Zdjęcie: Parlament Europejski

Do 26 czerwca trwają zapisy do programu „DiscoverEU”. Każdy 18-latek będzie mógł podróżować za darmo po całej Unii Europejskiej. Pomoc w wypełnianiu aplikacji można uzyskać w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów oraz w biurach podkarpackiej europosłanki Platformy Obywatelskiej – Elżbiety Łukacijewskiej. 

Od wtorku (12 czerwca) 18-latkowie, którzy są obywatelami UE, mogą starać się o uzyskanie jednego z 15 tysięcy biletów Interrail, dzięki którym będą mogli za darmo podróżować pociągiem po całej Unii Europejskiej. Wystarczy wejść na stronę www.youdiscover.eu i wypełnić aplikację online.

– Inicjatywa #DiscoverEU Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej to świetna okazja, aby nastolatkowie poznali swoich rówieśników z całego kontynentu. Jak ja wkraczałam w dorosłość, to o takiej podróży mogłam jedynie poczytać w książkach przygodowych. Warto, aby nasza młodzież doceniła korzyści płynące z polskiego uczestnictwa w UE – mówi Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka PO.

Pomoc w wypełnieniu aplikacji można uzyskać w biurach poselskich Elżbiety Łukacijewskiej w Rzeszowie, Sanoku, Przemyślu i Tarnobrzegu. Pomoc można uzyskać także w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów działającym przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w godz. 8:00-12:00 (od wtorku do piątku).

Uczestnicy akcji „DiscoverEU” po Europie będą podróżować koleją. W szczególnych przypadkach mogą skorzystać z innych środków transportu, takich jak autobus, prom lub w wyjątkowych przypadkach samolot. 

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Młodzi podróżnicy będą mieć okazję uczestniczyć w wielu wydarzeniach organizowanych w całej Europie. Dzięki „DiscoverEU” będą również mogli lepiej poznać różnorodność Europy i jej bogactwo kulturowe, nawiązać nowe przyjaźnie i poczuć swoją europejską tożsamość – mówi Dominik Łazarz z Centrum Dokumentacji Europejskiej przy WSIiZ w Rzeszowie

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu muszą mieć ukończone 18 lat w dniu 1 lipca 2018 r. Inicjatywa daje możliwość podróżowania pojedynczo lub w grupie do pięciu osób. – Wybrani uczestnicy będą mogli podróżować między 9 lipca a 30 września 2018 r. Podróż, podczas której można odwiedzić cztery kraje, może trwać maksymalnie 30 dni – wyjaśnia Sylwia K. Mazur z PIE ED-Rzeszów. 

Zapisy do „DiscoverEU” potrwają do 26 czerwca, do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego. 

Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Elżbieta Łukacijewska, europosłanka Platformy Obywatelskiej

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama