Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Magię “Dziewczynki  z zapałkami”, niezwykłego filmu z epoki kina niemego, dopełni muzyka na żywo. W sobotę (14 sierpnia) na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra zagra Waldemar Rychły Trio. 

Prezentowany niemy film z 1928 roku jest piękną metaforyczną, symboliczną opowieścią opartą na słynnej baśni Hansa Christiana Andersena. To historia małej dziewczynki Karen, która w ostatni wieczór starego roku bosa, głodna i zmarznięta wędruje po ulicach swojego miasta, bezowocnie próbując sprzedać choćby jedną pudełko zapałek.

Reżyserem filmu jest Jean Renoir, francuski producent, scenarzysta, aktor, pisarz, czołowy przedstawiciel francuskiego realizmu, zdobywca Oskara, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych. Renoir był synem znanego malarza impresjonisty, Augusta Renoira. 

Odtwórczyni tytułowej roli Catherine Hessling urodziła się w 1900 r. we Francji. Jej urodę zauważył Henri Matisse. Polecił ją jako modelkę znajomemu malarzowi, Auguste’owi Renoirowi. Catherine została żoną jego syna Jeana, który wybrał karierę filmowca i uczynił z żony gwiazdę. Hessling zmarła w 1979 r. na peryferiach Paryża w wieku 79 lat.

Muzykę do filmu wykona Waldemar Rychły Trio: Patrycja Kaczmarek (obój), Martyna Susek (altówka), Waldemar Rychły (Kwartet Jorgi, gitara, goongroo). 

Waldemar Rychły jest muzykiem, kompozytorem, z wykształcenia architektem. Razem z bratem Maciejem współtworzył legendarny Kwartet Jorgi, istniejący nieprzerwanie od połowy lat 80., którego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki poważnej i jazzu.

Rychły zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzyka trafiała na filmową ścieżkę dźwiękową. Ma na koncie kilkanaście płyt.

Kino nieme z muzyką na żywo rozpocznie się w sobotę (14 sierpnia) o godz. 14:15 na Lisiej Górze. Wstęp bezpłatny. Wydarzenie jest częścią Letniego Biwaku Odkrywców. To kilkadziesiąt różnych atrakcji, które w sobotę odbędą się w rezerwacie przyrody. Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ.  

Zdjęcie: materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: