Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Nie ma zaskoczenia – Dorota Nowak-Maluchnik została powołana na stanowisko podkarpackiego kuratora oświaty. Mimo sprzeciwu części nauczycieli. 

Nominację wręczyła jej w środę (14 lutego) przebywająca w Rzeszowie Barbara Nowacka, minister edukacji. Dorota Nowak-Maluchnik, jak przewidywaliśmy, wygrała konkurs na podkarpackiego kuratora oświaty. W konkursie startowały cztery osoby

„Stawiamy na fachowców”

Nowak-Maluchnik jest pierwszym kuratorem oświaty w Polsce, który wygrał konkurs po zdymisjonowaniu kuratorów z czasów rządu PiS. Nowak-Maluchnik zastąpiła Małgorzatę Rauch, odwołaną 22 grudnia 2023 roku. Do rozstrzygnięcia konkursu była p.o. kuratora.

Od 14 lutego Dorota Nowak-Maluchnik jest pełnoprawnym kuratorem oświaty. – Od tej pory przejmuje odpowiedzialność za edukację w województwie podkarpackim – mówiła w środę minister Barbara Nowacka.

– Stawiamy na fachowców i osoby znające szkołę, a pani kurator posiada ogromne doświadczenie zarówno jako nauczyciel, jak i dyrektor szkoły – podkreśliła ministra. 

Fot. Jerzy Zygadło / Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Na zdjęciu: Barbara Nowacka (z lewej) i Dorota Nowak-Maluchnik

33-letni staż pracy 

Dorota Nowak-Maluchnik, przed objęciem funkcji kuratora oświaty, od 2011 roku była dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Rzeszowie. Jest nauczycielem z 33-letnim stażem, egzaminatorem maturalnym i certyfikowanym mediatorem.

Nowak-Malchnik ukończyła Wydział Filologiczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1998 r. uzyskała I stopień specjalizacji nauczania polskiego, ukończyła kurs organizacji i zarządzania oświatą, kurs przygotowujący nauczycieli do pracy wśród Polonii za granicą.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Od 1991 r. Nowak-Maluchnik pracowała jako nauczyciel języka polskiego. Jak informuje urząd wojewódzki, w okresie kierowania ZSP nr 6 w Rzeszowie „stosowała nowoczesne formy, metody pracy i zarządzania, wprowadziła szereg innowacyjnych programów”.

– Za swoją pracę i osiągnięcia otrzymała w 2003 r. Medal Edukacji Narodowej. Posiada stopień nauczyciela dyplomowanego – poinformował Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. 

Sztuka dla sztuki  

Powołanie Doroty Nowak-Maluchnik na podkarpackiego kuratora oświaty nie wszystkim nauczycielom się podoba. Uważają, że osoba, która była w oświatowej „Solidarności”, będącej przybudówką PiS, nie powinna pełnić tego stanowiska. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Urząd Wojewódzki w Rzeszowie nie podał, z kim w konkursie rywalizowała Dorota Nowak-Maluchnik. Konkurs, którego wynik przewidzieliśmy, okazał się „sztuką dla sztuki”. Zarobków Nowak-Maluchnik w środę też nie poznaliśmy. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama