Zdjęcie: Pixabay

Na terenach województw podkarpackiego i lubelskiego obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAWO. 

Jako poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAWO dla Podkarpacia i Lubelskiego. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy – podało RCB. 

Alarm obowiązuje od poniedziałku (28 lutego) od godz. 23:59 do 15 marca do godz. 23:59. 

Jednocześnie RCB wyjaśniło, że stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych. Można go wprowadzić w przypadku zaistnienia „zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany”.

Alarm BRAVO wprowadzono na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Co on oznacza w praktyce? Dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych, wzmocnienie ochrony komunikacji publicznej i ważnych obiektów publicznych

Ich pracownicy mają być wyczuleni na wszelkie „niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia”, np. na nietypowe zachowania osób, pozostawione w miejscach publicznych pakunki, torby lub plecaki, a także auta (szczególnie transportowe) w pobliżu miejsc zgromadzeń. Do przedszkoli, szkół i uczelni zakaz wstępu mają osoby postronne.

Wtorek jest szóstym dniem agresji Rosji na Ukrainę. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama