Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Z godz. 3:00 w nocy na 2:00 w niedzielę zostaną cofnięte wskazówki zegarka. Przechodzimy z czasu letniego na zimowy. 

Dzisiaj w nocy śpimy o godzinę dłużej. W związku ze zmianą czasu zmienią się kursy autobusów linii N1 i N2, obsługiwanych przez rzeszowskie MPK. 

Linia N1 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2:55 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2:00 czasu zimowego w kierunku Łukasiewicza

Linia N2 – przyjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2:55 czasu letniego zakończy kurs, odjazd przystanek Dworzec PKP o godz. 2:00 czasu zimowego w kierunku Bł. Karoliny.   

Do czasu letniego wrócimy 31 marca 2019 roku. Być może to ostatnia zmiana czasu z letniego na zimowego. Komisja Europejska niedawno zapowiedziała „koniec zmiany czasu w Europie”. W krajach Unii Europejskiej ma obowiązywać jeden czas przez cały rok. W Polsce o to zabiega Polskie Stronnictwo Ludowe. Pisaliśmy o tym TUTAJ

W sierpniowych konsultacjach 84 procent mieszkańców państw UE opowiedziało się za tym, by czasu nie zmieniać. Zgodę na to musi wyrazić jeszcze Parlament Europejski i każdy kraj UE. Do kwietnia 2019 r. unijne państwa muszą powiadomić KE, czy chcą zmieniać czas i przy jakim pozostać.

Zmianę czasu po raz pierwszy w Europie wprowadzili Niemcy podczas pierwszej wojny światowej – 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października o godzinę do tyłu. Niemcy chcieli w ten sposób zaoszczędzić prąd na produkcji zbrojeniowej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama