Zdjęcie: Michał Święcicki / Uniwersytet Rzeszowski

Gmina Świlcza podpisała akt notarialny z Uniwersytetem Rzeszowskim, i tym samym przekazała uczelni 35-hektarową działkę.

Dokument został podpisany we wtorek. Adam Dziedzic, wójt Świlczy, przyjechał przed południem na Uniwersytet Rzeszowski. – To milowy krok w drodze do realizacji tego ważnego i potrzebnego naszemu regionowi przedsięwzięcia – mówili wspólnie prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor UR, oraz wójt Adam Dziedzic.

Od teraz Uniwersytet będzie mógł się ubiegać o pieniądze na rozpoczęcie budowy. – Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych i przy wydatnym wsparciu władz rządowych i samorządowych kolejne etapy budowy szpitala rozpoczną się już niebawem – dodał prof. Czopek. 

Budowa szpitala może kosztować ok. 2 mld złotych. To dwa razy więcej niż szacowano rok temu. Wtedy też padły deklaracje, że pieniądze na utworzenie szpitala znajdą się w Krajowym Planie Odbudowy.

Szpital uniwersytecki powstanie na 35-hektarowej działce. Gmina Świlcza przekazała grunty nieodpłatnie. Radni zgodzili się na to w sierpniu ub. r. Trzy miesiące wcześniej, w Rzeszowie, minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji Przemysław Czarnek, podpisali deklarację na rzecz powstania Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego.

Szpital Uniwersytecki powstanie na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1. Powstanie centrum onkologiczne i kilkanaście klinik, część z nich zostanie przeniesiona ze szpitala przy ulicy Szopena. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Powstaną też nowe kliniki, których w Rzeszowie nie było – klinika immunologii klinicznej, centrum robotyki medycznej, poszerzona klinika endokrynologii z zakładem medycyny nuklearnej – zapowiadał rok temu prof. Artur Mazur, prorektor Kolegium ds. Medycznych w UR. 

Na UR od 2015 roku jest wydział medyczny. Studenci kierunku lekarskiego będą zdobyć wiedzę i doświadczenie w szpitalu uniwersyteckim.

Utworzenie szpitala uniwersyteckiego planowano już w 2017 roku. Dwa lata później powstał plan budowy szpitala w Świlczy koło Rzeszowa. Szpital Uniwersytecki zostanie wybudowany na działce w sąsiedztwie węzła autostrady A4 i drogi ekspresowej S19.

(la)

Zdjęcie: materiały prasowe

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama