Dom dla niepełnosprawnych. W Rzeszowie zbudują Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

To będzie miejsce, które ma ułatwić życie osobom niepełnosprawnym i schorowanym. Umowa na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Sucharskiego w Rzeszowie we wtorek została podpisana.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

– Rzeszów szczyci się tym, że jest miastem młodym i dynamicznie rozwijającym się, ale z każdym rokiem przybywa osób w wieku senioralnym, którym trzeba się zaopiekować, i nie zaniedbujemy tego – mówił we wtorek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Opieka dla 20 osób 

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne powstanie przy ulicy Sucharskiego, w pobliżu Domu Pomocy Społecznej. Powstaje z myślą o osobach z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Dla czterech osób, które potrzebują opieki całodobowej, COM stanie się domem, dla kolejnych 16 miejscem, do którego będą przychodzić na kilka godzin.

Budową zajmie się firma Texom. To będzie budynek parterowy (652 m kw.). W części mieszkalnej powstaną 4 pokoje z łazienkami i pomieszczenia dla pracowników socjalnych. W części dziennej sale do zajęć terapeutycznych, wspólna przestrzeń wypoczynkowa, kuchnia z zapleczem i szatnie. Budynek będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną. 

Pobudzać zmysły 

W kuchni Centrum będą przygotowywane posiłki dla osób starszych i niepełnosprawnych i dostarczane do ich domów. W COM powstaną też grupy wsparcia dla opiekunów, będą również organizowane spotkania dla mieszkańców Rzeszowa. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na zewnątrz powstanie ogród sensoryczny podzielony na trzy części. Ze ścieżką wrażeń, czyli wyłożoną szyszkami, korą drzew, piaskiem i żwirem, kącikiem ziołowym i metalowymi konstrukcjami z pnączami. Ogród sensoryczny będzie dostępny dla wszystkich rzeszowian.

Budowa centrum z wyposażeniem będzie kosztować ponad 7,8 mln zł, ponad 3 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Budynek ma być gotowy we wrześniu przyszłego roku.

Wolne miejsca w DPS-ach

W Rzeszowie działają cztery Domy Pomocy Społecznej i mają wolne miejsca. – Można przyjść, zobaczyć jakie są warunki, i w jakich warunkach można spełniać swoje senioralne lata – zachęca Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

W Rzeszowie działają też dwa ośrodki wsparcia dziennego, przy ul. Sucharskiego i Seniora. W DPS na osiedlu Słocina są mieszkania, w których opiekunowie uczą podopiecznych samodzielności, a przy ulicy Litewskiej działa „Niezapominajka”, czyli ośrodek dla ludzi starszych z demencją lub chorych na Alzheimera.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama