Dzień Flagi w Rzeszowie. 100-metrowa flaga. „Znak naszej obecności” [FOTO]

0

– Kraj, który ceni swoją historię i tradycje, szanuje także flagę i barwy narodowe – mówił Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa, podczas uroczystości Dnia Flagi, które odbyły się we wtorek (2 maja) w południe na Rynku.

 

W uroczystości wzięły udział przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. Przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę. 

– Biało-czerwona flaga to najprostszy, ale jednocześnie najbardziej czytelny znak naszej obecności – tam, gdzie powiewa, tam właśnie jest Polska – mówił podczas wystąpienia Stanisław Sienko. Wiceprezydent Rzeszowa podkreślał, że polską flagę można spotkać nie tylko w oknach naszych domów, nad budynkami państwowymi czy wzdłuż ulic polskich miast.

– Polskie flagi dumnie powiewają nad polami bitew, nad cmentarzami polskich żołnierzy, jak na przykład u stóp Monte Cassino we Włoszech, w miejscach różnych ważnych wydarzeń z udziałem Polaków, a także na stadionach i na okrętach – wyliczał wiceprezydent Sienko.

– Kraj, który ceni swoją historię i tradycje, szanuje także flagę i barwy narodowe. Każdy mieszkaniec polskiej ziemi powinien wiedzieć, co oznacza biel i czerwień na naszej fladze. Nie są to barwy przypadkowe – dodawał Stanisław Sienko.

Biel to czystości intencji i szlachetność działań. Czerwień to waleczność, a często także krew przelana za wolność ojczyzny. – Dlatego są takie chwile, takie uroczystości, gdy przed flagą narodową pochyla się głowę na znak szacunku, a nawet się ją całuje. I nikt nie powinien się z tego gestu śmiać – podkreślał wiceprezydent Rzeszowa.

Stanisław Sienko dziękował rodzicom, wychowawcom, opiekunom „za pracę na rzecz poznania historii i właściwego postrzegania przez dzieci i młodzież znaczenia flagi, barw i innych symboli narodowych”.

– Szanując i ceniąc te atrybuty narodowej tożsamości, wszyscy szanujemy i cenimy minione pokolenia Polaków, a także dajemy dobre świadectwo o sobie – podsumował wiceprezydent Sienko. Podczas rzeszowskich uroczystości Dnia Flagi działacze lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej wnieśli na Rynek 100-metrową flagę biało-czerwoną.  

2 maja to Dzień Flagi, jako święto państwowe obchodzone jest od 2004 roku.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama