Ubezpieczenie NNW dziecka to temat, który pojawia się we wrześniu. Bardzo często rodzice wykupują wówczas polisę, którą oferuje szkoła. Jednak, czy jest to najlepsza opcja? I czy w ogóle takie ubezpieczenie jest obowiązkowe? Wszelkie wątpliwości, związane z tym tematem rozwiewają  specjaliści z multi agencji Rydzowski Ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe?

W wielu placówkach szkolnych, nauczyciele zachęcają do zakupu polisy NNW dla uczniów. Z tego względu, część rodziców ma przekonanie, że jest to ich prawny obowiązek. Nic bardziej mylnego! Ochrona dziecka to dobrowolny wybór i wyraz najwyższej troski o pociechę. Nikt nie może zmusić opiekunów do zdecydowania się na NNW, które proponuje szkoła. Niedopuszczalne jest także wyciąganie konsekwencji dla tych, którzy nie zdecydowali się na zakup. To, że ubezpieczenie dla dziecka nie jest obowiązkowe potwierdza stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki.

,,Umowa w tym zakresie może być zawarta wyłącznie z woli rodziców. Dotyczy to zarówno nieszczęśliwych wypadków zaistniałych w czasie zajęć edukacyjnych realizowanych na terenie szkoły, jak i imprez oraz wycieczek szkolnych w kraju”.

Ubezpieczenie dziecka w świetle przepisów prawnych

Kwestię, czy ubezpieczenie NNW dziecka jest obowiązkowe regulują także przepisy prawne. Ustawa, która tego dotyczy została zatwierdzona 22 maja 2003 roku. Jej dokładną treść można znaleźć w Dzienniku Ustaw. Dokument potwierdza, że skorzystanie z propozycji placówki szkolnej odnośnie polisy  jest osobistą decyzją opiekuna prawnego dziecka. To rodzice ostatecznie mogą zdecydować:

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
  • czy wykupią polisę NNW dla ucznia,
  • gdzie ubezpieczą dziecko,
  • co będzie obejmować ubezpieczenie dziecka.
Jakie ubezpieczenie dla dziecka jest najlepsze?

Rodzice, którzy kupują polisę NNW dla dziecka często zastanawiają się jakie ubezpieczenie jest najlepsze. Okazuje się, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy uczeń ma bowiem inny tryb życia. To na tej podstawie warto dobrać polisę. Przykładowo, jeśli dziecko często trenuje, warto wybrać pakiet z zakresem dopasowanym do młodego sportowca. Natomiast, w przypadku pociechy, która często choruje, rozsądny będzie wybór polisy z zasiłkiem za okres niezdolności do nauki.

Indywidualne ubezpieczenie dziecka – potwierdzenie

Szkolne oferty ubezpieczenia NNW nie zawsze są korzystne. Często są bardzo ogólne, a rodzice nie do końca znają jego warunki. Indywidualne ubezpieczenie dziecka jest więc zdecydowanie lepszą opcją. Jednak, czy opiekunowie powinni informować o tym nauczycieli? Według przepisów prawa, nie muszą tłumaczyć z jakiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego skorzystali. Niemniej, często takie pytanie w placówce edukacyjnej pada. Niektóre multiagencje, takie jak Rydzowski Ubezpieczenia, dbają o komfort opiekunów i wydają certyfikat ubezpieczenia. Dzięki temu sytuacja dla obu stron jest jasna.

Co wpływa na cenę polisy dla ucznia?

Nie ulega wątpliwości, że jednym z ważniejszych czynników ubezpieczenia jest jego cena. Początek roku szkolnego to czas wzmożonych wydatków. Rodzice szukają więc jak najlepszej i jak najtańszej oferty. Co wpływa na koszt NNW dla ucznia? Elementy, które są kluczowe dla wysokości składki wymienił specjalista z multiagencji Rydzowski.

Ubezpieczenia:

  • zakres ochrony – oferty są zróżnicowane. Droższe obejmują zdecydowanie więcej opcji niż podstawowe pakiety,
  • Towarzystwo Ubezpieczeniowe – nierzadko ubezpieczyciele oferują różne ceny za podobną ofertę. Warto skonsultować to ze specjalistami lub skorzystać z porównywarki ubezpieczeń NNW dla dziecka,
  • suma ubezpieczenia – im wyższa tym więcej zapłacimy

 

 

Reklama