi czas na rynku królowały telewizory Full HD, czyli sprzęt o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Obecnie oddały one prymat urządzeniom typu 4K Ultra HD, które mają aż czterokrotnie więcej pikseli od swoich poprzedników. Można uznać je już za standard. Większa rozdzielczość przekłada się na wyraźny i czysty obraz o dużym stopniu szczegółowości. Coraz więcej materiałów jest dopasowanych do tych technologicznych wymogów, dlatego zakup takiego wariantu jest dobrą decyzją także z punktu widzenia przyszłości.

Jakość 8K Ultra HD to natomiast wybór dla wymagających i kolejny krok w stronę przyszłości. Póki co rozwiązanie traktowane jest w kategoriach nowości – modeli opartych o tę technologię jest niewiele. Sprzęty tego rodzaju są również dość drogie. To rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli i najwyższa jakość obrazu – wyraziste, głębokie i nasycone kolory. Telewizory 8K będą idealne dla kinomaniaków oraz osób grających w zaawansowane graficznie tytuły.

Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?

Kolejnym ważnym parametrem jest rodzaj matrycy. Na rynku dostępnych jest kilka opcji, spośród których najistotniejsze to: telewizory LED, OLED oraz QLED. Czym różnią się między sobą? Podstawową rozbieżnością jest sposób podświetlenia oraz szczegóły obrazu.

  • Telewizory LED wykorzystują panel podświetlany diodami stosowanymi w matrycach LCD. To trwała i energooszczędna technologia, która oferuje poprawne odwzorowanie kolorów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/led.html.
  • Telewizory OLED reprezentują nowszą technologię, która – dzięki wykorzystaniu specjalnych diod – pozwala stworzyć bardzo cienkie ekrany oferujące najwyższą jakość obrazu. W efekcie uzyskuje się wysoki poziom kontrastu, głębię czerni i żywe barwy. Obraz jest też bardziej przestrzenny i można oglądać go pod różnymi kątami bez zmiany jakości.
  • Telewizory QLED to tak naprawdę standard LCD, oferujący jednak nieco lepsze kolory oraz wyższą jakość. Wykorzystywana jest tu autorska technologia Samsunga oparta na warstwie tzw. kropek kwantowych (Quantum Dot).

W porównaniu trzech typów matryc zdecydowanie najkorzystniej wypadają telewizory OLED. To technologia przyszłości, a żywotność sprzętu wcale nie jest gorsza niż w przypadku odbiorników LED.

Czy smart TV w 2021 roku to obowiązek?

Wielu kupujących telewizor z automatu decyduje się na model smart TV. Tymczasem wcale nie jest on konieczny, choć niewątpliwie przydaje się w różnych sytuacjach. Tego rodzaju sprzęt pozwala nie tylko odbierać kanały satelitarne czy naziemne, ale również korzystać z popularnych serwisów streamingowych, jak na przykład Netflix czy HBO GO. Jeśli zatem jesteś miłośnikiem takich platform, telewizor z pewnością zagwarantuje większą wygodę niż ekran komputera czy laptopa. Opcja podłączenia urządzenia do internetu otwiera także możliwość korzystania z serwisów YouTube i innych aplikacji.

Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telewizor w 2021 roku?

Kupując telewizor, warto zapoznać się nie tylko z wymienionymi wyżej parametrami, ale także z różnego typu nowinkami proponowanymi przez producentów. Każdą z nich należy rozważyć pod kątem faktycznej użyteczności. Przykładem są modele z zakrzywionym ekranem. Z jednej strony dają one sporą dawkę realizmu i szeroki kąt widzenia bez zniekształceń, z drugiej jednak wymuszają konieczność odpowiedniego usytuowania telewizora. W przypadku zakupu telewizora w technologii 4K warto wybrać model z HDR, czyli High Dynamic Range poszerzającym paletę kolorów i zwiększającym kontrast. Ciekawy efekt daje także Ambilight, sprawiający, że sprzęt emituje charakterystyczną poświatę odpowiadającą obrazowi na ekranie.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama