Jeszcze kilka lat temu wśród osób oglądających filmy i seriale w Internecie w Polsce królowały torrenty, jednak od około czterech lat zauważalne jest coraz bardziej rosnące zainteresowanie platformami streamingowymi. Ponad połowa Polaków oglądająca treści przez Internet płaci za usługi serwisów jak Netflix, CDA czy HBO Go. Większość widzów korzysta ze strumieniowego przesyłania danych z uwagi na wygodę, nie zastanawiając się specjalnie jak właściwie streaming działa?

Streaming jest technologią coraz częściej stosowaną do przeglądania treści audio i wideo. Nazwa pochodzi od słowa „stream” dosłownie oznaczającego strumień – dane przesyłane są w sposób ciągły. Ciągłość ta pozwala użytkownikom niemal natychmiast rozpocząć oglądanie lub słuchanie wybranych treści. Strumieniowanie jest zatem najszybszym sposobem na dostęp do treści online.

Dlaczego streaming jest tak powszechny?

Informacje audio i wideo wymagają dużej przepustowości transmisji, która następnie rośnie wraz ze wzrostem jakości. W normalnym trybie pracy sieci przekłada się to na bardzo długi czas wymagany do pobrania pliku audio lub wideo na dysk komputera, zanim będzie można rozpocząć jego słuchanie i / lub przeglądanie. Istotna jest również wymagana ilość miejsca na dysku: 10-minutowy klip audiowizualny zajmuje orientacyjnie kilkadziesiąt megabajtów pamięci.

Techniki „przesyłania strumieniowego” pozwalają skrócić ten czas do prawie niezauważalnego początkowego opóźnienia oraz nie wymagają miejsca na dysku lokalnym: żądany plik jest wyświetlany bez wcześniejszego pobierania.

Streaming umożliwia również dostęp do treści audiowizualnych w czasie rzeczywistym, takich jak kanał radiowy lub telewizyjny. Rzeczywisty plik właściwie nie istnieje, ma miejsce natomiast ciągły przepływ bitów, które są wytwarzane przez kodowanie w czasie rzeczywistym. Streaming odbywa się za pomocą odpowiedniego oprogramowania serwera i klienta, korzystających z usług tego samego producenta.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Tak jak w przypadku innych aktywności w Internecie, warto zadbać o dodatkową ochronę. Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li: „Ufamy Internetowi w każdym aspekcie życia, a suma naszej aktywności online i danych, które tam udostępniamy przedstawia niezwykle szczegółowy, intymny portret tego, kim jesteśmy i co robimy.” Dlatego też warto skorzystać z usługi VPN, która zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa oraz dostęp do treści, niedostępnych w danym kraju z powodu cenzury.

Jak to działa?

Ilość przesyłanych danych jest bardzo wysoka i dlatego niemożliwe jest przesłanie nagrania bez uprzedniej kompresji za pomocą specjalnego algorytmu. Zadanie kodeka polega na przekształceniu otrzymanych informacji w mniejszy i bardziej zwarty plik, a następnie zdekodowania go w fazie odtwarzania, aby mógł zostać wyświetlony w oryginalnej wersji.

Ważnym parametrem dla płynnego przesyłania strumieniowego jest stabilne połączenie z Internetem. Ponieważ transmisja danych odbywa się w sposób ciągły, jeżeli połączenie internetowe byłoby słabszej jakości, następowałyby przerwy w dostępie do treści.  Aby oglądać wideo w standardowej rozdzielczości, bez przerw w transmisji, wymagana jest prędkość co najmniej 2 megabitów na sekundę. W przypadku filmów HD rozdzielczość połączenia musi osiągnąć minimum 5 megabitów na sekundę w przypadku treści HD i 9 megabitów na sekundę w przypadku treści Ultra HD.

Największymi zaletami streamingu są możliwość natychmiastowego dostępu do treści oraz brak konieczności zajmowania miejsca w pamięci urządzenia, co pozwala uniknąć korzystania z pamięci zewnętrznej. Również z tego powodu strumieniowanie jest technologią wykorzystywaną przez główne platformy do udostępniania wideo, takie jak Youtube, CDA, czy Netflix.

W dobie mediów społecznościowych i powszechnego dostępu do Internetu, każdy ma możliwość w zasadzie bardzo łatwo przeprowadzić transmisję na żywo. Można w ten sposób transmitować konferencję lub prezentację własnego produktu, stworzyć interaktywny kursów wideo lub po prostu pochwalić się znajomym relacją z wakacji na żywo. Wystarczy smartfon podłączony do Internetu i subskrypcja sieci społecznościowej umożliwiającej transmisję na żywo, takiej jak Facebook, Instagram, YouTube czy Twitch.

Reklama