Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Reklama

Apklan, Donegal, Talkin Things oraz WMW Center Salon i Serwis Motocykli – to nowe firmy, które zainwestują w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów – Dworzysko”, zarządzanym przez powiat rzeszowski.

– Kolejni znaczący inwestorzy są zainteresowani działkami – cieszy się Józef Jodłowski, starosta rzeszowski. 

„Dworzysko”, nazywane też „gospodarczym sercem regionu”, jest rajem dla nowych inwestorów. – Znaczące, światowe i polskie marki postanowiły otworzyć swoje zakłady. Udało się znaleźć nabywców na niemal wszystkie działki – mówi starosta Jodłowski. 

W ostatnich dniach w „Dworzysku” kolejne cztery firmy kupiły działki: Apklan z branży deweloperskiej, Donegal z branży kosmetycznej, Talkin Things z branży elektronicznej oraz WMW Center Salon i Serwis Motocykli z branży motoryzacyjnej.

Firmy łącznie zainwestują w parku 77 mln zł. Najwięcej, bo 61,5 mln zł, Talkin Things, który wybuduje pierwszą na świecie linię do produkcji tagów RFID/NFC. Technologia ta służy do bezprzewodowej komunikacji sieciowej i komunikacji człowiek-maszyna.

RFID/NFC wykorzystywana jest m.in. w płatnościach zbliżeniowych oraz tam, gdzie jest bezprzewodowy odczyt, zapis informacji z użyciem telefonów komórkowych i tabletów.

Spółka Talkin Things powstała w 2014 roku. Centralę ma w Warszawie, a także oddział w Rudnej Małej oraz warsztat testowy w Zabajce. W parku „Dworzysko” powstanie cały ciąg technologiczny, dzięki czemu koszty produkcji urządzeń będą mniejsze.

To jeden z najważniejszych inwestorów w parku – podkreśla Waldemar Pijar, sekretarz powiatu rzeszowskiego i koordynator strefy „Rzeszów-Dworzysko”. 

8 mln zł w „Dworzysku” z kolei zamierza zainwestować spółka Donegal, produkująca kosmetyki. W parku wybudowany zostanie kompleks biurowy wraz z halą magazynowo-produkcyjną, gdzie docelowo ma pracować ponad 70 osób.

Denegal to jeden z liderów na rynku sprzedaży akcesoriów kosmetycznych w Polsce i na świecie. Działa od 26 lat, współpracuje z sieciami Rossmann, Natura, Hebe, Dino. Sprzedaje w 20 krajach, m.in. w Hiszpanii, Malcie, Kazachstanie, Słowacji, na Cyprze, czy w Norwegii.

Kolejnym inwestorem jest WMW Center Salon i Serwis Motocykli. Firma działa na polskim rynku od 1997 roku i zajmuje się serwisem oraz sprzedażą motocykli. Jest też autoryzowanym dealerem motocykli Suzuki.

WMW na terenie „Dworzyska” planuje m.in. uruchomić produkcję pojazdów typu Trike, malowanie pojazdów według nowoczesnej metody, tzw. hydrografiki oraz tuning motocykli. Planowana wartość inwestycji to 4,5 mln zł.

Swoje miejsce na terenie parku znalazł też czołowy deweloper w regionie – Apklan, który specjalizuje się w budowie mieszkań. Obecnie w Rzeszowie prowadzi pięć inwestycji. Apklan wybuduje w parku halę magazynowo-produkcyjną z częścią socjalną za 3,2 mln zł.

Jedna z tych inwestycji ma zostać zrealizowana do końca br., pozostałe w kolejnych latach.  Ostatnia ma się zakończyć w 2025 r. Do tej pory w „Dworzysku” sprzedano 46 działek, na kolejne nie brakuje chętnych. W parku znalazło już swoje miejsce 29 firm.

– Finalizujemy umowę z kolejnym dużym inwestorem, dzięki któremu powstaną kolejne miejsca pracy – zdradza Waldemar Pijar. 

Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów-Dworzysko” ma 83,42 ha. Teren jest w pełni uzbrojony, blisko A4, S19, lotniska w Jasionce oraz magistrali kolejowej E30 Niemcy – Polska – Ukraina. Docelowo pracę znajdzie tutaj ok. 3000 osób.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama