Zdjęcie: Materiały Teatru im. W. Siemaszkowej

Słyszałeś, że w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie grają „Mistrza i Małgorzatę”? Słyszałeś, że to genialny spektakl? To dobrze, bo w Dzień Teatru Publicznego (18 maja) za bilet na tę sztukę zapłacisz jedynie 350 groszy!

Sobota to intensywny dzień dla kultury. Po pierwsze dlatego, że odbędzie się XIV Noc Muzeów. Po drugie, Teatr im. W. Siemaszkowej będzie świętował piąty Dzień Teatru Publicznego. W tym dniu wystartuje też ogólnopolska akcja „Bilet do teatru za 350 groszy”. W „Siemaszce” w sobotę o godz. 18:00 będzie można zobaczyć genialny spektakl „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Cezarego Ibera w specjalnej cenie – 350 groszy (3,5 zł).

Tych, którzy sztukę widzieli, z pewnością nie trzeba przekonywać, aby przyszli zobaczyć ją jeszcze raz. Ci, którzy nie widzieli – polecam, aby koniecznie się na nią wybrali. Argumentów „za” jest kilka. Może na początek dlatego, że to sztuka wyreżyserowana przez Cezarego Ibera, którego rzeszowska publiczność pokochała za „Pogorzelisko”. Zarówno pierwsza, jak i druga sztuka, to doskonale skrojony spektakl, który łączy elementy tańca, śpiewu i dramatycznej gry aktorskiej, a w przypadku „Mistrza…”, także i lalkarskiej.

Dzięki dobrze poprowadzonej dramaturgii, Iberowi udaje się na scenie pokazać zdecydowaną większość wątków, które w powieści o tym samym tytule zawarł Michaił Bułhakow. Postawienie na przełożenie z języka literatury na język teatru praktycznie całej powieści rosyjskiego pisarza zaowocowało tym, że spektakl trwa prawie trzy godziny, ale czas płynie wręcz ekspresowo i nawet nie obejrzycie się, kiedy wszystko się skończy.

„Mistrza i Małgorzatę” warto zobaczyć także dla wspaniałej gry aktorskiej. Na pierwszy plan wysuwa się postać Wolanda, w którego wciela się aktor-gość Krzysztof Boczkowski. Iberowy Woland co prawda po scenie biega w szlafroku, czasem bez, ale jego spojrzenie, wyraz twarzy, kreacja jest tak demoniczna i hipnotyzująca, że nie można oderwać od tego Szatana przez cały spektakl oczu.

Drugą magnetyczną postacią jest tytułowa Małgorzata. W tę rolę wciela się Dagny Cipora, która po raz kolejny pokazuje, że ciężka praca, odwaga i profesjonalizm to jej mocne strony. Dzięki takim przymiotom rzeszowska aktorka kolejny raz stworzyła rolę, która na długo zapada w pamięci. Nie ma się więc co dziwić, że po raz kolejny Iber zaufał Ciporze i powierzył jej wymagającą rolę. W „Pogorzelisku” rzeszowska aktorka zagrała jedną z głównych bohaterek – Nawal.

To, co cenne w „Mistrzu i Małgorzacie”, to także muzyka przygotowana przez Macieja Zakrzewskiego. Jest ona tak genialna, że do dziś (choć premiera była 30 marca!) po głowie chodzi szczególnie ten kawałek, który otwiera cały spektakl. No po prostu diabelska muzyczna magia!

Aby kupić bilety na „Mistrza i Małgorzatę” w cenie 350 groszy trzeba w sobotę przyjść osobiście do kasy teatru, która będzie czynna od godz. 12:00. Jednej osobie przysługuje zakup maksymalnie dwóch biletów. Teatr nie prowadzi przedsprzedaży i rezerwacji miejsc.

Bilet na przedstawienie za grosze to nie jedyna niespodzianka, jaka w sobotę czeka widzów „Siemaszki”. Wszyscy, którym uda się zdobyć bilet, tuż po spektaklu, za dodatkową złotówkę będą mogli wziąć udział w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Teatralnego.

Będzie to niepowtarzalna okazja, aby o inscenizacji powieści Michaiła Bułhakowa porozmawiać z aktorami. Do udziału w spotkaniu zaproszeni są także wszyscy ci, którzy spektakl już widzieli. Przewidywany czas rozpoczęcia spotkania to godz. 21:30. Dyskusję z aktorami poprowadzi dziennikarka TVP3 Rzeszów Anna Sabat.

Pomysł Dnia Teatru Publicznego zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów
i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach.

W tegorocznej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego znów weźmie udział ok. 100 teatrów z kilkudziesięciu polskich miast. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama