Szkoła i przedszkole
Zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa

Poszukiwania wykonawcy rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 13 na osiedlu Staromieście miały się rozpocząć w pierwszym kwartale tego roku. Miały. 

– Czujemy się oszukani i pomijani – mówi Paweł Piekło, przewodniczący Rady Rodziców w SP nr 13 przy ulicy Skrajnej. Temat rozbudowy szkoły na Staromieściu ciągnie się od 2016 roku. – Dalej nic. Projekt jest, przetargu, który miał być ogłoszony w marcu br., brak. Prezydent w kampanii obiecywał rozbudowę szkoły – przypomina Piekło. 

– SP nr 13 wymaga rozbudowy i unowocześnienia – mówił w listopadzie ub. r. prezydent Konrad Fijołek. – Modernizacja szkoły będzie jednym z priorytetów mojej polityki – zapewniał w kampanii Fijołek. – Miasto chce budować aquapark na Staromieściu, a szkoła nie ma sali gimnastycznej, świetlicy, szatni. Panuje ścisk – mówi Paweł Piekło.  

– W międzyczasie I LO w szybkim tempie doczekało się budowy sali gimnastycznej – zwracają uwagę rodzice uczniów szkoły przy ulicy Skrajnej. 

Czekanie na „Polski Ład”

Artur Gernad z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa mówi, że projekt rozbudowy SP nr 13 miasto zgłosiło się do kolejnej edycji rządowego programu „Polski Ład”. Miasto na inwestycję chce zdobyć 30 mln zł. – Nabór ma być rozstrzygnięty do końca maja. To nie jest odległy termin. Mamy nadzieję, że pieniądze zdobędziemy – tłumaczy Gernand. 

Dlatego miasto czeka na ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy rozbudowy SP nr 13, by zaplanować finansowanie inwestycji. – Jeżeli nie otrzymamy pieniędzy z „Polskiego Ładu”, rozbudowę szkoły sfinansujemy z budżetu miasta – zapowiadają miejscy urzędnicy. Inwestycja ma być zrealizowania w ciągu dwóch lat, gdy miasto wyłoni wykonawcę. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Trzy elementy rozbudowy 

Pozwolenie na rozbudowę szkoły wydano 25 października 2021 r. Projekt inwestycji przygotowała krakowska pracownia ARP Manecki. Inwestycja ma się składać z trzech elementów. Pierwszy z nich to przebudowa istniejącego budynku szkolnego. Ta ma polegać m.in. na zmianie układu wewnętrznego części pomieszczeń na poziomie -1.

Drugi z elementów to budowa nowej trzykondygnacyjnej części szkolno-przedszkolnej. Na kondygnacji 0 zaprojektowano świetlicę, sanitariaty, sekretariat i gabinet dyrektora, dwie sale lekcyjne, pracownię fizyczno-chemiczną. Kondygnacja -1 przeznaczona zostanie na szatnię dla ok. 310 uczniów, kotłownię gazową i kuchnię.

Z kolei na kondygnacji +1 umieszczono w projekcie przedszkole z pięcioma oddziałami, każdy dla 25 dzieci. Trzecim elementem inwestycji jest budowa hali sportowej z zapleczem i widownią. Hala ma spełniać wymogi rozgrywek zawodowych w siatkówce i koszykówce. Obiekt zostanie również przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Rzeszowa

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama