Zdjęcie: Krzysztof Nalewajko / GDDKIA

W nocy ze środy na czwartek (14/15 grudnia) w kierunku Rzeszowa ruszy drugi transport potężnej maszyny Tunnel Boring Machina.

Pierwszy transport „kreta”, który wydrąży ponad 2-kilometrowy tunel na drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe – Babica, na plac budowy dotarł 29 listopada. W drodze jest kolejny transport. 

– Tym razem przewożony jest napęd główny maszyny oraz elementy jej obudowy. Największa część transportu jest niewiele węższa od tego z pierwszego konwoju, jednak jego waga to około 240 ton! – informuje Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA. 

Łącznie waga całego zestawu przewożącego najcięższy ładunek wynosi 499 ton.

Tak jak poprzednio, przejazd konwoju będzie się odbywał w nocy, z niewielką prędkością, zajmując całą szerokość jezdni. Kierowcy będą musieli jechać za konwojem, będą ograniczone możliwości wyprzedzania. 

Plan przejazdu 

Zdjęcie: Krzysztof Nalewajko / GDDKIA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała plan przejazdu przez Podkarpacie oraz utrudnienia, z którymi muszą się liczyć kierowcy.

Ze środy na czwartek (14/15 grudnia) transport wyruszy o godz. 22:00 z MOP Rudnik w województwie lubelskim i będzie się poruszał S19 w kierunku Rzeszowa. W nocy, ok. godz. 3:30, kolumna przekroczy granicę województw lubelskiego i podkarpackiego.

Około 4:00 dotrze do Miejsca Obsługi Podróżnych Bukowa wzdłuż S19, gdzie zaplanowano postój do 17 grudnia (sobota), do godziny 22:00.

W czasie przejazdu konwoju S19 pomiędzy węzłem Lasy Janowskie a MOP Bukowa, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Rzeszowa. Na tym odcinku transport planowany jest 15 grudnia (czwartek) pomiędzy godziną 3:00 a 4:00.

GDDKiA prosi kierowców, by w miarę możliwości korzystali z tras alternatywnych. Aby uniknąć jazdy za kolumną, na węźle Lasy Janowskie można zjechać na drogę wojewódzką nr 878, którą dojedziemy do węzła Zdziary, gdzie możliwy będzie ponowny wjazd na S19.

Ruch pojazdów w kierunku Lublina będzie odbywał się bez utrudnień. Samochody, które w czasie przejazdu kolumny, w nocy 15 grudnia w godz. 3:00-4:00, nie zjadą z S19 na węźle Lasy Janowskie, będą poruszać się za konwojem.

Sobota

W sobotę o 22:00 transport, po wyjeździe z MOP Bukowa, będzie poruszał się S19. Na węźle Rudnik nad Sanem konwój zjedzie na DK 77 w kierunku Niska. W Nisku będzie jechał ulicami: Wolności, PCK i Rzeszowską. Na ul. PCK zaplanowano 45-minutową przerwę.

Po jej zakończeniu transport ul. Rzeszowską i DW 878 (dawna DK19) dojedzie do węzła Nisko, gdzie zjedzie na S19, a następnie powróci na DW 878. Będzie przejeżdżał przez miejscowości Nowosielec, Jeżowe i Kamień.

Następnie wjedzie na drogę S19 na węźle Łowisko i dalej drogą ekspresową dojedzie do MOP Kamień, gdzie zaplanowano postój.

W czasie przejazdu konwoju S19 z MOP Bukowa do węzła Rudnik nad Sanem, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Rzeszowa. 

Ok. 23:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rudnik nad Sanem na DK 77. Zamknięte będą: DK 77 od węzła Rudnik nad Sanem do DW 878 (obwodnice Stalowej Woli i Niska), DW 878 pomiędzy DK 77 a ul. Wolności w Nisku i w Nisku – Lubelska, Wolności, PCK i Rzeszowska.

Utrudnienia potrwają do godz. 2:00 (18 grudnia).

Następnie kolumna będzie się poruszała DW 878 (dawna DK 19). Na czas jej przejazdu, DW 878 – od skrzyżowania z ul. Rzeszowską w Nisku do węzła Łowisko na S19 – będzie dla kierunku Rzeszów – Lublin zamknięta dla ruchu.

Dla kierunku Lublin – Rzeszów nie będzie można wyprzedzać kolumny. Po jej przejeździe, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany. 

Na skrzyżowaniu DW 878 z S19 (węzeł Nisko), około 3:00, planowane są całkowite zamknięcia zarówno DW 878, jak i S19. Utrudnienia te potrwają ok. 30 minut. 

