Zdjęcie: Czytelnik Rzeszów News

„Dlaczego strzelcy trenują z atrapami broni w miejscu publicznym?” – pyta jeden z naszych Czytelników. Strzelcy odpowiadają, że robią to od wielu lat i nikomu wcześniej to nie przeszkadzało.

Jeden z naszych Czytelników w środę zauważył, że na podwórku przy ul. Jagiellońskiej 6 i 8 w Rzeszowie trenują strzelcy.

„Dlaczego trenują z atrapami broni w miejscu publicznym? Bawią się tu dzieci oraz jest to teren rekreacyjny. To nie poligon, ani strzelnica, aby trenować sztuki walki samoobrony, gdzie posługuje się bronią wraz ze scenariuszem akcji zbrojnych i wykrzykuje komendy” – uważa nasz Czytelnik.

I pyta, czy miasto wie, co się dzieje w tym miejscu i czy je kontroluje. „Może takie pokazy strzelcy zrobią przed ratuszem kilka razy w tygodniu?” – proponuje ironicznie.

Zdjęcie: Czytelnik Rzeszów News

Strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” są zaskoczeni skargami. Ich siedziba znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 6, do której przylega także podwórko, gdzie odbywają się zbiórki. Na początku strzelcy twierdzili, że z tego placu korzystają tylko oni od około 15 lat i nikt do tej pory się nie skarżył na prowadzone tam ćwiczenia. Twierdzili też, że dzieci powinno się pilnować, a nie puszczać w samopas na podwórko.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Sytuacja zmieniła się po naszej rozmowie z Markiem Strączkiem, dowódcą rzeszowskich „Strzelców”. – Plac jest ogólnodostępny. Często dzieci, podczas ćwiczeń, przychodzą do nas i bawią się z nami – mówi Strączek i zapewnia, że podczas treningów nic nie wybucha, ani nie dzieje się coś, co mogłoby mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci z okolicznych kamienic.

– W siedzibie przy ul. Jagiellońskiej prowadzimy świetlicę. Młodzież korzysta wówczas z różnych form rozwoju. Są to np. prelekcje o Józefie Piłsudskim, czy właśnie ćwiczenia, gdzie z gumową atrapą broni młodzież uczy się, jak np. trzymać szyk, dystans w terenie między strzelcami, czy jak trzymać broń – tłumaczy Marek Strączek.

Zbiórki strzelców odbywają się w roku szkolnym we wtorki, środy i czwartki. Wciąga się wówczas na maszt flagę, jest meldunek i ćwiczenia. Trwają one dwie godziny. Bierze w nich udział średnio 50-60 osób. Strzelcy ćwiczą także na boisku I Liceum Ogólnokształcącego.

Zdjęcie: Czytelnik Rzeszów News

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama