Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Trwa Europejski Stadion Kultury 2023 w Rzeszowie. W sobotę wieczorem, 24 czerwca, w fosie Zamku Lubomirskich zagrają: Jakub Skorupa, Ofelia i KAMP!

Artyści wystąpią w ramach cyklu Electro East, prezentujący najciekawszych artystów sceny alternatywnej. Jeśli będzie Wam mało muzyki, to po ostatnim koncercie zostańcie na silent disco („cicha dyskoteka”), które potrwa do 3:00 w nocy. 

Jakub Skorupa

Fot. Universal Music / Materiały prasowe. Na zdjęciu Jakub Skorupa

Koncert o godz. 19:00 rozpocznie Jakub Skorupa, śląski wokalista, gitarzysta. Jego muzyka to melancholijny mix rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem. 11 marca 2022 roku Skorupa wydał debiutancki album „Zeszyt pierwszy”. 

Jakub Skorupa zdobył nagrodę w plebiscycie „Odkrycie 2022” sieci Empik, był nominowany do Fryderyków w dwóch kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Alternatywa, Okrzyknięto go „nadzieją roku 2022”, a rozpoznawalność przyniosły mu „Pociągi towarowe”.

Od kilku lat Jakub Skorupa mieszka i tworzy w Gliwicach, a klimat śląskich krajobrazów pobrzmiewa echem w jego twórczości. Jako nastolatek grał na gitarze w knurowskim zespole Starvin’ Marvin.

Zanim na stałe związał się z muzyką, Skorupa m.in. nalewał piwo na biesiadach górniczych i handlował autami, a nawet napisał sztukę teatralną „Życie męczy”. Kilka lat temu wyjechał do Londynu – w dużej korporacji tworzył animacje dla międzynarodowych marek.

Tęsknota za muzyką spowodowały, że wypowiedzenie z korpo napisał wierszem i wrócił do Polski, żeby tworzyć muzykę. – Obserwuję rzeczywistość i opowiadam o tym, co widzę i czuję za pomocą prostych piosenek – mówi o sobie artysta. 

Ofelia

Zdjęcie: materiały artystki

O godz. 20:30 na scenę Electro East wejdzie Ofelia. To pseudonim Igi Aleksandry Krefft, pochodzącej z Gniewina aktorki, piosenkarki i kompozytorki popowej. Najbardziej znane piosenki Ofelii to „Zaraz”, „Tu”, „Zakochana w bicie (Miranda)” i „Słony Kiss (Lisa)”.

Ofelia rozpoczęła karierę muzyczną od debiutanckiej EP-ki „Ofelia” z 2016 roku, którą promowały single „New Year” i tytułowy utwór. W 2018 roku artystka wystąpiła na miejskiej scenie Open’er Festival.

Debiutancki album „Ofelia” z 2019 r. zawiera single „Zaraz”, „Tu”, „Dwa słowa” i „To do Pana”. Rok później Ofelia wydała koncertową płytę „Księgi Ofeliowe”, a w 2021 dwa single, „Zakochana w bicie (Miranda)” i „Słony Kiss (Lisa)”, zapowiadające drugą płytę „Osiem”.

Ofelia dołączyła do obsady serialu „M jak miłość” w 2007 roku i wcieliła się w rolę Urszuli Mostowiak. Jako aktorka grała również w filmach „Sala Samobojców. Hejter” i „Piosenki o miłości”.

KAMP!

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Na koniec sobotnich koncertów o 21:45 wystąpi electro-popowy KAMP! To będzie pożegnalny koncert łódzkiego trio, które po 16 latach przestaje istnieć. KAMP! w 2022 wystąpił na RE: Rzeszów Festivalu i w 2018 roku na Festiwalu Przestrzeni Miejskiej.

KAMP! powstał w 2007 roku w Łodzi. W październiku 2008 roku trio wydało remiks utworu Cool Kids Of Death „Mężczyźni bez amunicji”, który znalazł się na limitowanym winylu „YTRAPRETFA”. Pierwszy mini album grupy „Thales One” pojawił się w lutym 2009 roku i był dostępny za darmo w internecie.

