Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Niech każdy się dowie, Orszak Trzech Króli znów w Rzeszowie – 6 stycznia 2024 roku! Organizatorzy do rozdania będą mieli 15 tysięcy koron.

Po trzech latach nieobecności Orszak Trzech Króli, czyli uliczne jasełka, na nowo uformuje swoje szyki i wróci na ulice Rzeszowa. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowne i ludzie dobrej woli. 

Ideą rzeszowskiego orszaku jest przedstawienie jasełek wiernych przekazowi ewangelicznemu, w taki sposób, by był zrozumiały dla wszystkich. Jest zachętą do rodzinnego świętowania, zabawy i kolędowania na świeżym powietrzu.

– Mieszkańcy stęsknili się już za tą formą świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego, organizując parafialne miniorszaki, dopytując o plany na 2024 rok – mówi Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli. 

Orszak Trzech Króli przeszedł przez Rzeszów siedem razy, od 2013 do 2020 roku. Ściągał co roku coraz liczniejszą rzeszę uczestników – najwięcej, ok. 20 tys. osób, w 2019 roku. Organizatorzy wierzą, że w 2024 roku zgromadzi równie liczną widownię.

Orszak przez lata ewoluował. Pojawiały się nowe elementy, jak orszak świętej rodziny, owieczek i pasterzy, nowe sceny, czy też tańczące Aniołki na Podpromiu, zapraszające do tańca i rozgrzewające dzieci. Co roku także dołączała nowa szkoła z Rzeszowa i okolic.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Uliczne jasełka miały przerwę w 2021 i 2022 roku z powodu pandemii, w 2023 roku orszaku nie było, bo nie miał kto ich zorganizować. Aby orszakowy duch nie zaginął, tegoroczny miniorszak zorganizowała parafia ojców pijarów.

Nowy mansjon 

W 2024 roku, 6 stycznia, orszak powróci w pełnej wersji. Rozpoczyna się o godz. 12:00 odśpiewaniem Anioł Pański na Podpromiu. Za Gwiazdą niesioną przez Gwiazdora wyruszą orszaki owieczek, a następnie kolejno orszaki królewskie wiedzione przez Trzech Króli.

Rzeszowskie inscenizacje, zwane mansjonami, odgrywane są na całej trasie orszaku według pomysłu scenarzystki Agnieszki Przywary, która była, przez kolejne lata trwania orszaku, autorką pierwszego w Polsce wierszowanego scenariusza.

Scenariusz Orszaku 2024 zachował również taką formułę. Pisarka, jak również reżyser wydarzenia Tomasz Grzebyk, zadbali, aby sceny odgrywane przez aktorów-amatorów były wierne biblijnym przekazom. W tym roku będzie nowy mansjon „Niegościnna gospoda”.

Tradycyjnie orszak podzieli się na trzy kontynenty: Europa (król Kacper niesie w darze złoto), Azja (król Melchior przynosi Chrystusowi kadzidło) i Afryka (król Baltazar ofiaruje nowonarodzonemu mirrę). 

W tym roku będą rozbrzmiewać hasła orszaku w Rzeszowie: „Niech każdy się dowie – Orszak znów w Rzeszowie!”, „Niech cały świat wierzy – Bóg w jasełkach leży!” i „Na zbawienie tobie – Bóg twój leży w żłobie!”. 

– Każdy uczestnik, mały i duży otrzyma koronę. Mamy ich 15 tysięcy – mówi Krystyna Łobos. Organizatorem Orszaku 2024 jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, a koordynatorem – Nina Kitlińska, prezes stowarzyszenia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama