Zdjęcie: Tomasz Modras / Portal Rzeszów News
Reklama

Dzisiejsza sesja Rady Miasta Rzeszowa była pod pewnym względem wyjątkowa. Nastąpiła zmiana podejścia do spraw miejskich.

Pozytywne jest to, że w dwóch istotnych dla rozwoju miasta tematach tak naprawdę dominowało podejście ponad podziałami politycznymi. Głównym motywem była autentyczna troska o przyszłość Rzeszowa.

Pierwszy temat to uchylenie uchwały o przetargu ograniczonym na sprzedaż rolnikowi terenów przy ul. Zielonej i Granicznej. Projekt uchwały był podpisany przez radnych z klubów PiS i PO, poparcie na sesji wynosiło 13 głosów. To wspólny sukces mieszkańców Drabinianki, którzy najbardziej byli zainteresowani inną przyszłością tych terenów, stąd niezwykle ważne jest uchwalenie tam planu miejscowego. Wtedy wartość gruntu zdecydowanie wzrośnie, a że jest to teren atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów (niekoniecznie rolników), to i wpływy do budżetu miasta ze sprzedaży gruntu powinny być dużo większe. Zyskają więc wszyscy rzeszowianie, bo więcej pieniędzy na przyszłe inwestycje to większe zaspokojenie potrzeb obywateli.

Drugi temat to wyrażenie zgody prezydentowi na sprzedaż działek pod galerią handlową na Nowym Mieście, którą to uchwałę uchylił niedawno nadzór. Temat także został przygotowany na sesję przez radnych PiS i PO, gdzie dominował pogląd o zachowaniu w naszym mieście konkurencji w handlu, prawie 1 tysiąca miejsc pracy oraz 2-milionowych rocznych wpływów z tytułu podatku od nieruchomości.. Nawet część lewicy nie głosowała przeciwko tej uchwale, stąd 13 głosami podjęto decyzję o przekazaniu ostatecznych rozstrzygnięć prezydentowi.

Taka zmiana podejścia przez radnych dotychczas raczej niesprzeciwiających się prezydentowi jest korzystna z jeszcze jednego powodu: radni stanęli na wysokości zadania i wzięli decyzję w swoje ręce nie oglądając się na różne złośliwości ze strony prezydenta. Wydaje się nawet, że prezydent pogubił się tutaj, stąd inicjatywa została przejęta przez radnych.

Należy mieć tylko nadzieję, że prezydent poradzi sobie z wykonaniem tych uchwał.

Reklama