Materiał inaugurował założone przez KAMP! wydawnictwo Brennnessel, skupiające się na nowoczesnej muzyce elektronicznej. Pierwsze zagraniczne wydawnictwo pojawiło się w 2011 r. w portugalskim Discotexas. Singiel CAIRO stał się komercyjnym przełomem, który doprowadził do debiutanckiego albumu KAMP!, wydanego przez Brennnessel w 2012 roku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dream-popowe melodie doskonale zgrane na płycie z house’owymi utworami zagwarantowały sprzedaż przekraczającą 10 tys. sztuk oraz wielkie zainteresowanie ze strony klubów i międzynarodowych festiwali. KAMP! grali m.in. na amerykańskim SXSW, The Great Escape w Brighton, na Liverpool Sound City i serbskim Exit Festival.

W lecie 2014 KAMP! wypuścił EP w nowojorskim wydawnictwie Cascine, stając się jednym z niewielu polskich zespołów z tak umocnioną pozycją w zachodnim przemyśle muzycznym. Ten krok otworzył im możliwości stałego promowania swojego materiału za granicą.

Rok 2015 przyniósł drugi album zespołu, taneczno-kontemplacyjną „Ornetę”, po którym muzycy zagrali m.in. specjalną sesję dla Boiler Room. Kolejnym krokiem była sesja nagraniowa w Red Bull Studio w Brazylii, gdzie pod okiem Bartosza Dziedzica powstały dwa utwory wydane jako single w 2017 – „Deny” i „Turn My Back On You”.

Trzeci album „Dare” ukazał się 17 września 2018 r. nakładem wydawnictwa Agora, a w 2019 roku koncertowy album „Kamp! Live”, na którym znalazły się utwory zarejestrowane na żywo podczas Fest Festivalu. Ostatnie lata działalności to powrót zespołu do swoich mocniejszych elektronicznych korzeni. 

Niedziela z Electro East

Koncerty na scenie Electro East będą także w niedzielę, 25 czerwca. O godz. 21:00 wystąpi „Pejdżer”, rzeszowski rymokleta wywodzący się ze składu Nature Of Sick Humans (NSH), dzielący się od 2012 roku swoją twórczością – szeroko pojętą muzyką z gatunku rap.

„Pejdżer” rymowane frazy scala z barwą brzmień: od elektronicznych poprzez żywe po klasycznie samplowane podkłady. Jednopłytową dyskografię dopełniają nieformalne single oraz teledyski. Obecnie finalizuje prace nad najnowszym albumem pt. „Pejdżercoast”.

Na scenie pojawi się także DJ MRK – członek rzeszowskiej grupy NSH, występujący również z Agą Walczak oraz Matim Ważnym. Zagrał dziesiątki supportów, biforów, afterów, jak i koncertów z gwiazdami wieczoru, m.in. z Jeru The Damaja, donGURALesko, Intruzem.

FO SHO 

Zdjęcie: materiały zespołu FO SHO

O godz. 22:15 wystąpi gwiazda wieczoru – FO SHO. To afrykańsko-ukraiński projekt hip-hopowy tworzony przez trzy siostry: Betty, Mariam i Zion. Projekt powstał w Charkowie w 2019 roku, kiedy formacja zadebiutowała na rynku fonograficznym z utworem „Xtra”.

Artystki mają pochodzenie afrykańskie. Na co dzień mieszkają w Kijowie i Charkowie. Już od najmłodszych lat były związane z muzyką: Mariam i Zion w młodym wieku rozpoczęły naukę gry na instrumentach. Brały udział w ukraińskich eliminacjach do Eurowizji w 2020 r

Betty, Miriam i Siony Endale pokazują swoje unikalne kulturowe zaplecze i styl. Ich muzyka jest symbiozą współczesnych gatunków od trapu do hip hopu. Lubią też łączyć inne style, od R’n’b do rocku. Zespół przygotowuje się do wydania debiutanckiego albumu.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Pełny program ESK 2023 (23-25 czerwca) znajdziecie TUTAJ

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama