Zdjęcie: Materiały prasowe

W najbliższą środę (4 września) w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie za darmo będziecie mogli zobaczyć film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” będzie ósmym a zarazem ostatnim filmem drugiej edycji Wakacyjnego Kina Plenerowego, zorganizowanego przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart. W każdą sobotę wieczorem można było oglądać w plenerze najbardziej znane polskie produkcje filmowe, m.in. „Jesteś Bogiem” i „U Pana Boga za piecem”.

Wakacyjne Kino Plenerowe zakończy w środę (4 września) „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delica. Film powstał na podstawie słynnej książki Arkadego Fiedlera, która opowiada o polskich asach przestworzy, którzy brali udział w Bitwie o Anglię. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) piloci tworzyli elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie miał sobie równych.

Jest rok 1940. Polska znajduje się pod niemiecką i radziecką okupacją. Grupa polskich pilotów zrobi wszystko, aby walczyć z wrogiem ojczyzny. Przez Rumunię i Francję przedostają się do Wielkiej Brytanii, gdzie tworzą 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Dywizjon, który odmieni oblicze wojny.

Dowódcą jednostki zostaje Witold „Kobra” Urbanowicz, a jego najbardziej barwnym podopiecznym okazuje się Jan „Donald” Zumbach. Pilotów różni wiele, ale ważne jest to, co ich łączy. To miłość do ojczyzny i nieziemskie umiejętności lotnicze. Są prawdziwymi asami przestworzy. Nikt nie latał tak jak oni. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których polscy piloci brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili. W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiada historię takich pilotów, jak: Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski, Mirosław Ferić, Josef František, Ludwik Paszkiewicz, Zdzisław Henneberg, Jan Daszewski, Leopold Pamuła, Stanisław Karubin, Tadeusz Andruszków czy Kazimierz Wünsche. To historia bohaterstwa, które jest w każdym z nas.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” swoją premierę miał 31 sierpnia 2018 roku. Projekcja filmu w ogrodach bernardyńskich rozpocznie się o godz. 20:00. Wstęp bezpłatny. 

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama