
Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 50-letniemu mieszkańcowi powiatu rzeszowskiego, który miał podjąć próbę wręczenia policjantom łapówki.
Z pozoru błaha sytuacja podczas kontroli drogowej w Jasionce może zakończyć się dla niego wieloletnim więzieniem.
Próbował „podziękować” policjantom banknotem
Do zdarzenia doszło 3 czerwca tego roku w Jasionce, na drodze wojewódzkiej nr 869. Patrol policjantów z Komisariatu w Trzebownisku zauważył kierowcę fiata ducato, który podczas jazdy rozmawiał przez telefon. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Za kierownicą siedział Sławomir K., mieszkaniec powiatu rzeszowskiego.
Policjanci przeprowadzili rutynowe czynności, sprawdzili dokumenty i zamiast mandatu udzielili mężczyźnie pouczenia. I na tym sprawa mogła się zakończyć. Sytuacja przybrała jednak zaskakujący obrót.
– W chwili, gdy funkcjonariusze zwracali kierowcy dokumenty, mężczyzna miał wręczyć jednemu z policjantów banknot o nominale 200 zł, wypowiadając przy tym słowa „dziękuję” – relacjonuje prok. Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.
Bądź na bieżąco.
Szybka reakcja funkcjonariuszy
Mundurowi odmówili przyjęcia pieniędzy i natychmiast zgłosili sprawę przełożonym. Jak ustalono, całe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery nasobne, które mieli na sobie policjanci. Zgromadzony materiał dowodowy, w tym nagrania oraz zeznania funkcjonariuszy, stały się podstawą do przedstawienia mężczyźnie zarzutu udzielenia korzyści majątkowej osobom pełniącym funkcję publiczną.
Sławomir K. nie przyznał się do winy i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Jak podaje prokuratura, mężczyzna nie był wcześniej karany. Mimo to, zarzut z art. 229 §1 kodeksu karnego jest poważny. Za próbę przekupstwa funkcjonariusza publicznego grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Sprawa trafiła do sądu
Akt oskarżenia trafił już do Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Teraz to sąd zdecyduje, czy mężczyzna odpowie za próbę wręczenia łapówki. Jak przypomina prokuratura, nawet w sytuacjach błahych – takich jak kontrola drogowa zakończona pouczeniem – każda próba przekupienia policjanta jest przestępstwem, a tłumaczenie się „podziękowaniem” nie chroni przed odpowiedzialnością karną.
Za przestępstwo korupcyjne, oprócz kary więzienia, sąd może orzec także grzywnę, zakaz zajmowania określonych stanowisk lub utrzymania uprawnień zawodowych.
Czytaj więcej:
W wypadku z udziałem lawety zginęło troje nastolatków. Kierowca był pod wpływem narkotyków
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Pościg za pijanym kierowcą z Kolbuszowej do Rzeszowa. 27-latek staranował radiowóz [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poscig-kolbuszowa-rzeszow2-218x150.jpg)

![Sylwestrowa bójka pod Rzeszowem. Policja zatrzymała 14 pseudokibiców Stali i Resovii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zatrzymanie-policja3-218x150.jpg)


![Seria pożarów w Rzeszowie u progu 2026 roku. Jest ważny apel strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozary-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)
![Zniknął po zmroku. Strażacy użyli nowoczesnego sprzętu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poszukiwania-dron-218x150.jpg)

![Groźna kolizja. 18-latek wpadł w poślizg i uderzył w rejsowy autobus [ZDJĘCIA] kolizja autobus osobówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/OSP-KSRG-Fredropol-zderzenie-busa-z-osobowka-02-218x150.jpg)
![Dramatyczna walka z ogniem. Płonął budynek gospodarczy tuż obok domów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/Pozar-budynku-gospodarczego-Narol-00-218x150.png)





![Rekordowe inwestycje w Rzeszowie w 2025 roku. Czym chwali się miasto? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wisolokostrada-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów podsumowuje rok rekordowych inwestycji. Ponad 800 mln zł na cztery kluczowe zadania [ZDJĘCIA] oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/MPWiK-Rzeszow-218x150.jpg)
![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)
















![Fałszywe dokumenty i milionowe przelewy. Oskarżeni Ukraińcy otrzymali propozycję od prokuratury [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/falszywki-dokumenty-ukr-4-218x150.jpg)


![Pościg za pijanym kierowcą z Kolbuszowej do Rzeszowa. 27-latek staranował radiowóz [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poscig-kolbuszowa-rzeszow2-100x70.jpg)


![Rekordowe inwestycje w Rzeszowie w 2025 roku. Czym chwali się miasto? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wisolokostrada-rzeszow-324x235.jpg)