Spotkanie z Henrykiem Atemborskim, ps.”Pancerny”, żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, będzie głównym punktem czwartkowego „Dnia dziecka z historią” na Uniwersytecie Rzeszowskiem.

Spotkanie z kombatantem NSZ to inicjatywy organizacji studenckiej „Młodzi dla Polski Rzeszów” działającej przy Wydziale Prawa i Administracji UR. Spotkanie odbędzie się w czwartek (2 czerwca) w głównej auli Wydziału Historyczno-Socjologicznego UR (Aula A1). Początek o godz. 9:00. Spotkanie potrwa do 13:00.

Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów rzeszowskich szkół średnich oraz studentów uczelni wyższych. W programie wykład „Być jak..”, który wygłosi Karol Jędruszek, członek rzeszowskiego stowarzyszenia „Koliber”, które jest współorganizatorem „Dnia dziecka z historią” oraz wykład Adama Poręby.

Potem spotkanie z kombatantem Henrykiem Atemborskim. „Dzień dziecka z historią” jest głównie dla uczniów klas humanistycznych, ale organizatorzy postarają się zapewnić możliwość udziału wszystkim zainteresowanym.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Henryk Atemborski urodził się w Łodzi w 1928 roku. Gdy miał 12 lat, brał udział w obronie oblężonej Warszawy, a 4 lata później walczył jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Brygady Świętokrzyskiej.

Atemborski po wojnie został aresztowany i w następstwie prześladowany. Od 1954 r. rozpoczął działalność społeczną w dziedzinie sportu i turystyki. Był członkiem, założycielem PTTK WSK Mielec i później kontynuował tę działalność w Nowej Sarzynie.

Henryk Atemborski jest przewodnikiem, przodownikiem i instruktorem krajoznawstwa PTTK, członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Zjazd Krajowy w Gdańsku w 1981 r. W dniach 5 maja 2002 – 22 kwietnia 2003 odbył samotną rowerową podróż dookoła Europy.

(kaw)

Reklama