Ok. 5:00 kolumna wjedzie na węzeł Łowisko (S19). Wówczas zamknięta dla ruchu zostanie droga ekspresowa od węzła Łowisko do węzła Sokołów Młp. Północ. Kierowcy będą korzystać z objazdu DW 878. Ruch pojazdów w kierunku Lublina bez utrudnień.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Niedziela

W niedzielę (18 grudnia) o godz. 22:00 transport, po wyjeździe z MOP Kamień, będzie poruszał się S19. Następnie, na węźle Rzeszów Wschód, konwój zjedzie na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Do węzła Rzeszów Zachód będzie poruszał się A4, jadąc „pod prąd”.

Na węźle Rzeszów Zachód transport wjedzie na S19, którą dotrze do węzła Rzeszów Południe, gdzie zaplanowano postój.

W czasie przejazdu konwoju pomiędzy MOP Kamień a węzłem Jasionka, S19 od węzła Łowisko do węzła Jasionka zostanie zamknięta dla ruchu. Pojazdy jadące na kierunku Lublin – Rzeszów zostaną przekierowane na drogę wojewódzką nr 878.

Dodatkowo S19 dla kierunku Rzeszów – Lublin zostanie zamknięta od węzła Jasionka do węzła Sokołów Małopolski Północ (oba kierunki ruchu). Po przejeździe konwoju przez węzeł Jasionka, ruch dla obu kierunków zostanie przywrócony.

Na wszystkich wjazdach na S19, na czas przejazdu konwoju, zostaną ustawione patrole informujące o alternatywnej trasie przejazdu.

Ok. godz. 00:30 konwój zjedzie z S19 na węźle Rzeszów Wschód na A4. Wówczas zamknięta będzie A4 w kierunku Korczowej pomiędzy węzłami Rzeszów Zachód a Rzeszów Wschód – kolumna poruszała się będzie A4, jadąc jezdnią południową pod prąd.

Na czas zjazdu konwoju na A4, zamknięta dla ruchu zostanie również łącznica na węźle Rzeszów Wschód dla jadących od Rzeszowa drogą krajową nr 97 w kierunku Krakowa i Korczowej. Utrudnienia potrwają do godz. 2:30.

Po wjeździe konwoju na S19, ruch na A4 zostanie przywrócony. Całkowicie wstrzymany natomiast zostanie ruch w obu kierunkach na S19 od węzła Rzeszów Zachód do węzła Świlcza. Pojazdy przekierowane zostaną przez Rzeszów i na DK 94.

Gdy konwój minie węzeł Świlcza, ruch zostanie przywrócony. Zamknięty natomiast zostanie odcinek od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Płd. w kierunku Barwinka. Po dojeździe do węzła Rzeszów Płd., ruch na całym odcinku S19 będzie odbywał się bez utrudnień.

Poniedziałek

Zdjęcie: Krzysztof Nalewajko / GDDKIA

W poniedziałek (19 grudnia) o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy z węzła Rzeszów Południe na S19, następnie ul. 9. Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, i dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

Transport, po zjeździe z węzła Rzeszów Płd., będzie poruszał się ul. 9. Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką. Ok. 23:30 dojedzie do granicy Rzeszowa. Na czas przejazdu kolumny, ruch pojazdów na DK 19 na kierunku Babica – Rzeszów zostanie całkowicie wstrzymany.

– Pojazdy jadące w kierunku Rzeszów – Babica nie będą miały możliwości wyprzedzenia kolumny – podkreśla GDDKiA. 

Po przejeździe konwoju, ruch będzie sukcesywnie przywracany na całej trasie, jednak do czasu, kiedy konwój nie minie skrzyżowania w Babicy, zatrzymane pojazdy będą musiały czekać na możliwość przejazdu w kierunku Rzeszowa. 

Przyjazd do Babicy planowany jest we wtorek (20 grudnia) około godz. 2:00.

Konwoje będą posiadać specjalistyczne zabezpieczenie, m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa policji. 

Zachowaj ostrożność!

Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono. GDDKiA apeluje do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu.

GDDKiA prosi obserwatorów przejazdu kolumny, by nie podchodzili na bliską odległość do pojazdów. Zabronione jest także zatrzymywanie się na drodze lub zwalnianie na sąsiednich jezdniach, tylko po to, by zrobić zdjęcia albo nagrać filmy. 

Trzeci transport w styczniu

Ostatni konwój, składający się z czterech zestawów, ruszy w styczniu. Będzie to jednak transport znacznie mniejszych części maszyny. Nie będzie on generował utrudnień w ruchu i zostanie podzielony na dwie noce.

GDDKiA przypomina o trwającym konkursie na nazwę dla maszyny TBM. Do wyboru jest jedno z sześciu imion. Internauci mogą głosować do 16 grudnia. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 21 grudnia.

oprac. (ram)

Reklama