Zdjęcie: Kancelaria Premiera RP
Reklama

– Będziemy szukali racjonalnego sposobu włączenia Rzeszowa w tę nowoczesną sieć komunikacyjną. O Rzeszowie nikt nie zapomniał – zapewnił Donald Tusk.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział, że w Baranowie między Łodzią a Warszawą powstanie najnowocześniejsze lotnisko w Europie. Rząd rezygnuje z koncepcji budowy linii kolejowych przecinających się w Baranowie.

Zamiast tego proponuje połączenie kolejami wszystkich dużych polskich miast. Ta decyzja oznacza, że nie powstanie m.in. kolejowa „szprycha” łącząca Rzeszów z CPK. Na Podkarpaciu decyzja ta wywołała wiele kontrowersji.

Tusk: brak racjonalności 

W poniedziałek w Rzeszowie premier był pytany o tę sprawę. Szef rządu zapewnił, że „nikt o Rzeszowie nie zapomniał”. Tusk dodał, że Rzeszów jest i będzie „miejscem szczególnej wagi ze względów bezpieczeństwa”.

Premier przypomniał, że decyzje dotyczące CPK miały na celu m.in. ochronę i wzmocnienie lotnisk regionalnych. – Lotnisko w Jasionce jest sercem hubu, na którym oparta jest pomoc logistyczna całego świata zachodu wobec Ukrainy – podkreślił Tusk.

Premier zapewnił, że decyzje dotyczące kolei nie mogą wykluczać żadnego miasta. Stwierdził, że wymyślony przez rząd PiS pomysł kolei dużych prędkości, które miały powstać przy okazji pierwotnej wersji CPK, „nie był racjonalny”. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Biorąc pod uwagę koszty oraz potoki pasażerów. Chcemy zbudować, rozbudowywać, unowocześniać linie kolejowe i drogowe wszędzie tam, gdzie te potoki pasażerów tego rzeczywiście wymagają – argumentował.

Żeby mieć jasność 

Szef rządu zapowiedział również, że zwróci się do wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka, aby przygotował szczegółową informację, co do przyszłości transportu kolejowego w odniesieniu do wszystkich miast wojewódzkich.

– Po to, żebyśmy mieli jasność, jak będzie wyglądała przyszłość komunikacji kolejowej w relacji Rzeszów-reszta kraju – dodał Tusk, który w poniedziałek ogłosił przywrócenie delegatur ABW, a w Jasionce spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami.

(PAP, RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama