Tragiczna niedziela na Podkarpaciu. W Rzeszowie czad zabił 25-letniego mężczyznę, tlenek węgla doprowadził także do śmierci 47-letniego mężczyzny. W szpitalu przebywa również 4-osobowa rodzina.

Śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Wczoraj około godz. 18:00 policjanci zostali wezwani do mieszkania przy ul. Kochanowskiego w Rzeszowie. Funkcjonariuszy wezwała kobieta, która po powrocie z pracy, znalazła w wannie swojego znajomego, który nie dawał oznak życia.

Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon 25-letniego mężczyzny. W mieszkaniu strażacy stwierdzili podwyższone stężenie tlenku węgla. – Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną śmierci mężczyzny było zaczadzenie – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Miejsce zdarzenia zabezpieczyła policyjna ekipa dochodzeniowo-śledcza, która pod nadzorem prokuratora oraz z udziałem biegłych wykonała czynności procesowe. Na polecenia prokuratora ciało zmarłego mężczyzny zabezpieczono do dalszych badań.

Po godz. 19:00 policjanci interweniowali w Nagoszynie w powiecie dębickim. Z relacji zgłaszającej kobiety wynikało, że ok. 18:00 jej syn poszedł się kąpać. Gdy kilkanaście minut później zapukała do drzwi łazienki, nikt się nie odezwał.

– Mężczyzna leżał nieprzytomny w wannie. Kobieta, razem ze swoim drugim synem, zaczęli udzielać mu pierwszej pomocy. Niestety, życia 47-letniego mężczyzny nie udało się uratować – informuje KWP.

Matka i dzieci w szpitalu

Około północy stalowowolscy policjanci zostali wezwani do szpitala, gdzie przebywała podtruta czadem czteroosobowa rodzina: 40-letnia kobieta i trójka jej dzieci w wieku 17, 13 i 8 lat. Mieszkanka Stalowej Woli wyjaśniła, że wieczorem jej dzieci uskarżały się na ból głowy, gdy jej 13-letnia córka zemdlała w łazience, kobieta wezwała pogotowie.

Jak twierdzą policjanci, we wszystkich tych przypadkach w mieszkaniach poszkodowanych stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla.

Ryzyko zatrucia czadem można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu.

– Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich – przypominają policjanci.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama