Zdjęcie: SARP Rzeszów / I nagroda
Reklama

Barbara Kozielewska z warszawskiej pracowni architektonicznej wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w Rzeszowie. Jury nagrodziło też dwie inne prace i przyznało wyróżnienia.

Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka będzie szpitalem przeznaczonym wyłącznie dla dzieci. Powstanie przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, który zlecił przygotowanie konkursu. Zajął się tym rzeszowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. 

Do konkursu mogły przystąpić pracownie z doświadczeniem w projektowaniu szpitali. Musiały się wykazać realizacją co najmniej dwóch takich obiektów. To był tylko jeden z wielu kryteriów opisanych na 30 stronach dokumentacji.

– Budynek musiał być funkcjonalny, z rozwiązaniami energooszczędnymi, ekonomiczny w budowie i realizacji, i koniecznie połączony z istniejącym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym – mówi Marek Chrobak, sekretarz komisji konkursowej. Architekci wiedzieli też, że koszty budowy musza się zamknąć w kwocie 320 mln zł.   

W pierwszym etapie uczestnicy złożyli dziewięć opracowań studialnych. To były propozycje architektów z Polski, Francji oraz Niemiec. Sąd konkursowy zaprosił do drugiego etapu pięć zespołów, które miały rozwinąć swoje propozycje.

Stawką w konkursie była nagroda pieniężna za projekt (60 tys. zł za pierwsze miejsce) oraz udział w przygotowaniu dokumentacji na podstawie wybranej pracy konkursowej. Na to inwestor przeznaczy ponad 6 mln zł. 

Pierwszą nagrodę zdobyła Barbara Kozielewska z pracowni Tektura. Zaprojektowała trzykondygnacyjny zwarty budynek, który zajmuje 20 tys. m kw. Elewacja jest ze szkła i aluminium. 

– Zwycięski projekt ma też sprytnie rozwiązane doświetlenie – dodaje Marek Chrobak. – Do wnętrz będzie przenikać dużo światła dzięki takim detalom jak świetliki i dziedzińce – wyjaśnia.

Drugie miejsce w konkursie zdobyły pracownie M. O. C. Architekci i SAR z Katowic (40 tys. zł), trzecie – pracownia Industria Project z Gdańska (30 tys. zł). Jury przyznało również dwa wyróżnienia po 12 tys. zł. Otrzymali je: ZOA Architekci z Warszawy oraz architekt Michal Karol Design (Rzeszów) i AP Architectes z Paryża.

Na razie nie ma pewności, że zwycięski projekt zostanie zrealizowany. Będą jeszcze dyskusje z architektami i rozmowy o szczegółach z inwestorem, czyli szpitalem przy ul. Lwowskiej oraz marszałkiem województwa jako organem nadzorującym. – Jeżeli negocjacje nie powiodą się, do wyboru są kolejne nagrodzone prace – tłumaczy Marek Chrobak.

Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka ma powstać do 2026 roku. Będą w nim oddziały, których brakuje w województwie – m.in. kardiologii oraz kardiochirurgii dziecięcej. Oprócz tego blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, zespoły dziecięcych poradni specjalistycznych, pracownia przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego, pracownia endoskopowa czy bank krwi.

II nagroda
III nagroda

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama