Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

– Rzeszowska Rzeczpospolita Babska! Tak, Rzeszowem, ba! Podkarpaciem rządzą kobiety! Wojewoda, biznesswoman, urzędniczka, szefowa teatru… Jakie są? Zobaczcie u nas. Przed Wami z okazji Dnia Kobiet kolejny wywiad, tym razem z Anetą Adamską, dyrektorem Teatru Przedmieście w Rzeszowie.

Aneta Adamska jest twórczynią jedynego w Rzeszowie autorskiego teatru. Dyrektor, reżyser i aktorka w jednym. Wolny duch, nie daje sobie w kaszę dmuchać, zdarza się, że przeklina. Spełniona zawodowo i artystycznie.

Adamska stworzyła Teatr Przedmieście w 2001 r. w Krasnem pod Rzeszowem. W 2006 roku przeniosła go do Łańcuta, by po czterech latach, w 2010 roku, ponownie go przenieść, już do Rzeszowa.  W wywiadach Aneta Adamska mówiła, że przeprowadzając się do Rzeszowa, nikogo nie znała. „Cisza sprzyjała moim marzeniom” – podkreślała. 

Teatr ma na swoim koncie głównie autorskie spektakle: „Opowieść” (2004) „Trzy historie o Ewie” (2005), „Tango” (2007), „Niebo” (2008), „Za szafą” (2008, „Pierwszy” (2009), „Obietnica” (2011) i „Tchnienie” (2012) które wystawiane były na wielu scenach w kraju i za granicą (Francja, Włochy, Niemcy, Słowacja, Ukraina).

Wielokrotnie doceniany za swoją pracę artystyczną jedyny rzeszowski teatr autorski może się poszczycić wieloma nagrodami i wyróżnieniami. „Przedmieście” współpracuje także z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble, Theater Frankfurt, Accademią Internatzionale dell’ Attore z Rzymu, Forn de Teatre Pa’tothom z Barcelony i Stowarzyszeniem Processus – Le Retour d’Ulysse z Paryża.

Co roku Teatr Przedmieście organizuje imprezy o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. Źródła Pamięci „Grotowski, Kantor, Szajna”.

Z Anetą Adamską rozmawia Joanna Gościńska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Poniżej poprzednie rozmowy z innymi rzeszowskimi kobietami, które odnoszą sukcesy:

– Anna Szubert, pomysłodawca rzeszowskiej Mini Brain Academy – TUTAJ

– Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki – TUTAJ

– Kinga Dudzińska, dyrektor sprzedaży Mary Kay Cosmetics  – TUTAJ

– Aneta Radaczyńska, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Rzeszowie – TUTAJ

redakcja@rzeszow-news.pL

Reklama