Fot. Materiały PKS w Rzeszowie
Reklama

W środę (23 stycznia) mieszkańcy Rzeszowa mogą za darmo jeździć miejskimi autobusami. Na podobne rozwiązanie nie zdecydował się Związek Gmin PKS. 

Jest smog, jest darmowa komunikacja. W środę przez cały dzień bezpłatnie można jeździć autobusami obsługiwanymi przez MPK.

„Największy smog jest w okolicach Rzeszowa, gdzie ludzie palą, czym się da. Powietrze jest fatalne. Dlaczego w aglomeracji rzeszowskiej nie wprowadzono darmowych przejazdów? Dla porównania, w Krakowie i całej aglomeracji krakowskiej od kilku dni komunikacja jest za darmo” – twierdzi Hubert, Czytelnik Rzeszów News.

Chodzi o autobusy MKS i PKS, których właścicielem jest Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, do którego należy 9 podrzeszowskich gmin. Piotr Olszewski, prezes PKS, twierdzi, że ich spółka darmowych przejazdów nie wprowadzi.  

– Smog jest w Rzeszowie, a autobusy MKS większość tras obsługują poza miastem – mówi Olszewski. Przekonuje, że poza Rzeszowem smogu nie ma i jak ten problem się pojawi, to PKS dopiero wtedy rozważy wprowadzenie darmowej komunikacji. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

26 KOMENTARZE

 1. Pomiary jakości spalin wykonuje się przy temperaturze + 10′ tak zaleca producent urządzeń żeby nie podważyć pomiaru w sądzie.

 2. Racja – tak samo ci na piedestale mówili w latach 50 – tych;
  Od każdego wg.jego możliwości
  Każdemu wg.jego potrzeb

  No i te słowa ze swojej trybuny wprowadzali w czyn tylko byl jeden ,jedyny problem to działało tylko dla nich. A nie dla Suwerena : O !
  I teraz to samo : smogu ni ma i koniec jest jak jest w PKE-sie.

 3. Apel do ITD i policji. Zamiast na pokaz robić akcję smog i łapać osobówki, weźcie się za rzetelną kontrolę autobusów, szczególnie PKS i MKS/ MPK w niektórych miastach. To przerażające, że u prywatnego kierowcy dostrzega źdźbło a u takich molochów trujących wszystkich dookoła nie widzi się niczego. Komuna się skończyła (chyba). Zróbcie kilka razy akcję PKS i okaże się, że te firmy trzeba będzie pozamykać, bo większość taboru się nie nadaje do ruchu. Ale co nas obywateli to obchodzi? Zdrowie ważniejsze od dojazdu byle czym.

 4. Smog, smogiem, a tu wirus grypy panoszy się na całego i cisza w mediach, jak makiem zasiał. A wirusisko paskudne bo nie działają żadne leki na gorączkę, najgorzej przechodzą to dzieci bo kilka dni po 40st.C.

 5. Powinni wziąć się za te PKS tak smrodzą, że nawet passaty 1.9tdi z milionowymi przebiegami tak nie kopcą, jadąc za takim autobusem trzeba jechać z 500 metrów od niego żeby się nie udusić a, że mają swoje stacje to jakie by nie były i tak przegląd podbity…

 6. Mieszkańcy gmin, gdzie kursuje MKS, kupują za 15 PLN całoroczny bilet i na terenie swojej gminy jeżdżą cały rok na podstawie tego biletu. KTO POKRYWA KOSZTY TEJ USŁUGI? Panie prezydencie miasta Rzeszowa, błagam o wprowadzenie takiego biletu dla mieszkańców gmin gdzie kursuje MPK.

 7. Nasz Prezes Olszewski jest z Krakowa więc chyba zna się na smogu. Więc jak twierdzi że smogu nie ma, to nie ma. A za darmo wozić nie będziemy bo pieniędzy też nie ma. Autobusy MKS jak kopcą to poza miastem bo kierowcy mają przykaz żeby po Rzeszowie trącać pedał gazu ino żeby się tłoki ledwo przewracały bo nas wciąż o tego smoga oskarżają, a w planach jest holowanie Melexami autobusów z dworca do granic miasta i dopiero tam będą uruchamiać silniki. Korki w Rzeszowie przez MKS, smog przez MKS, a w przyszłości jeszcze się coś wymyśli.

 8. W Krakowie najbiedniejszym zabronili palić węglem i drewnem wymieniono tysiące pieców zmodernizowano tysiące instalacji i od trzech dni autobusy kursują i mają przejazdy bezpłatne z powodu niesamowitego smogu więc o co w tym wszystkim chodzi

 9. rzeczywiście, w pośpiechu pomyliłem.
  jednak uważam czytających i komentujących za ludzi inteligentnych, którzy zrozumieją sens mojej wypowiedzi i jeśli zechcą ją uzupełnić, poprzeć lub zaprzeczyć, to dołączą do dyskusji przedstawiając MERYTORYCZNE argumenty

 10. No właśnie Ferenc wprowadza, za pieniądze miejskie czyli Wasze, gdyby nie utrzymywanie MPK przez budżet miasta to dalej by tu jeszcze Jelcze PR jeździły. A PKS funkcjonuje z własnych pieniędzy więc w jaki niby sposób ma dorównać w sprzęcie spółce utrzymywanej przez miasto? Niech Ferenc zapłaci to i w PKS będą elektryczne autobusy.
  A co do pisania że Polska B itd. to komunikacja lokalna na powiatach i na zachodzie wygląda bardzo podobnie, przeważnie jeżdżą już mocno zużyte autobusy, tylko nieliczni lokalni przewoźnicy (nie miejscy czy międzymiastowi) są w stanie pozwolić sobie na nowy tabor i to nie tylko u nas ale w całej Polsce.

 11. ale zaraz,,,
  ludzie chcą darmowych przejazdów z powodu smogu bo MKS tak robi

  – prezes PKS ma rację, dzisiaj smogu nie ma
  – udział autobusów PKS w generowaniu smogu jest znikomy (nie wpłynie to na poprawę powietrza)
  – czy kierowcy PKS zechcą pracować za darmo? Jeśli zostaną zmuszeni odejdą z pracy.
  – czym PKS wyrówna stratę? Podniesie ceny? (bo MKS z dotacji od miasta)
  – pomiary spalin w autobusach spowodują ich uziemienie, to pewne,
  – bez kierowców i autobusów firma przestanie istnieć

  i wtedy ten sam człowiek których chce darmowych przejazdów będzie płakał, że nie ma czym do miasta dojechać.
  Genialne!

 12. Nierozsądna konfrontacja Pana Prezesa, teraz upublicznią się zarzuty, że niestety autobusy MKS i PKS kurzą jak spalarnie śmieci (Prezes nie czuje smogu? Więc napisano artykuł). A gdzie jest ITD, przecież to widać bez diagnostyki, że tabor smrodzi jak stare “ogórki”…. W cywilizowanym świecie wycofują diesle i wprowadzają masowo hybrydy i elektryki, Pan Tadeusz skręca się i wkręca w autobusy na LPG i prąd. A w Polsce powiatowej nie można wyeliminować kopcących pojazdów z transportu publicznego, które smrodzą bardziej niż wszystkie samochody osobowe pasażerów tych ciągników łącznie. Taka nasza rzeczywistość lokalu kategorii B. Bieda to stan umysłu…

 13. MPK mądre bo miasto pokryje im koszty z waszych kieszeni. A MKS który ma problemy finansowe nie dostałby nic za to. Niech Ferenc wyrówna straty za taki darmowy dzień innym przewoźnikom to zapewne z chęcią będą za darmo jeździć. Tak właśnie działa wolny rynek

 14. pks na takie rzeczy sobie nie pozwoli choćby nie wiem jaki smog byl
  a po drugie co to da ze za darmo będzie przecież i tak ludzie sie nie przesiada
  dla przykładu moja zona jerzdzi samochodem do pracy jak sie zapytalem czy pojedzie dzis do pracy mpk to mnie wysmiala…

 15. Niech pan prezes z bożej łaski pofatyguje swe 4 litery w teren, to zobaczy jakim taborem kopciuchów jego firma dysponuje. Strach jechać za takim, co dymi jak kiedyś rura Trabanta. I to wszystko prędzej czy później zmierza do Rzeszowa. To jak ma nie być smogu?

Comments are closed.