Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Rzeszowscy radni, jak nigdy, byli jednomyślni. W poniedziałek, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, zatwierdzili darmową jazdę autobusami dla uczniów rzeszowskich szkół.

Darmowe przejazdami autobusami obsługiwanymi przez MPK zostaną wprowadzone z inicjatywy Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa.

Zasady korzystania z darmowej komunikacji były kilka razy zmieniane. Najpierw ratusz zapowiadał, że będą mogli z nich korzystać uczniowie na stałe zameldowani w mieście, potem, że wystarczy mieć w legitymacji uprawniającej do ulg wpisany rzeszowski adres zamieszkania. 

W ostatecznym projekcie uchwały, który zatwierdzili radni miejscy, znalazł się zapis, że uczeń musi dostarczyć do Zarządu Transportu Miejskiego kopię pierwszej strony zeznania podatkowego za 2017 rok.

Ponadto ma mieć zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych wraz z informacją o adresie zamieszkania, który wskazano w deklaracji PIT, jaka została złożona do urzędu. 

Jeżeli ktoś składał PIT przez internet, to ma dostarczyć urzędowe potwierdzenie odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego.

Darmowe przejazdy autobusami miejskimi mają obowiązywać od 10 października br. Ratusz przewiduje, że będzie nimi objętych ok. 20 tysięcy uczniów. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji będzie kosztowało miasto rocznie 10 mln zł. W tym roku 2,5 mln zł. 

Z darmowych przejazdów będą mogły korzystać także przedszkolaki. Darmowa jazda będzie dla uczniów do zakończenia przez nich nauki w szkole średniej. Rodzice, którzy kupili swoim dzieciom bilety semestralne ważne od września, będą mieli zwrócone pieniądze. 

Choć radni byli jednomyślni w sprawie darmowej komunikacji, to nie obyło się bez dyskusji. Szczegóły wkrótce. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

26 KOMENTARZE

 1. Nie ma dzieci w wieku szkolnym więc nie do mnie z tym. Jestem z Rz i chciałbym aby wszystkie dzieci miały równe szanse anie były podawane podziałom dorosłych. To to samo co z politykami. Działacze jedynej słusznej partii mają przywileje kosztem innym.
  Dla młodzieży powinny być darmowe wejścia na baseny, instytucji kultury (muzea, tetry, filharmonie ) a tak rosną Iphonowe zoombi ignoranci i niedouczone matołki nie znające swojego kraju, historii i kultury bez wrażliwości, estetyki i własnego zdania.

 2. co to jest 10 mln gdy można tyle zyskać…
  publiczne pieniądze powinny być przeznaczane na coś
  a oni jak zwykle bawią się w piaskownicy: kupiłem wafelka za złotówkę odsprzedam ci go za babkę z piasku – myślenie na miarę nierozgarniętego przedszkolaka
  finansowanie czegoś tym którzy i tak byli gotowi za to zapłacić
  powinniście się wstydzić i ci których stać a wyciągają żebraczą łapkę z wami

 3. Gminy powinny pójść po rozum do głowy i partycypować z miastem np: dopłatę do biletu pół na pół dla Twojego dziecka. Sorki, ale co ty dajesz miastu oprócz uporu w nie przyłączaniu się do miasta? Dlaczego ja mam Twojemu dziecku pozwalać jeździć po Rzeszowie, skoro moje dziecko chcąc odwiedzić Twoje musi mieć bilet i to normalny, bo ulg nie ma.

 4. A teraz proszę mi powiedzieć co w sytuacji kiedy ktoś nie pracował i nie rozliczał pitu w ubiegłym roku (nie przyczepiając się np. z przyczyn zdrowym) jest zameldowany w Rzeszowie i tutaj płaci podatki od nieruchomości, gruntów itp.
  Nie należą się darmowe przejazdy dla uczniów?
  Czy Urząd Miasta nie ma informacji o zameldowanych?
  I w końcu jak ZTM będzie chronił dane osobowe zawarte na pierwszej stronie zaznania?

  Pomijam fakt, że powinna to być droga od domu do szkoły, a nie 24/7.

 5. Powinno być dla wszystkich uczniów a podstawą powinna być legitymacja rzeszowskiej szkoły. Tak niestety zrobili krzywdę dzieciakom dojeżdżającym. Będą się z nich w szkołach naśmiewać. Znowu polityka dzieli a nie łączy, bo PINIONDZE się liczą i nikt nie potrafi myśleć poza własnym nosem. Człowiek już dawno nie jest dla człowieka…

 6. Jest spec ustawa. Protest małej grupki mieszkańców to nie był żaden problem. A jak wynika z artykułu gdyby nie polityk pisu i jego chęć robienia na złość prezydentowi już by otwierali nową drogę.

  Niestety pis ma we krwi szkodzenie miastu.

 7. Czyli pani Lilianno rozumiem że jeśli kiedyś pani będzie miała dziecko wyśle je pani do pracy żeby mogło samo zarobić na bilet mpk?

 8. i nie będzie jak do autobusu wsiąść bo dzieciaki będą po galeriach się obwozić, rzeczywiście super, po co wydawać 500+ w Rzeszowie skoro przyda się na wczasy w Grecji, socjalizm XXI wieku

 9. Mieszkasz w Rzeszowie, rozliczasz podatek w Rzeszowie, twoje dzieci mogą jeździć za darmo, proste! Jeszcze ze dwa takie sensowne rozwiązania i przestanę się czepiać fuszerki na 3 Maja 😉

 10. Jaka będzie odpowiedz pisu i Buczaka na pomysł Ferenca?

  Znowu obiecają ogólnodostępny park na cudzych prywatnych działkach budowlanych?
  Czy pójdą dalej w śmieszności i również zbużą największy Pomnik w mieście? Bez przetargu sami młotkami.

Comments are closed.