Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News. Na zdjęciu Jakub Kołodziej
Reklama
„Brunetki, blondynki” czy „Baby, ach te baby” – to piosenki, które usłyszycie dzisiaj (8 września) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie podczas muzycznego spektaklu przygotowanego przez Studio Operowe “Halka”. 
 
“Nie kochać w taką noc to grzech” to pierwsza premiera Studia Operowego „Halka”, które powstało pod skrzydłami Stowarzyszenia Podkarpackiego Teatru Muzycznego. Artyści, którzy tworzą nową przestrzeń kultury w Rzeszowie, mówią o sobie, że są kilkunastoosobową grupą przyjaciół – artystów, znanych już publiczności ze spektakli muzycznych, takich jak: “Domek trzech dziewcząt”, “Panna Wodna” czy “La Serva Padrona”.
 
– Teatr tworzą osoby o wysokich kwalifikacjach zawodowych, nieustających w poszukiwaniu estetyki i piękna, pełnych serdeczności, pasji i entuzjazmu – mówi Jakub Kołodziej, który wcześniej dał się poznać rzeszowskiej publiczności, jako jeden z solistów Rzeszowskiego Teatru Muzycznego “Olimpia”.
 
Okazuje się, że Studio “Halka” tworzą ci sami artyści, którzy kiedyś występowali pod szyldem “Olimpii”. – Niestety życie zweryfikowało wszystko. Postanowiliśmy postawić się Andrzejowi Szypule [szef “Olimpii”] i stworzyć coś nowego, opartego na stałej obsadzie, wzajemnym szacunku oraz poszanowaniu widza, jako nieodłącznego współtwórcy każdego naszego wydarzenia – mówi Jakub Kołodziej. 
 
I tak rozpoczęły się prace nad pierwszą premierą nowego muzycznego teatru. Inspiracją do sztuki “Nie kochać w taką noc to grzech” były słowa z piosenki do filmu “Ada, to nie wypada”, którą śpiewali Aleksander Żabczyński i Loda Niemirzanka. 
 
Rzeszowskim artystom tak udzielił się klimat przedwojennej piosenki, że postanowili go wykorzystać w swojej sztuce osadzając akcję w realiach międzywojennej Polski, w miejscu spotkań towarzyskich oraz artystycznych, w warunkach, jakie stwarzała kawiarnia.
 
– Artyści, pojawiający się na scenie, będą jednocześnie odgrywać rolę aktora, widza, jak również narratora. Wnikliwy słuchacz z pewnością odkryje piękno, drzemiące w harmonii najpiękniejszych motywów muzycznych tamtych lat, takich, jak np. „Brunetki, blondynki” czy „Baby, ach te baby” – zapowiada Jakub Kołodziej.
 
W “Nie kochać w taką noc to grzech” wystąpią: sopranistki: Stanisława Mikołajczyk-Madej, Katarzyna Liszcz-Starzec, Aleksandra Szymańska, Natalia Wójcik, mezzosopranistka Emilia Jakubiec-Lis, tenory Jakub Kołodziej i Marek Gargas, barytony Andrzej Alberski i Paweł Przybyła oraz bas Marcin Korbut.
 
Scenariusz do spektaklu napisała Aleksandra Szymańska, a kierownictwo artystyczne objęła aktorka Teatru im. W. Siemaszkowej Mariola Łabno-Flaumenhaft. “Nie kochać w taką noc to grzech” będzie można zobaczyć w niedzielę (8 września) o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7). Bilety w cenie 20 zł można kupić w kasie WDK.
 
(jg)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: