Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Będzie szwedzki powiew „satanizmu”, dwóch raperów z kultowej Paktofoniki. Do tego trochę ruchu i patriotyczny akcent. Będzie też Pańsko na deptaku, bo w końcu Święto Paniagi nas czeka. W długi majowy weekend nawet będzie można poszydełkować w „Miłości i gniewie”, odkrywając „Prawdę”. 

1. PIĄTEK (27 kwietnia)

Fot. Łukasz Siekanowicz / Materiały prasowe. Na zdjęciu Pokahontaz

Wiosna w pełni, więc czas, aby w końcu wyciągnąć rower i wziąć udział w pierwszej w tym roku Masie Krytycznej, czyli przejeździe po rzeszowskich ulicach. Tradycyjnie Masa rozpocznie się o godz. 18:00 na rzeszowskim Rynku. Poprowadzą ją rowerzyści ZKS Stal Rzeszów.

Jeśli uwielbiasz gry planszowe koniecznie musisz pojawić się na spotkaniu Slot Art Caffe o godz. 19:00. W programie Scrabble, Uno, Dixit, Osadnicy z Catanu, Remik, 5 sekund… Wstęp wolny.

Do Rzeszowa w piątek zawita także Pokahontaz. Zagrają w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) o  20:00. Bilety w cenie 35 zł można kupić w Atman Shop i w serwisie ekobilet.pl.

Fanom grupy Pokahontaz nie trzeba przedstawiać – powstała w 2003 r. w Katowicach na kanwie kultowej Paktofoniki, tuż po oficjalnym zakończeniu jej działalności. W skład grupy wchodzą trzej byli członkowie PFK: Rahim, Fokus i DJ Bambus. Pokahontaz w Rzeszowie będzie promowało swoją ostatnią płytę „REset”.

W Nowej Kulturze (ul. Dymnickiego 4) już tradycyjnie o 21:00 rozpocznie się jam session, tym razem w klimatach akustyczno-okołoetnicznych z dodatkami. Wstęp wolny.

O 19:45 będzie można zobaczyć w Teatrze Bo Tak (ul. Dąbrowskiego 83, Wydział Muzyki UR) „Prawdę” F. Zellera. Bilety w cenie 45 zł można kupić na kupbilecik.pl. „Prawda” Floriana Zellera to znakomita komedia małżeńska, która w 2011 r. stała się przebojem scen teatralnych i podbiła serca francuskiej publiczności. Autor jest jednym z najbardziej uznanych twórców francuskiej literatury i dramatu ostatnich lat, to genialny psycholog, który w mistrzowski sposób zagląda do naszych domów, a nawet sypialni.

W sztuce bohaterowie rozmawiają głównie o miłości, absurd polega na tym, że do końca nie wiemy, który z nich mówi prawdę, a który kłamie. A może wszyscy bohaterowie są wobec nas – widzów i swoich rozmówców nieszczerzy? Jaka jest prawda, bo przecież każdy ma swoją, indywidualną. Jak do niej dotrzeć?

„Miłość i gniew” to kanoniczny brytyjski dramat z lat 50. XX wieku, w którym John Osborne ukazuje skrajne wcielenia miłości pomiędzy czwórką głównych bohaterów. Sztukę tę w reżyserii Jana Nowary premierowo będziemy mogli zobaczyć w piątek i sobotę o godz. 19:00. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie teatru. O spektaklu więcej możecie przeczytać TUTAJ.

Do teatru Maska w piątek warto zajrzeć o 19:00, bo o tej porze zobaczymy na scenie „Romea i Julię” – gwałtowną miłość nastolatków, która inspiruje coraz to nowe pokolenia artystów. Aktorzy z Maski najbardziej znany i najchętniej wystawianych dramat Williama Szekspira zaprezentują w nowym spojrzeniu – niektóre z postaci zostaną odsunięte na dalszy plan, inne, zazwyczaj kryjące się w cieniu, zajmą miejsce w świetle reflektorów.

Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie teatru. Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie teatru.

2. SOBOTA (28 kwietnia)

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Na parkingu przy Galerii Nowy Świat znów zapachnie jedzeniem, bo przyjadą food trucki w ramach Street Food Polska Festival. Na miłośników takich smaków w sobotę i niedzielę od 11:00 czekać będzie aż 18 samochodów z ulicznym jedzeniem.

W Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) odbędzie się spotkanie Rzeszowskiej Akademii Komiksu w programie: blok komiksowy, 119. rzeszowskie spotkanie fanów „Star Wars”, blok mangi i anime: obecny sezon anime. Spotkanie rozpocznie się o 14:00 w sali audiowizualnej WDK (II piętro). Wstęp wolny.

Galeria Rzeszów o godz. 17:00 w sobotę stanie się centrum mody, stylu i ubrań za sprawą młodych projektantów, którzy zaprezentują swoje autorskie kreacje na specjalnie przygotowanym z tej okazji wybiegu.

Pokaz mody przygotują: Artur Fila – „Animals (Not) Humans”, Gabriela Data – „Demony Dancingu”. Obie kolekcje zostały wyróżnione w XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby „Mała Pętelka” w Poznaniu. Cała ucztę modową zakończy pokaz kolekcji sukni wieczorowych.

W Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Osmeckiego 51) o 18:00 odbędzie się po raz piętnasty Międzynarodowy Dzień Tańca pt. „To co nas łączy”. Wystąpią: Zespół Taneczny „Iskierka” z Łańcuta, Grupa Assamble ze Studia Baletowego Laili Arifuliny, Agnieszka Suchaniak i Benedykt Bandelak ze Szkoły Tańca Sensual Latin, Akademia Tańca Orientalnego „BhavRati”, Akademia Tańca Jazzowego „senSDance” z SODK „Nowe Miasto” oraz Dziecięcy Zespół Artystyczny „Uśmiech” i Zespół Taneczny Form Nowoczesnych „Impet” z MDK Rzeszów.

Bilety na koncert są bezpłatne i można je odbierać w MDK przy ul. Osmeckiego 51.

66. spotkanie „Parkrun Rzeszów” odbędzie się w sobotę niezmiennie o godz. 9:00 przy parku linowym Ekspedycja na Olszynkach (ulica Szopena 35a). Dlaczego warto przyjść? Bo to weekend, który z przyjemnością można spędzić aktywnie. Co cię czeka? Dystans 5-kilometrowy, ale nie martw się – możesz go przebiec lub zastosować marszobieg. Udział w parkunie jest dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. Jeśli masz ochotę weź ze sobą kijki nordic walking, jeśli poruszasz się na wózku lub chcesz pokonać dystans z dzieckiem, to też przyjdź.

Udział w parkrun jest całkowicie bezpłatny na podstawie jednorazowej rejestracji w systemie na stronie www.parkrun.pl/rejestracja

W Teatrze Maska (ul. Reformacka 4) o 19:00 będziemy mogli zobaczyć „Dybuka Rzeszowskiego”. Bilety w cenie 30 zł w kasie teatru. „Dybuk Rzeszowski” to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem napisanym przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało.

Aktorzy wspólnie z widzami wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbują odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma… Do tekstu dramatu dołączyła muzyka klezmerska.

3. NIEDZIELA (29 kwietnia)

Zdjęcie: Pixabay

Szydełkowane jest nudne? Nie dla Piętro Cafe (ul. Rynek 10), którzy organizują warsztaty szydełkowania rozpoczynające się o 12:00. Poprowadzi je Ewa Kordas – właścicielka marki „Kolorowy Kołowrotek”. Udział w zajęciach kosztuje 69 zł. W tej cenie uczestnicy otrzymują szydełko, sznurek i wzór do wykonania. Na warsztaty można zapisać się mailowo: kolorowykolowrotek@gmail.com. Liczba miejsc ograniczona.

Asia Nawojska zagra dla rzeszowskiej publiczności w Niezłej Sztuce (ul. Sobieskiego 18) o godz. 18:00. Wstęp wolny. Asia Nawojska myśli, tworzy, pisze, gra i podśpiewuje, autorka wszystkiego, co pojawia się na scenie, laureatka ogólnopolskich festiwali, farciara w uściskach dłoni ludzi, których podziwia, pasjonatka potraw niezdrowych. Startuje z debiutancką EP-ką „Kwiaty do domu”. Uważa, że scena jest fajna, bo gdzie indziej można tak ponarzekać czy popłakać i jeszcze się za to ukłonić?

Koncert Eda Sheerana w Polsce odbędzie się w sierpniu, ale już teraz w klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) odbędzie się o  19:30 muzyczne spotkanie z twórczością brytyjskiego piosenkarza, gitarzysty i autora tekstów. Bilety w cenie 20 zł można kupić na stronie ekobilet.pl.

W poniedziałek niektórzy idą do pracy, więc nie kusimy ciekawymi imprezami, aby nie rozpraszać tych, co muszą 😊, ale za to na wtorek (1 maja) mamy dla Was kilka propozycji 😉.

4. WTOREK (1 maja)

Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News. Video mapping na pomniku

Z okazji Święta Pracy SLD zaprasza na uroczystości przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Radzieckiej na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie. Uroczystości rozpoczną się o 11:00. Po okolicznościowych wystąpieniach uczestnicy przejdą w pochodzie przed pomnik Czynu Rewolucyjnego. Uczestnicy pochodu będą manifestować sprzeciw wobec planów wyburzenia pomnika w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Manifestacja przed pomnikiem rozpocznie o 12:00.

„Kto rano wstaje, temu Bozia daje” – tak mówiła zawsze moja mama, gdy próbowała mnie bladym świtem wyciągnąć z łóżka. Z podobnego założenia wyszło Katolickie Stowarzyszenie „Tabor”, które zdecydowało się o 8:20 rozpocząć zawody w skład których wchodzi II Rzeszowski Bieg Trzeźwości (start: godz. 9:00), Marsz Nordic Walking (start: godz.  8:30), i Rajd Rowerów im. ks. Franciszka Blachnickiego (start: godz.  9:10).

Wszystkie trzy konkurencje rozpoczynają się przy Domu Diecezjalnym „Tabor” (ul. Połonińska 25) i kończą na placu  przed kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. W programie wydarzenia jest także o 10:45 świadectwo – Dobromira Makowskiego, o 12:00 adoracja Krzyża i o 12.30 – msza święta pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby

Organizatorzy zapewniają transport autobusowy po zakończeniu imprezy o 15:00 z Niechobrza do Rzeszowa na miejsce startu.

5. ŚRODA (2 maja)

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Na rzeszowskim Rynku o 12:00 rozpoczną się uroczystości z okazji Dnia Flagi. W programie podniesienie flagi państwowej, wystąpienie prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, występ Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie, a wieczorem o 18.00 msza św. pod przewodnictwem Kazimierza Górnego, biskupa seniora diecezji rzeszowskiej w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej 5.

W ten wyjątkowy dzień od 17:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:00) będzie można zobaczyć Muzeum-Zamek w Łańcucie zupełnie za darmo w ramach Nocy Muzeów.

W klubie Life House (al. Rejtana 1) o 18:00 rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpi legenda szwedzkiego black metalu – zespół Marduk. Oprócz niego, na scenie klubu zagrają inne black metalowe grupy: Ragnarok z Norwegii oraz Infernal War i Arkona z Polski.

Koncert odbędzie się, pomimo sprzeciwu polityków PiS. Bilety w cenie 70 zł można kupić w sieci Eventim. Bilety kolekcjonerskie w klubie Life House (podczas koncertów), biurze Thorn&Emm (ul. Cicha 4) oraz w kasie Podziemnej Trasy Turystycznej.

6. CZWARTEK (3 maja)

Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Co może być w Rzeszowie 3 maja na ul. 3 Maja? No oczywiście, że nasze ulubione Święto Paniagi! O szczegółach z ogromną przyjemnością pisaliśmy TUTAJ

Pańską ucztę na deptaku poprzedzą uroczystości patriotyczne na Rynku z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczną się one o 9:30 mszą świętą w kościele farnym. Następnie o 10:50 odbędzie się przemarsz Kompanii Honorowej 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pocztów sztandarowych na Rynek.

Uroczystości odbędą się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W programie: hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej, odczytanie preambuły Konstytucji 3 Maja, apel pamięci, pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego, defilada.

W czwartek warto zajrzeć także do Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9), gdzie rozpocznie się trwająca do 31 maja wystawa „W międzywojennym Rzeszowie”. Zdjęcia zostały zrobione przez rodzinę Edwarda Janusza, najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: