Zdjęcie: Pixabay
Reklama

„La Capella Sistina” to wyjątkowy 3-tomowy album, który powstał na bazie 270 tys. zdjęć dzieł zdobiących ściany Kaplicy Sykstyńskiej. Ta niezwykła publikacja – będąca efektem kilkuletniej kampanii fotograficznej przeprowadzonej w jednym z najważniejszych zabytków świata – swoją premierę miała w kwietniu 2018 roku. Od 18 lipca album będzie można podziwiać w Rzeszowie.

Na 776 stronach „La Capella Sistina” pokazano 800 zdjęć, w tym kilkadziesiąt w skali 1:1. Najwyższa jakość druku (Hexachrome – 6 kolorów) i duży format (43,5×61 cm) pozwoliły na wierne odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów. Album to wspólne przedsięwzięcie Muzeów Watykańskich i włoskiego wydawcy Scripta Maneant.

Autorami zdjęć są wybitni włoscy fotografowie Carlo Vannini i Ghigo Roli. Całość publikacji waży 27 kg.  Unikatowości dodaje wydanie zaledwie 1999 sztuk numerowanych egzemplarzy. Do Polski trafiło 50 kompletów trzytomowego albumu, który kosztuje 12600 euro!

Dwa tomy poświęcone są arcydziełom Michała Anioła – jeden freskom na sklepieniu, drugi Sądowi Ostatecznemu na głównej ścianie kaplicy, a trzeci malowidłom innych artystów na pozostałych ścianach.

„La Capella Sistina” to efekt 5-letniej pracy blisko 100 osób, które tworzyły cyfrową rekonstrukcję Kaplicy Sykstyńskiej, a następnie pracowały nad wydaniem albumu. Do każdego zakupionego kompletu dodane będą spersonalizowane podziękowania od Muzeów Watykańskich za udział w projekcie, a także zaproszenie do prywatnego zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej po godzinach otwarcia.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W Polsce organizatorem trasy prezentacyjnej albumu jest Grupa Goldenmark. Pierwszym miastem, w którym można było podziwiać album był Wrocław. W Rzeszowie album będzie można zobaczyć od środy 18 lipca do 25 lipca w oddziale Goldenmark przy al. Cieplińskiego 3 (okolice Galerii Rzeszów) w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 9:00 do 17:00, a w środę od 11:00 do 19:00.

Generalnym dystrybutorem dzieła w Polsce jest firma Manuscriptum, Grupa Goldenmark jest organizatorem trasy prezentacyjnej albumu. Prezentację w Rzeszowie wsparły Biuro Wystaw Artystycznych i Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Kaplica Sykstyńska to jeden z największych zabytków światowego dziedzictwa kulturowego. To zbudowane w latach 1475-1483 miejsce połączyło losy 10 artystów i 5 papieży. Kaplica znajduje się w samym sercu Watykanu i jest tradycyjnym miejscem konklawe.

Najsłynniejsze freski w Kaplicy Sykstyńskiej, sklepienie i „Sąd Ostateczny” wykonał Michał Anioł. Wśród twórców malowideł na ścianach bocznych kaplicy można jednak znaleźć całą plejadę „gwiazd” renesansowego malarstwa, na czele z takimi artystami jak Sandro Botticelli i Domenico Ghirlandaio, nauczycielem Michała Anioła. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama