Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza w najbliższą sobotę (21 kwietnia) na Dzień Wolnej Sztuki. Ma on skłaniać do świadomego obcowania ze sztuką.

MAŁGORZATA JAKUBAS

Godzinna ogólnopolska akcja ma zachęcać turystów do wnikliwego obejrzenia pięciu eksponatów, zaproponowanych przez dane muzeum. Dlaczego tylko pięciu? Z badań wynika, że muzealni turyści statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund.

– Dzieje się tak dlatego, że goście muzeów, chcąc obejrzeć wszystkie obiekty, które się w nich znajdują, oglądają je z mniejszym skupieniem i w efekcie nie zapamiętują tego, co właśnie obejrzeli – twierdzi Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamek w Łańcucie, które weźmie udział w Dniu Wolnej Sztuki. 

Całe wydarzenie ma zachęcić turystów do głębszej refleksji nad oglądanym dziełem, bo to właśnie wtedy tworzy się wieź pomiędzy nim a odbiorcą, dzięki czemu sztuka przynosi dla obserwatora największe korzyści.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W tym roku na turystów Muzeum-Zamku w Łańcucie będą czekały następujące eksponaty: nieokreślony malarz, Stanisław Lubomirski (połowa XVII w), para waz z monogramem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, porcelana Korzec (1790-1796), nieokreślony malarz, Roman Sanguszko (poł. XIX w), F.X. Winterhalter, Katarzyna z Branickich Potocka po 1854 r., Kazimierz Pochwalski, Andrzej Potocki, 1913.

Akcja ma propagować sztukę wśród szerokiego grona odbiorców, tak aby stała się powszechnie dostępna dla każdego, bez żadnych ograniczeń. – Uświadamia, że nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, czy wykształcenia, aby z nią obcować i ją rozumieć – dodaje Garbulińska-Charchut. 

Cena za bilet wstępu na Dzień Wolnej Sztuki jest także symboliczna – 1 zł. Wejściówki będzie można kupić w zamkowej sieni w dniu wydarzenia, które potrwa od godz. 12:00 do 13:00. 

Akcja odbywa się od 2011 r. Łańcuckie Muzeum jest jedną z 89 placówek, biorących udział w tegorocznej edycji przedsięwzięcia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama