Adam Guz / KPRM

W sobotę po południu gwałtowne burze nawiedziły kolejne powiaty i wyrządziły w nich poważne szkody. Ich skutki usuwa 776 strażaków. Ewakuowano 44 osób. 

Po piątkowej powodzi, która dotknęła powiaty rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski, sobota przyniosła następne gwałtowne burze i podtopienia.

W ciągu ostatniej doby podkarpaccy strażacy interweniowali 1122 razy. – Najwięcej w powiatach: jasielskim (549), krośnieńskim (176), przemyskim (73) i brzozowskim (50). 

– W powiecie jasielskim trwa usuwanie skutków nawałnicy, która w sobotni wieczór przetoczyła się przez ten powiat, powodując podtopienia i zalania budynków – informuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Działania strażaków polegają na pompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, odcinków dróg, udrażnianiu przepustów drogowych, usuwaniu powalonych konarów i drzew. 

– W działania zaangażowanych jest ponad 760 strażaków OSP i PSP, w tym 100 z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Są to kompanie przeciwpowodziowe – dodaje rzecznik Batleja. 

Przy usuwaniu skutków burzy pomagają Wojska Obrony Terytorialnej oraz wojska inżynieryjne. Wykorzystano też dwa policyjne śmigłowce. 

6,5 tys. mieszkańców bez prądu 

Konieczna była ewakuacja 29 osób z zalanych domów w gminie Jasło oraz 15 osób z budynków podtopionych w gminie Jedlicze. 

– Intensywne opady w krótkim czasie spowodował wystąpienie z koryt mniejszych cieków wodnych i potoków i spowodowały liczne, nagłe podtopienia – mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy ​wojewody podkarpackiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Podtopionych zostało kilkaset budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz użyteczności publicznej. Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 28 w Skołyszynie w powiecie jasielskim. 

– W rejonie Jasła, Krosna i Sanoka uszkodzonych i wyłączonych ze względu na bezpieczeństwo jest 11 linii średniego napięcia. Bez prądu pozostaje około 6,5 tys. mieszkańców – ubolewa Waksmundzka-Szarek.

Ostrzeżenie 1 stopnia 

Dla województwa podkarpackiego na niedzielę prognozowane są burze z gradem.

– Od godz. 12 do 22 wydane jest ostrzeżenie 1 stopnia dla wszystkich powiatów. Nadal obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla zlewni rzek Wisłok, Wisłoka i San – przypomina rzecznik wojewody podkarpackiego.

Przekroczenie stanów alarmowym odnotowano na Stobnicy w Godowej i na Wisłoku w Żarnowej. – Pozostałe rzeki na Podkarpaciu układają się w granicy stanów średnich i wysokich – zapewnia Waksmundzka-Szarek. 

Z wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych na bieżąco wydawany jest niezbędny sprzęt: worki, folie, koce i śpiwory.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama