Fot. M2 Films / Na zdjęciu: kadr z filmu "Sound of metal"
Reklama

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” zrezygnuje z wakacyjnej przerwy i zagra w lipcu cztery filmy. Wojewódzki Dom Kultury pokaże oscarowe krótkie metraże. 

Sezon w „Klapsie” trwa tradycyjnie od września do czerwca, potem następuje wakacyjna przerwa. Ale ponieważ plany klubowiczów pokrzyżowała w tym roku pandemia – kina były bowiem zamknięte od końca października aż do maja – DKF „Klaps” zamierza nadrobić zaległości i zagrać latem. 

W lipcu w jego repertuarze znajdą się cztery głośne produkcje: „Sound of Metal” w reżyserii Darius Marder, który otrzymał nominację do sześciu Oscarów, w tym za najlepszy film; „Metamorfoza ptaków” Catariny Vasconcelos, uhonorowana Grand Prix i nagrodą publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty; „Pierwsza krowa” Kelly Reichardt, która wzbudziła sensację podczas 11. American Film Festival; „Proste rzeczy” w reż. Grzegorza Zaricznego z nagrodą festiwalu Sundance.

Seanse z dyskusjami odbędą się w WDK-u kolejno: 5, 12, 19 i 26 lipca. Wszystkie o godz. 19:00. Sprzedaż biletów prowadzona jest na dwie godziny przed projekcjami w kasie przy ul. Okrzei 7. Pojedyncze wejściówki kosztują 10 zł, a karnety 30 zł. 

Życie legło w gruzach

Jako pierwszy, 5 lipca, wyświetlony zostanie „Sound of metal”. Najnowszy film reżysera „Blue valentine” opowie o Rubenie, pełnym pasji perkusiście, który z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. Życie Rubena w jednej chwili lega w gruzach. Przepadają marzenia o trasie koncertowej i o wydaniu debiutanckiej płyty. Mężczyznę próbuje ocalić jego dziewczyna Lu. 

12 lipca „Klaps” zaprezentuje „Pierwszą krowę”. Jej bohaterami są Otis Figowitz i imigrant King Lu. Pierwszy ma fach w ręku, a drugi smykałkę do interesów. Aby jednak dorobić się na ciastach, potrzebują mleka – a krowę ma tylko jeden gospodarz w okolicy. Zdecydują się na kradzież? 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Na 19 lipca klub zaplanował seans „Metamorfozy ptaków”, poetyckiej opowieści-wędrówka po losach trzech pokoleń, w której centrum znajduje się figura matki-drzewa, od której/go gałęzi można się odbić, by odfrunąć.

Ostatni w lipcu poniedziałek, 26 lipca, należy do „Prostych rzeczy” – opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, refleksji nad rodzinnymi relacjami i próbie uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości. 

Oscarowe krótkie metraże 

Dodatkowo 6 lipca o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się pokaz krótkometrażowych filmów fabularnych, które otrzymały nominację do Oscara w 2021 roku. Wejściówki w cenie 10 zł dostępne przed projekcją w kasie WDK. 

W programie „Feeling through” w reżyserii Douga Rolanda, „The Letter Room” Elviry Lind, „The present” Farah Nabusli, „Two distant strangers” w reżyserii Travona Free i Martina Desmonda Roe’ego oraz „White eye” Timera Shushana. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama