Ósmoklasiści mają już tylko kilka dni na złożenie wniosków do rzeszowskich szkół ponadpodstawowych. Rekrutacja kończy się 13 czerwca, a na absolwentów czeka 4002 miejsca. Miasto oferuje szerokie możliwości nauki – od prestiżowych liceów po nowoczesne technika.
Rzeszów przygotował dla tegorocznych absolwentów bardzo dobrą ofertę edukacyjną. Młodzi ludzie mogą wybierać spośród 31 placówek prowadzonych przez miasto oraz dodatkowo 5 szkół niesamorządowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – bez względu na to, czy marzy o studiach, czy chce szybko wejść na rynek pracy.
Licea cieszą się największą popularnością
Rzeszowskie licea oferują najwięcej miejsc – aż 1931 w 13 placówkach. W tej grupie znajduje się także liceum sportowe dla uzdolnionych atletycznie uczniów. Technika dysponują 1714 miejscami w 12 jednostkach, a szkoły branżowe mają 357 wolnych miejsc w 6 placówkach.
Ranking Perspektyw pokazuje, które licea cieszą się największym uznaniem. Na szczycie znajduje się LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek. Drugie miejsce zajmuje II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, a trzecie IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi.
Elektronicy królują w technikach
Wśród techników bezkonkurencyjne jest Technikum nr 6 z Zespołu Szkół Elektronicznych. Ta placówka zdobyła pierwsze miejsce nie tylko w Rzeszowie, ale w całym województwie podkarpackim. Drugie miejsce należy do Technikum nr 7 z Zespołu Szkół Mechanicznych im. gen. Wł. Andersa. Podium zamyka Technikum nr 9 z Zespołu Szkół Technicznych.
Dwie drogi składania wniosków
Kandydaci mogą składać wnioski na dwa sposoby. Pierwsza opcja to droga elektroniczna – wymaga jednak, żeby przynajmniej jeden z rodziców miał Profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Druga możliwość to forma tradycyjna – rodzice wypełniają wniosek online w systemie Vulcan, drukują go, podpisują i niosą do szkoły pierwszego wyboru.
Bądź na bieżąco.
Każdy uczeń może wybrać maksymalnie trzy szkoły. W każdej z nich może wskazać dowolną liczbę oddziałów. Najważniejsza jest szkoła pierwszego wyboru – to ta placówka, której oddział kandydat umieścił na samej górze swojej listy preferencji.
Co dalej po złożeniu wniosków
Po 13 czerwca uczniowie nie mogą odpoczywać. Od 27 czerwca do 7 lipca (do godz. 15.00) muszą dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru poświadczoną kopię świadectwa i kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Szkoły ogłoszą listy zakwalifikowanych 15 lipca.
Ostatni etap to potwierdzenie chęci nauki. Od 15 do 18 lipca kandydaci niosą oryginały dokumentów do wybranej placówki. Ostateczne rozstrzygnięcie – kto dostał się, a kto nie – poznamy 21 lipca. Cały nabór odbywa się na stronie rzeszowprojekt.edu.com.pl.
(rem)
Czytaj więcej:
Koniec fontanny na Placu Wolności w Rzeszowie? Miasto ma nowy pomysł
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

![Nieprzytomny 34-latek w samochodzie. Konieczne było wybicie szyby [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/kanczuga-akcja-218x150.jpg)





![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)
![Pożar budynku mieszkalnego na Podkarpaciu. Kolejnego dnia ogień pojawił się znowu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-posada-jasliska-osp-tylawa-218x150.jpg)
![Ogień strawił halę producenta mebli dziecięcych cenionych przez celebrytów. Hala przed i po pożarze [ZDJĘCIA] pożar bellamy](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozar-zagorz-20-218x150.jpg)





![Rzeszów sprzedaje nazwę miejskiego basenu. Kto zostanie tytularnym sponsorem obiektu? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/matuszczaka-basen-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)
![Nowy most na Wisłoku coraz bliżej? Są cztery warianty przeprawy przez rzekę [MAPY]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/most-trzebownisko0-218x150.jpg)



![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)









![Parkingowy chaos przy Hali Podpromie w Rzeszowie. “To problem w całym centrum miasta” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/parking-podpromie-zima2026_news-218x150.jpg)

![Nieprzytomny 34-latek w samochodzie. Konieczne było wybicie szyby [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/kanczuga-akcja-100x70.jpg)

![Rzeszów sprzedaje nazwę miejskiego basenu. Kto zostanie tytularnym sponsorem obiektu? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/matuszczaka-basen-rzeszow-2026-4-324x235.jpg)