Dodatkowe pieniądze na budowę Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

Do 142 mln zł wzrośnie rządowe dofinansowanie budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej w Rzeszowie.

 

Zgodę na zwiększenie państwowego wkładu w inwestycję wydali ministrowie finansów oraz funduszy i polityki regionalnej. – Udało się zdobyć dodatkowe pieniądze na budowę szpitala, w którym będą się leczyć najmłodsi pacjenci z całego regionu. Ta inwestycja jest dla mnie priorytetowa – mówi Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Decyzję o zwiększeniu finansowania inwestycji wojewoda odebrała we wtorek w Warszawie. Dzięki decyzji ministrów finansów oraz funduszy i polityki regionalnej, dofinansowanie budowy szpitala z budżetu państwa wyniesie ponad 142 mln zł.

Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma kosztować 630 mln zł, z czego 231,7 mln zł będzie pochodzić z Unii Europejskiej. Centrum ma powstać przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ulicy Lwowskiej. Powstaną specjalistyczne oddziały, kliniki i poradnie, gdzie najmłodsi pacjenci otrzymają fachową pomoc i medyczne wsparcie.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje, zostanie połączony z obecnymi obiektami na parterze, pierwszym piętrze. 

Na potrzeby PCMD powstaną m.in. blok operacyjny, oddział intensywnego nadzoru, SOR z salą operacyjną, bank krwi, Klinika Urologii i Otolaryngologii Dziecięcej, Dziecięca Klinika Alergologii i Mukowiscydozy, Klinika Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, a także Pediatrii i Gastroenterologii oraz Kardiologii Dziecięcej Zachowawczej i Interwencyjnej. 

Advertisement

Nie zabraknie poradni specjalistycznych: genetycznej, diagnostyki prenatalnej, chorób zakaźnych, otolaryngologicznej z audiologiczną i foniatryczną. W budynku będzie także zespół pracowni diagnostyki nieinwazyjnej, Dziecięcy Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz pracownia endoskopii pediatrycznej.

Plan przewiduje stworzenie gabinetu stomatologicznego do zabiegów w znieczuleniu ogólnym z salą wybudzeń, pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego dla dzieci, a także Podkarpackiego Centrum Monitorowania Zdrowia Dzieci i Młodzieży. Na dachu budynku będzie lądowisko dla helikopterów. Przy budynku powstaną parkingi.

W centrum będą się mogli także kształcić studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pozwolenie na budowę PCMD wydano 11 października 2023 roku. Za projekt budynku centrum odpowiada warszawska pracownia Atelier Tektura, która wygrała konkurs architektoniczny. Budowa centrum ma się rozpocząć najwcześniej za dwa lata. Podkarpacie jest jedynym regionem w Polsce, który nie ma szpitala dziecięcego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama